Które witaminy warto stosować, aby wzmocnić włosy?

witaminy na włosy

Witaminy na włosy to sposób na poprawę kondycji oraz powstrzymanie przerzedzania się fryzury. Problem łysienia dotyczy coraz większej ilości ludzi. Wbrew pozorom – są to nie tylko mężczyźni, ale i kobiety. O ile w przypadku panów łysina jest dość akceptowalna, o tyle u pań wywołuje poważne kłopoty z samooceną i wpływa na jakość całego życia. Jak powstrzymać wypadanie włosów? Jakie witaminy sprawią, że problem ustanie, a kosmyki staną się silne i lśniące?

Wzrost włosów odbywa się w trzech etapach, a właściwie w pierwszym z nich – anagenie. Pozostałe fazy (katagen i telogen) to moment, w którym macierz przestaje być aktywna, a następnie łodyga opuszcza mieszek. W normalnych warunkach anagen trwa kilka lat – w tym czasie kosmyki mają szansę dorosnąć do długości kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu centymetrów. Nadmierne wypadanie włosów wynika z zaburzenia tego cyklu.

Skrócenie anagenu powoduje, że nasza fryzura coraz bardziej się przerzedza, a nowe włosy dorastają zaledwie kilku centymetrów. Dodatkowo stają się cienkie i kruche. Okazuje się, że w walce o piękne włosy pomocne są rozmaite mikroelementy, a wśród nich ważne miejsce zajmują witaminy.

Zdrowa, pełnowartościowa dieta – dlaczego jest tak istotna dla kondycji włosów?

zdrowy zbilansowany jadłospis

Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn. Wśród najważniejszych należy wymienić:

  • choroby tarczycy
  • choroby autoimmunologiczne
  • zaburzenia hormonalne
  • wrażliwość mieszków na dehydrotestosteron
  • uszkodzenia mechaniczne i chemiczne
  • stres i zaburzenia układu nerwowego

Poza stresem, chorobami i brakiem równowagi hormonalnej, bardzo istotnym czynnikiem są tu niedobory składników odżywczych. Niedostateczna podaż makro i mikroelementów w diecie przyczynia się do nadmiernego przerzedzania się fryzury. Dlaczego?

Przydatki, a więc włosy i paznokcie, są elementami ewolucyjnie zbędnymi w naszym ciele. Kiedyś pełniły swoją rolę, dziś jednak organizm uznaje je za zupełnie bezużyteczne. Co więcej, również wtedy, gdy owłosienie chroniło nas przed zimnem, a paznokcie pomagały w rozmaitych sytuacjach życiowych, nadal nie były dla naszego ciała priorytetem.

W przypadku niedostatecznej podaży cennych składników w posiłkach, organizm najpierw odżywi to, co najważniejsze. Skieruje więc makro- i mikroelementy wszędzie tam, gdzie są niezbędne. Paznokcie i włosy znajdują się na ostatnim miejscu w hierarchii ważności transportu składników odżywczych. W sytuacji zatem, gdy nie dostarczymy w diecie potrzebnych białek, węglowodanów, tłuszczów, a także pierwiastków i witamin, po około 3 miesiącach dostrzeżemy nadmierne wypadanie włosów, kruszenie się paznokci, a nawet rozmaite problemy skórne.

Nasze ciało potrzebuje witamin, minerałów i makroskładników, by właściwie funkcjonować. Dotyczy to także pracy mieszków. Włosy także wymagają dostarczenia określonych związków, by cykl ich rozwoju przebiegał w sposób niezakłócony. Jakich substancji powinniśmy im dostarczać? Jakie witaminy na wypadanie włosów okażą się najskuteczniejsze?

SPRAWDŹ TAKŻE: Prawidłowe łączenie witamin: jak łączyć, których nie można i kiedy najlepiej brać?

Witaminy na włosy – co warto suplementować włosy?

witaminy dla włosów

Witaminy są to związki, które odgrywają w organizmie ludzkim bardzo ważne role, a których ciało nie potrafi samo wyprodukować. Dostarczyć ich należy zatem z zewnątrz – z pożywieniem lub w postaci suplementów diety. Idealną sytuacją jest zapewnienie odpowiedniej podaży wszelkich składników w diecie.

Niestety współczesną żywność często poddaje się procesom wielokrotnego przetwarzania, w wyniku czego jej dobroczynne właściwości zostają zniszczone. Samo gotowanie i smażenie powoduje, że część minerałów i witamin zostaje zdezaktywowana i nie oddziałuje już korzystnie na ludzki organizm.

Co więcej, istnieje szereg schorzeń, które powodują mniejsze wchłanianie cennych składników z przewodu pokarmowego. Wszystko to sprawia, że w organizmie pojawiają się niedobory, które warto uzupełnić, sięgając po suplementy diety.

