Żelatyna spożywcza na stawy. Jak stosować i jak działa?

żelatyna na stawy

Żelatyna na stawy to naturalny sposób, wskazywany jako remedium na bóle i urazy stawów. Jak powinno się go stosować i czy rzeczywiście może być skuteczny w walce z dolegliwościami tego typu?

Choroby i kontuzje stawów potrafią być bardzo uciążliwe – utrudniają prawidłowe poruszanie się i funkcjonowanie w codziennym życiu. Szczególnie podatne są na nie osoby starsze lub intensywnie trenujące, u których chrząstka jest bardziej narażona na uszkodzenia, a jej regeneracja jest utrudniona.

Przy poważniejszych problemach niezbędna będzie wizyta u lekarza, natomiast w ramach profilaktyki, łagodzenia bólu czy lżejszych urazów można wspomagać się suplementami diety. Zwolennicy naturalnych sposobów radzenia sobie z dolegliwościami wskazują także na prozdrowotne właściwości żelatyny – odzwierzęcego składnika o szerokim zastosowaniu spożywczym.

Czym właściwie jest żelatyna?

Żelatyna to znany składnik, który można znaleźć w każdej kuchni. Kojarzymy ją z galaretkami, sernikami na zimno i zimnymi nóżkami. Jest również wykorzystywana np. przy tworzeniu osłonek kapsułek w farmaceutyce oraz jako składnik kosmetyków. Z czego jest żelatyna?

Źródłem żelatyny są skóry, kości i chrząstki zwierzęce, głównie wieprzowe, które poddaje się specjalnej obróbce. W jej ramach pozyskuje się cenny kolagen, zawierający peptydy oraz białka: glicynę, prolinę oraz hydroksyprolinę. Żelatyna to wynik częściowej hydrolizy kolagenu pochodzenia zwierzęcego.

Jako składnik spożywczy jest bardzo łatwo dostępna – można znaleźć ją w dowolnym sklepie spożywczym w formie gotowych do rozpuszczenia w wodzie granulek.

Właściwości i działanie żelatyny na stawy

wpływ żelatyny na stawy

Skuteczność, jaką ma wykazywać żelatyna na stawy, opiera się przede wszystkim na dużej ilości zawartych w niej białek, w szczególności  kolagenu.  Częściowo jest to poprawne założenie – duża ilość białka rzeczywiście może wspierać odbudowę tkanki łącznej. Sam kolagen, przyjmowany w diecie, nie przedostanie się jednak w tej samej postaci do stawów – tak jak inne białka, trafiające do układu pokarmowego, zostanie bowiem rozłożony na mniejsze aminokwasy. Ponieważ jest jednak bogaty w prolinę, oddziałującą na syntezę kolagenu w tkance łącznej, pośrednio przyczynia się do odbudowy stawów.

SPRAWDŹ TAKŻE: Kolagen na stawy. Jak działa i jak stosować?

Hydrolizat kolagenu jest zalecany jako środek na bóle stawów, w szczególności kolan i bioder. Wykazano, że jego regularne przyjmowanie w odpowiedniej dawce może złagodzić dolegliwości bólowe przy chorobach zwyrodnieniowych stawów.

Żelatyna wieprzowa ma również zapobiegać rozwojowi zwyrodnień oraz osteoporozie. Dzięki zawartości dwóch aminokwasów: argininy i glicyny, wspiera też regenerację mięśni i ścięgien.

Szukasz sprawdzonego rozwiązania na stawy? Koniecznie sprawdź recenzję tabletek ProFlexen – kompleksowej formuły o niezwykle silnym działaniu:

Inne właściwości żelatyny

Żelatyna jest ceniona również ze względu na swoje pozostałe właściwości wspierające organizm. Ze względu na dużą zawartość kolagenu ma pozytywny wpływ na stan włosów i paznokci, znacząco je wzmacniając i poprawiając ich wygląd i kondycję.

Dodatkowo żelatyna reguluje również metabolizm – jej regularne spożywanie pomaga pozbyć się dodatkowych kilogramów, przyspieszając efekty diety i ćwiczeń.

Jak stosować żelatynę na stawy?

galaretka drobiowa na stawy

Wykorzystanie żelatyny na stawy obejmuje długą kurację z codziennym przyjmowaniem zawiesiny sporządzonej na bazie żelatyny spożywczej. Zaleca się ją szczególnie sportowcom w okresie wzmożonych treningów lub osobom zmagającym się z bólami i chorobami stawów. Warto przy tym pamiętać, że jest to wyłącznie domowy sposób – jeśli problemy ze stawami są poważne, należy w pierwszej kolejności zwrócić się do lekarza specjalisty.

Jak jeść żelatynę? Najlepiej przyjmować ją w czystej postaci, rozpuszczając łyżkę granulek w 100 ml zimnej wody. Napój powinno się pozostawić na noc w temperaturze pokojowej i spożyć rano, na czczo. Ma mało wyczuwalny smak, jeśli jednak chcemy go poprawić, można dodać do napoju odrobinę miodu lub soku z cytryny.

Dawkowanie żelatyny na stawy różni się w zależności od źródeł, jednak przyjmuje się, że skuteczna będzie ilość od 30 g żelatyny dziennie. W takiej ilości znajduje się ok. 4 g proliny, mającej największy wpływ na regenerację tkanki łącznej.

Przy walce o zdrowe stawy warto wesprzeć się także zbilansowaną dietą. Podstawą regeneracji tkanki łącznej jest przede wszystkim białko – poza żelatyną warto więc zadbać o przyjmowanie odpowiednich porcji chudego mięsa, ryb, nabiału i roślin strączkowych. Synteza kolagenu w stawach wymaga także sporej ilości witaminy C, którą można znaleźć przede wszystkim w warzywach i owocach.

Galaretka na stawy to popularna rada dla osób zmagających się z problemami z chrząstką. Rzeczywiście, w owocowych galaretkach znajdziemy żelatynę, nadającą im odpowiedniej gęstości, jednak jej ilość nie jest tak duża, by znacząco wpłynęła na zdrowie stawów. Dodatkowo w galaretkach znajduje się też spora ilość cukru, który może wzmacniać stany zapalne, dlatego jest niewskazanym składnikiem przy problemach tego typu. Podobnie jest z innymi produktami zawierającymi żelatynę, np. żelkami czy pozostałymi deserami.  Najzdrowszą opcją jest przyjmowanie “czystej” żelatyny, rozpuszczonej w wodzie. 

Efekty stosowania żelatyny

Efekty, jakie powoduje żelatyna przy regeneracji stawów, mogą różnić się u każdej osoby decydującej się na takie rozwiązanie. Nie jest to bowiem uniwersalny sposób na zwalczenie dolegliwości kolan i bioder, a jedynie domowe wsparcie przy problemach tego typu. W zależności od organizmu, zaawansowania urazu lub choroby, ogólnego stanu chrząstek oraz trybu życia i diety, skuteczność tego sposobu może być różna.

Opinie na temat tego rozwiązania są podzielone – u niektórych żelatyna stosowana na problemy ze stawami rzeczywiście się sprawdza, łagodząc dolegliwości bólowe i przyspieszając regenerację chrząstki. Wiele osób docenia takie rozwiązanie za jego naturalność, preferując wybór domowych sposobów na stawy i ból kolan. Niewątpliwie żelatyna jest również najtańszą metodą zwalczenia problemów tego typu – jej cena jest bardzo niska, dlatego nawet przeprowadzenie długiej kuracji jest w zasięgu każdego.

Wiele osób jednak nie zauważa poprawy po wykorzystaniu tego sposobu lub jest ona jedynie nieznaczna, co przy konieczności codziennego spożywania napoju z rozpuszczoną żelatyną jest niewystarczającym efektem. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji organizmu oraz sposobu przeprowadzania kuracji, który u każdego może przebiegać inaczej.

Warto pamiętać, że problemy ze stawami należą do poważnych przypadłości, które mogą z czasem postępować, znacznie utrudniając poruszanie się. Z tego względu osoby zmagające się z dużymi problemami z ruchliwością stawów, długotrwałym bólem, chorobami zwyrodnieniowymi i kontuzjami powinny przede wszystkim skierować się do lekarza. Domowe sposoby nie zastąpią profesjonalnych preparatów na stawy, które dostarczają wielu składników potrzebnych do regeneracji chrząstki.

Żelatyna na stawy jest sposobem, który można wypróbować profilaktycznie lub przy niewielkim natężeniu dolegliwości związanych ze stawami. Jako naturalna metoda nie zaszkodzi, jednak dobrze mieć na uwadze, że powinno to być jedynie wsparcie profesjonalnego zwalczania tego typu problemów.

 

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *