Zielone pomidory na żylaki i pajączki: jak działają i jak je stosować?

Zielone pomidory, choć nieco mniej popularne od tych czerwonych, często goszczą w wielu kuchniach. Są nie tylko świetnym dodatkiem do różnego rodzaju dań, ale również wykazują liczne właściwości prozdrowotne – niektórzy uważają nawet, że mogą być skutecznym domowym sposobem na żylaki. Czy tak rzeczywiście jest? Przekonajmy się!

Zielone pomidory w walce z żylakami i pajączkami

Aby dowiedzieć się, czy zielone pomidory sprawdzą się w walce z żylakami, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z ich składem.

Najcenniejszą substancją, jaką zawierają, jest tomatyna, która wykazuje działanie podobne do kapsaicyny. Posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, w wyniku czego jest toksyczna dla różnego rodzaju niepożądanych organizmów. W ten sposób skutecznie chroni zielone pomidory i może mieć pozytywny wpływ na niektóre procesy zachodzące w ludzkim ciele.

Tomatyna stymuluje funkcje obronne układu odpornościowego i łagodzi stany zapalne. Jak wykazały badania, wykazuje ona działanie przeciwnowotworowe, hamując rozwój komórek rakowych. Dzięki temu może wspomóc leczenie nowotworu piersi, wątroby, żołądka czy okrężnicy.[1] Oprócz tego zapewni ci wsparcie w walce z zaparciami.

Udowodniono naukowo, że tomatyna przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi, zmniejszając ryzyko wielu chorób i dolegliwości, takich jak miażdżyca czy udar mózgu. Podobnie jak kapsaicyna, może także wpływać pozytywnie na masę ciała – dlatego też spożywanie zielonych pomidorów zalecane jest w diecie redukcyjnej.[2]

A co z żylakami? W tym wypadku pomocne okazują się również inne składniki znajdujące się w zielonych pomidorach. Mowa tutaj przede wszystkim o kwasach wykazujących działanie przeciwzakrzepowe oraz rozrzedzających krew. Nie bez znaczenia jest też obecność flawonoidów, które wzmacniają naczynia krwionośne.

Wszystko to sprawia, że zielone pomidory wpłyną pozytywnie na twoje zdrowie i mogą wspomóc cię w walce z żylakami. Pamiętaj jednak, że ich skuteczność w tym zakresie jest dość ograniczona, więc powinny być jedynie dodatkiem do kuracji, a nie jej kluczowym elementem.

Jak stosować zielone pomidory na żylaki?

stosowanie zielonych pomidorów

Jeżeli chcesz, aby zielone pomidory pomogły ci w walce z żylakami, powinieneś stosować je w odpowiedni sposób. Ich spożywanie w tym wypadku na niewiele się zda – o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie specjalnego okładu. Jak go zrobić?

  • Dokładnie umyj kilka dojrzałych zielonych pomidorów i pokrój w plasterki.
  • Obłóż nimi te miejsca, na których żylaki są najbardziej widoczne.
  • Za pomocą bandaża ustabilizuj plasterki i odczekaj kilka-kilkanaście minut, aż do momentu pojawienia się uczucia pieczenia.
  • Zdejmij pomidory i dokładnie przemyj nogi ciepłą wodą, a następnie je osusz.

Jak widać, jest to bardzo prosty i szybki domowy sposób na żylaki – według jego zwolenników, by zauważyć satysfakcjonujące efekty, wystarczy przeprowadzać takie działanie raz dziennie przez około 2 tygodnie.

Czy to bezpieczne rozwiązanie?

Zielone pomidory na żylaki to bezpieczne rozwiązanie, które nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla twojej skóry i zdrowia. Pamiętaj tylko, by zdjąć opatrunek natychmiast po pojawieniu się uczucia pieczenia.

Równie bezpieczne okazuje się spożywanie zielonych pomidorów. Choć zawarta w nich tomatyna jest w większych ilościach substancją toksyczną, która może doprowadzić do mdłości, wymiotów czy biegunek, to uzyskanie takich skutków ubocznych jest bardzo trudne. Konieczne byłoby zjedzenie w ciągu jednego dnia co najmniej kilku kilogramów zielonych pomidorów.

SPRAWDŹ TAKŻE: Dlaczego warto stosować ocet jabłkowy na żylaki i pajączki?

Potencjalne efekty. Czy metoda została potwierdzona badaniami?

problemy z żylakami

O ile inne właściwości prozdrowotne zielonych pomidorów zostały potwierdzone badaniami, o tyle trudno o jakiekolwiek publikacje naukowe dotyczące eliminowania żylaków. Ten efekt jest przede wszystkim wynikiem obserwacji osób stosujących taką kurację – cieszy się ona sporą popularnością od wielu lat i dlatego można sprawdzić ją w domowych warunkach.

Dlaczego zielone pomidory to zazwyczaj za mało na pozbycie się żylaków?

Niestety, zielone pomidory to zwykle za mało na pozbycie się tych najbardziej widocznych żylaków. Jak wspomnieliśmy wcześniej, warzywa te stanowią wartościowy dodatek do kuracji, ale nie powinny być jej kluczowym elementem.

Jeżeli chcesz zobaczyć satysfakcjonujące efekty, powinieneś postawić na sprawdzone preparaty. Według wielu osób najskuteczniejsze są kremy na żylaki, a także niektóre suplementy diety. Przykładem tu może być Varicorin – preparat bezpieczny i stworzony w oparciu o doskonałej jakości składniki naturalnego pochodzenia.

Te tabletki na żylaki, dzięki zawartości odpowiednio wyselekcjonowanych substancji aktywnych, zmniejszają obrzęki, poprawiają krążenie żylne i wspomagają produkcję kolagenu. Wszystko to powoduje, że stanowią skuteczny sposób na żylaki, a do tego pozwolą ci pozbyć się uczucia ciężkich nóg. Co więcej, Varicorin to preparat dostępny bez recepty.


Źródła:

1. Mendel Friedman, Carol E Levin, Seung-Un Lee, Hyun-Jeong Kim, In-Seon Lee, Jae-Oke Byun, Nobuyuki Kozukue (2009) Tomatine-containing green tomato extracts inhibit growth of human breast, colon, liver, and stomach cancer cells

2. Kyeong-Mi Choi, Youn-Sun Lee, Dong-Mi Shin, Seunghyun Lee, Kwang-Sik Yoo, Mi Kyeong Lee, Jae-Hak Lee, Sun Yeou Kim, Yong-Moon Lee, Jin-Tae Hong, Yeo-Pyo Yun, Hwan-Soo Yoo (2013) Green tomato extract attenuates high-fat-diet-induced obesity through activation of the AMPK pathway in C57BL/6 mice

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *