Zioła na stawy to naturalny sposób radzenia sobie z dolegliwościami tkanki łącznej. Niektóre rośliny, dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym, są dużym wsparciem w zwalczaniu wielu przypadłości dotyczących stawów. Jakie zioła na stawy sprawdzają się najlepiej i jaka jest ich skuteczność?
Ból stawów jest dość częstym problemem osób w różnym wieku. Choć najbardziej są na nie narażone osoby starsze, przypadłości ze stawami pojawiają się też często u młodszych osób. Sztywnienie kończyn, dolegliwości bólowe i zmniejszony zakres ruchu potrafią znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego jeśli się pojawią, należy jak najszybciej podjąć z nimi walkę.
Poza zwróceniem się do lekarza, warto także wykorzystać tradycyjne metody, takie jak zioła na stawy. Dzięki prozdrowotnym właściwościom niektórych roślin, są one mocnym wsparciem w zwalczaniu wielu dolegliwości tkanki łącznej.
Zioła na bolące stawy – jak działają?
Zioła są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie od wieków – wiele roślin kryje w sobie niezwykłe właściwości, pozwalające zwalczać różne problemy ze zdrowiem. Również w przypadku dolegliwości związanych z tkanką łączną, jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zioła mogą być sporą pomocą.
W większości przypadków za dolegliwości związane ze stawami odpowiada stan zapalny – leczenie naturalne jest w tym przypadku możliwe dzięki roślinom, które wykazują silne działanie przeciwzapalne. Wiele ziół dzięki zawartym w nich składnikom zwalcza stan zapalny, a przy okazji działa także przeciwbólowo – ich stosowanie poprawia codzienny komfort życia, może zwiększyć ruchliwość stawów i pomóc w pokonaniu źródła problemu. Niektóre zioła zmniejszają także obrzęki, często pojawiające się przy dolegliwościach związanych ze stawami.
Również przy poważniejszych chorobach i zmianach stawów, takich jak zwyrodnienie stawu kolanowego, leczenie domowe z udziałem ziół może przynieść sporą ulgę i przyczynić się do wyraźniej poprawy.
Wśród roślin o działaniu prozdrowotnym znajdziemy zioła na reumatyzm, będące dużą pomocą przy chorobach tkanki łącznej. Łagodzą one bóle reumatyczne i ułatwiają codzienne funkcjonowanie osób chorych.
Zioła na bolące stawy można stosować na różne sposoby – niektóre wzmacniają organizm od wewnątrz, wspierając jego regenerację, inne najlepiej sprawdzą się przy wykorzystaniu zewnętrznym. Można wykonywać z nich napary, nalewki, maści i okłady, w zależności od danej rośliny, dolegliwości i spodziewanego efektu kuracji.
Które zioła na stawy warto stosować?
Domowe sposoby na bóle mięśni i stawów to duże wsparcie dla osób zmagających się z tym problemem – wiele dobrze znanych w medycynie naturalnej ziół jest w stanie zmniejszyć ból, ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Jakie zioła warto stosować w przypadku chorób i urazów stawów?
Kozieradka
Kozieradka to popularna roślina o właściwościach prozdrowotnych – jej nasiona wykorzystuje się do zwalczania wielu dolegliwości. Jest skuteczną rośliną na stawy ze względu na jej właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Wykazuje także działanie łagodzące, dzięki czemu zmniejsza obrzęki towarzyszące problemom z tkanką łączną.
Zmielone nasiona kozieradki można z łatwością znaleźć w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością. Kuracja kozieradką jest prosta do przeprowadzenia – wystarczy codziennie przygotowywać napój na bazie jej nasion. W tym celu dodajemy łyżeczkę zmielonych nasion do szklanki letniej wody i wypijamy taką mieszaninę każdego dnia rano.
Rozmaryn
Rozmaryn jest dobrze znaną przyprawą, często wykorzystywaną w polskiej kuchni. Nie każdy jednak wie, jak silnymi właściwościami prozdrowotnymi charakteryzuje się ta roślina. Szukając skutecznego zioła na reumatyzm, powinniśmy sięgnąć właśnie po rozmaryn – jest on bowiem ceniony za swoje właściwości przeciwreumatyczne. Zawdzięcza to działaniu przeciwzapalnemu oraz zwalczającemu ból. Dzięki dużej zawartości rozmarycyny, skutecznie wspiera odbudowę chrząstki stawowej i likwiduje dolegliwości bólowe mięśni.
Na dolegliwości reumatyczne skuteczny będzie napar z rozmarynu do stosowania zewnętrznego. Aby go wykonać, należy zalać litrem wrzącej wody pięć łyżek suszonego rozmarynu, a następnie dodać trzy łyżki soli morskiej oraz kilka kropel olejku miętowego. Po odstawieniu na 10-20 minut można wykorzystać napar do moczenia nóg, lub wcierać go w miejsca dotknięte bólem. Taką kurację powinno się przeprowadzać co dwa dni.
Arnika górska
Arnika górska to niepozorna, kwitnąca na żółto roślina, spotykana w Polsce głównie w Sudetach. Jej właściwości przeciwzapalne są znane od wieków – jest częstym składnikiem tradycyjnych maści i nalewek na stawy, a w szczególności na bóle reumatyczne.
Nalewkę z arniki górskiej można wykonać samodzielnie w domu, jeśli mamy dostęp do kwiatów tej rośliny. Wystarczy zalać ich garść 1/2 l spirytusu i odstawić na dwa tygodnie w szczelnie zamkniętym słoiku lub butelce. Nalewka jest przeznaczona wyłącznie do użytku zewnętrznego – można smarować nią stawy dotknięte dolegliwościami bólowymi. Skutecznie rozgrzewa, zmniejsza obrzęki i zwalcza stany zapalne.
Diabelski pazur
Diabelski pazur to inna nazwa hakorośli rozesłanej – rośliny o charakterystycznych wypustkach, przypominających zakrzywione pazury. Jest ona bogatym źródłem składników o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i przeciwbólowym, dlatego należy do najskuteczniejszych ziół na dolegliwości związane ze stawami. Diabelski pazur jest częstym składnikiem maści na dolegliwości reumatyczne i stany zapalne tkanki łącznej, wykorzystuje się go w wielu środkach dostępnych w aptekach.
Imbir
Silne działanie przeciwzapalne wykazuje także imbir – popularna przyprawa o wielu cennych właściwościach. Świetnie sprawdza się jako pomoc przy dolegliwościach bólowych, związanych z chorobami i urazami stawów. Imbir warto dodawać w formie sproszkowanej do potraw lub ścierać świeży korzeń do herbaty – działa on rozgrzewająco i dodatkowo wzmacnia odporność całego organizmu.
Kadzidłowiec
Kadzidłowiec jest szeroko polecaną rośliną przy zapaleniu kości i stawów dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i zwalczającym ból. Wyraźnie zmniejsza obrzęki w miejscach dotkniętych chorobą, zwiększa także ruchliwość stawów.
Kadzidłowiec możemy znaleźć w sklepach zielarskich w formie zmielonej – na jego bazie możemy przygotować zdrowy napar do stosowania w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów lub innych problemów z tkanką łączną. Wystarczy w tym celu zalać gram ziela 100 ml wrzątku, a po wystudzeniu wypić napar. Taką kurację można stosować dwa razy dziennie.
Żywokost lekarski
Wśród ziół na stawy znajduje się również żywokost lekarski – powszechna roślina o drobnych, niebieskich kwiatkach, którą można wyhodować w swoim ogrodzie. Z rośliny można samodzielnie przygotować nalewkę lub maść w celu wykonania kuracji łagodzącej bóle stawów.
Aby przygotować żywokost na stawy, wystarczy zebrać korzeń rośliny i go wysuszyć, a następnie zblendować go wraz z kilkoma kroplami 40% alkoholu. Następnie całość należy zalać gliceryną i odstawić na 30 dni. Po tym czasie można dodać do mieszaniny tłuszczu, np. wazeliny kosmetycznej. Tak powstałą maść można nakładać na bolące stawy.
Nalewka również jest prosta do wykonania – w tym przypadku korzeń zalewa się spirytusem i szczelnie zamyka się w butelce lub słoiku na minimum dwa tygodnie. Nalewka jest przeznaczona do stosowania zewnętrznego, na stawy dotknięte dolegliwościami.