Jakie brać witaminy na wzmocnienie włosów? Ogromne znaczenie dla dobrej kondycji przydatków skórnych mają te z grupy B. Bez nich trudno o bujną fryzurę, piękną cerę czy twarde paznokcie. Niemniej, nie tylko one są tu istotne. Jakie jeszcze witaminy dla włosów wybrać?

Biotyna (witamina H, B7)

To ona pierwsza przychodzi nam na myśl, gdy szukamy odpowiedzi na pytanie: jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? Spopularyzowana, również dzięki reklamom, stała się najbardziej znanym sprzymierzeńcem fryzur.

Biotyna odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w naszym ciele. Jako koenzym, aktywizuje enzymy i bierze udział w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów. Zaburzenia tych przemian, szczególnie lipidów, mogą wiązać się z wypadaniem włosów.

Głównym budulcem włosów jest keratyna, w skład której wchodzi siarka. Witamina H zawiera ten cenny pierwiastek, dzięki czemu wspomaga budowę nowych, zdrowych łodyg. Uzupełnienie niedoborów biotyny sprawia, że włosy stają się silne i odporne na uszkodzenia. Poza suplementami diety, witaminę B7 zawierają także jaja, wątróbka, szpinak, soja, mąka ryżowa, pomidory i marchew.

Witamina B12 (kobalamina)

B12 to kolejna witamina na włosy, która nie tylko je wzmacnia, ale także zapobiega wypadaniu. Dzieje się tak na skutek wspomagania odpowiedniego dotlenienia mieszków, a co za tym idzie – dostarczania im wszelkich niezbędnych substancji.

Co więcej, kobalamina bierze udział w regulowaniu powstawania nowych komórek. Niedobory witaminy B12 sprawiają, że włosy stają się łamliwe, pozbawione blasku i zaczynają intensywnie wypadać.

Witamina B12, podobnie jak inne witaminy z grupy B, ma także znaczenie dla całego organizmu. Wpływa na gospodarkę energetyczną, bierze udział w tworzeniu erytrocytów, a także regeneracji DNA. Do cennych źródeł tej substancji zaliczamy jaja, ryby, skorupiaki i mięso wołowe. Znajdziemy je także w roślinach strączkowych. Z uwagi na nieco słabszą przyswajalność z tych ostatnich, weganie powinni suplementować witaminę B12.

Witamina B9 (kwas foliowy)

Kwas foliowy to skuteczna witamina na wypadanie włosów. Biorąc udział w procesie produkcji nowych komórek i regulacji ich podziału, wpływa na tworzenie łodyg i odpowiada za ich dobrą kondycję.

Co więcej, podobnie, jak pozostałe witaminy z grupy B, bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek, a co za tym idzie – dotlenieniu mieszków włosowych. Kwas foliowy odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju płodu – bierze udział w przekazywaniu cech dziedzicznych i zachowaniu kodu genetycznego. Witamina B9 ma także wpływ na naszą odporność – biorąc udział w tworzeniu leukocytów.

Witamina B9 nie zawsze przyswaja się odpowiednio, dlatego ważne jest, by poziom pozostałych związków z tej grupy był odpowiedni. Wchłanianie kwasu foliowego potęguje także witamina C. Aby zapobiec niedoborom B9, należy sięgać po brokuły, brukselkę, szpinak, jarmuż, fasolę, ciecierzycę, wątróbkę i jaja. Znajdziemy ją także w nasionach i orzechach.

Witamina B6 (pirydoksyna)

Szukając witamin przeciw wypadaniu włosów, warto sięgnąć także po ziemniaki i zboża. Znajdziemy w nich pirydoksynę, która bierze udział w przemianie glikogenu do glukozy, czyli podstawowego źródła energii. Ma to ogromne znaczenie podczas produkcji nowych łodyg.

Co więcej, biorąc udział w tworzeniu hemoglobiny, pirydoksyna poprawia dotlenienie mieszków. Z tego względu związek ten to niezwykle cenna witamina na porost włosów. Jak się okazuje jednak, poddając żywność obróbce cieplnej możemy stracić nawet połowę tego związku. Z tego względu warto rozważyć uzupełnienie jej niedoborów za pomocą suplementów diety.

Witamina B5 (kwas pantotenowy, kwas D-pantotenowy)

Wymieniając witaminy na porost włosów, nie można także zapomnieć o witaminie B5. Kwas pantotenowy bierze udział w tworzeniu nowych komórek oraz podstawowego budulca łodyg – keratyny. Pobudzając keratynocyty do szybszych podziałów sprawia, że włosy rosną intensywniej.

Co więcej, kwas pantotenowy odpowiada za nadanie odpowiedniej struktury i sprężystości kosmykom. Poprawia więc kondycję włosów, sprawiając że są odporne na uszkodzenia i mają odpowiednie nawilżenie. Kwas pantotenowy bierze także udział w przemianie węglowodanów i tłuszczów, dostarczając mieszkom energii niezbędnej do produkcji nowych komórek.

Witamina B5 znajduje się w wielu produktach spożywczych. Aby zapewnić sobie odpowiednią jej ilość, powinniśmy jeść ryby, orzechy, płatki i otręby owsiane, a także nabiał i mięso drobiowe.

Witamina B3 (witamina PP, niacyna)

Kolejna z witamin z grupy B przeciwdziałająca wypadaniu włosów to B3. Związek ten bierze udział w metabolizowaniu węglowodanów i tłuszczów, a także niektórych aminokwasów. Witamina PP (bo pod tą nazwą jest także znana) odpowiada zatem za dostarczenie energii niezbędnej do tworzenia nowych keratynocytów. Dzięki temu powstają silne łodygi włosów.

Z tego względu, wymieniając dobre witaminy na włosy nie mogliśmy jej przeoczyć. Gdzie znajdziemy dobre źródła niacyny? Chcąc poprawić kondycję włosów warto sięgać po mięso drobiowe i wieprzowinę, ryby, a także rośliny strączkowe, migdały, orzechy, drożdże i otręby pszenne.

Witamina B2 (ryboflawina)

Ryboflawina wpływa na kondycję włosów i pobudza ich porost. Wspólnie z witaminą B1 bierze udział w przemianie węglowodanów, w związku z czym dostarcza mieszkom energii niezbędnej do produkcji nowych komórek. Ryboflawina uczestniczy także w metabolizmie tłuszczów. To dzięki niej włosy stają się silne i odporne na uszkodzenia.

Co więcej, jej niedobory zaburzają produkcję melaniny odpowiedzialnej za utrzymanie koloru kosmyków. Doskonałym źródłem tej witaminy na włosy są wątróbka, mięso drobiu, świń i ryb, mleko i jego przetwory, jaja, a także drożdże. Znajdziemy je również w nasionach i orzechach.

Witamina A (retinol, beta-karoten)

W walce z wypadaniem włosów pomoże także witamina A. Jej niedobór sprawia, że łodygi łamią się i wypadają. Beta karoten (bo i tak nazywany jest ten związek organiczny) sprawia, że skład tłuszczów wydzielanych przez gruczoły łojowe znacznie się poprawia, co wpływa na kondycję włosów, ich sprężystość i nawilżenie.

Aby pobudzić wzrost włosów, warto sięgać po dobre źródła retinolu, czyli: tłuste ryby, nabiał, morele, paprykę czerwoną, marchew czy jarmuż i dynię. Pamiętajmy, że nadmiar witaminy A, podobnie jak pozostałych omawianych tu składników, może być toksyczny!

Witamina E (tokoferol)

Szukając odpowiedniej witaminy przeciw wypadaniu włosów, nie wolno zapomnieć także o E. Jest to właściwie grupa związków, z których największy wpływ na wzrost włosów ma tokoferol.

Witamina E to silny antyoksydant, który chroni komórki przed negatywnym oddziaływaniem wolnych rodników. Związek zapobiega więc uszkodzeniom i ogranicza wypadanie włosów. Witamina E na włosy znajduje się w nasionach i orzechach, a także natce pietruszki, zimnotłoczonych olejach roślinnych czy owocach jagód.

Witamina C (kwas askorbinowy)

Lista witamin na poprawę kondycji włosów nie może pominąć także kwasu askorbinowego. Witamina C jest antyoksydantem, który chroni komórki mieszków przed uszkodzeniem. Związek wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia wchłanianie żelaza – niezbędnego do prawidłowego rozwoju włosów.

Witamina C jest niezbędna do produkcji keratyny, a więc odgrywa kluczową rolę w tworzeniu zdrowych i silnych łodyg. Kwas askorbinowy znajduje się nie tylko w cytrusach, ale także jarmużu, brokułach, pomidorach i truskawkach.

Witamina D3

Zalicza się ją do witamin, mimo że tak naprawdę nią nie jest. Przypomnijmy – organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć witamin, natomiast produkuje D3. Wytwarza ją w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Niemniej, powszechnie stosuje się taką nomenklaturę, dlatego też D3 zasiliła nasze witaminy na wypadające włosy. Związek ten ulega w ciele przekształceniu do formy aktywnej, działającej na zasadzie hormonu. W keratynocytach i komórkach mieszków włosowych znajdują się receptory jądrowe dla witaminy D. Jej niedobór powoduje zaburzenie produkcji nowych włosów.

Co więcej, witamina D3 odgrywa istotna rolę w prawidłowym działaniu układu odpornościowego. Zachwianie jego pracy wpływa na kondycję łodyg, a także może stać się przyczyną pojawienia się chorób immunologicznych, do których należy np. łysienie plackowate. Większość mieszkańców krajów środkowej Europy ma niedobory witaminy D, dlatego niezmiernie ważna jest jej suplementacja – szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych.

Kompleksy witaminowe na włosy – wygoda i skuteczność w 1 kapsułce

kompleksy witaminowe

Jak widać, zapewnienie tak dużej ilości witamin włosom może nastręczać pewnych trudności. Dlatego też dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z preparatów wieloskładnikowych, tj. tabletek na włosy. Mają one na celu dostarczenie niezbędnych składników wzmacniających włosy i poprawiających ich kondycję. Które z nich wybrać, by osiągnąć najlepszy efekt?

Na rynku znajdziemy rozmaite suplementy diety, które zawierają witaminy na włosy dobrane w różnych dawkach i proporcjach. Opinie na ich temat są zróżnicowane. Wszystko bowiem zależy od składników aktywnych, jakie w nich znajdziemy.

Ilość witamin w takich produktach może być niewystarczająca, by zapewnić zdrowy wzrost włosów. Co więcej, mogą to być także substancje nieodpowiednio dopasowane. Dokonując wyboru produktu dla siebie, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale przede wszystkim na to, co znajduje się we wnętrzu tabletek czy kapsułek. To bowiem ilość, jakość oraz sposób skomponowania substancji aktywnych ma tu zasadnicze znaczenie.

Wśród rankingów produktów na włosy, znalezionych w sieci, na prowadzenie zdaje się wysuwać suplement diety o nazwie Locerin. Produkt posiada wiele pozytywnych opinii. Konsumenci podkreślają, że już po 3 miesiącach zaobserwowali zmniejszone wypadanie włosów. A właściwie były to konsumentki, bowiem Locerin jest produktem przeznaczonym dla kobiet.

Stosujące specyfik panie twierdza, że włosy nie tylko przestały wypadać, ale stały się o wiele mocniejsze. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się kompozycji kapsułek. Na uwagę zasługuje opatentowany składnik o nazwie AnaGain™ Nu, pozyskiwany z grochu. Ma on zdolność do pobudzania transmiterów odpowiedzialnych za stymulowanie wzrostu włosów. Te cząsteczki sygnałowe to Noggin, czyli białko posiadające zdolność do skracania telogenu oraz FGF7 – pobudzające podziały keratynocytów. Dzięki nim włosy rosną szybciej.

Ponadto w Locerin znajdziemy wspierające kondycję włosów ekstrakty roślinne – z pokrzywy, skrzypu polnego, bambusa czy piperyny. Szczególnie te dwa pierwsze wyciągi znane są z dobroczynnego wpływu na włosy. Pokrzywa zawiera mnóstwo minerałów, w skrzypie skrywa się krzem, niezbędny do tworzenia zdrowych łodyg.

Locerin wzmacnia włosy również dzięki zawartości minerałów. Selen wspiera produkcję nowych łodyg, a także reguluje pracę tarczycy, której zaburzenia często przyczyniają się do nadmiernego wypadania. Włosy potrzebują także miedzi, która chroni DNA komórek i wspiera zachowanie koloru kosmyków. W składzie produktu nie zabrakło także najcenniejszych witamin, jak biotyna i kwas askorbinowy. Ich dobroczynny wpływ na włosy opisaliśmy we wcześniejszej części artykułu. Locerin wydaje się więc spełniać wszystkie warunki dobrego suplementu na włosy dla kobiet. Jak widać, utrata włosów nie musi być wyrokiem.

Natomiast jeśli chodzi o suplementy diety dla mężczyzn, rekomendujemy bliżej przyjrzeć się takim produktom jak Folisin.

Podsumowanie

Najważniejszą kwestią jest zareagować odpowiednio szybko i poznać przyczynę. Uzupełnienie niedoborów żywieniowych, dostarczenie odpowiednich witamin, a także upewnienie się, że nasz układ hormonalny, nerwowy i odpornościowy działają bez zarzutu – to podstawa w tej materii.

Warto udać się do specjalisty, który w razie czego skieruje nas na niezbędne badania. Kiedy zaobserwujemy u siebie wypadanie włosów, pomocny okazać się może dermatolog, endokrynolog, ginekolog, a także trycholog. Być może będzie trzeba wykonać testy alergiczne oraz te na nietolerancje pokarmowe lub skierować swoje kroki do dietetyka. Jedno jest pewne – odzyskanie włosów nie jest zadaniem niemożliwym, z wyjątkiem nieuleczalnych chorób. Podstawowym warunkiem jest zapewnienie ciału, a co za tym idzie – także i mieszkom – odpowiedniej ilości składników pokarmowych, witamin i minerałów.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *