Węgiel aktywny na odchudzanie. Jak stosować i jakie daje efekty?

Węgiel aktywny na odchudzanie

Węgiel aktywny na odchudzanie to prawdziwy hit ostatnich lat. O ile powszechnie wiadome było od wielu lat, że jest znakomitym sposobem na biegunki oraz oczyszczanie organizmu z toksyn, o tyle jego właściwości redukowania wagi znane są od stosunkowo niedawna. I jest to wiedza bardzo wartościowa, ponieważ skuteczność tej substancji i brak jej szkodliwości dla zdrowia człowieka sprawiły, że używa się jej coraz powszechniej – również w tworzeniu różnego rodzaju suplementów odchudzających. Sprawdź, jakie efekty daje węgiel aktywny.

Jak zwalczyć problem nadwagi lub otyłości? Przede wszystkim stosując odpowiednią dietę i zachowując aktywność fizyczną. To jednak nie wszystko. Chcąc szybciej pozbyć się zbędnych kilogramów, można również stosować wartościowe produkty, do których zalicza się właśnie węgiel aktywny. To nie tylko sposób na redukcję tłuszczyku, ale również zwalczenie biegunek oraz oczyszczenie organizmu. Dlatego też cieszy się w ostatnich latach tak dużą popularnością.

Węgiel aktywny i jego pierwotne przeznaczenie

Węgiel aktywny i jego pierwotne przeznaczenie

Węgiel aktywny (łac. carbo medicinalis), nazywany również aktywowanym, dostępny jest najczęściej pod postacią czarnych kapsułek, które można spożywać na co dzień. Produkuje się go z miazgi drzewnej – najpierw jest karbonizowany, a następnie poddaje się go procesowi aktywacji fizycznej. Odbywa się to pod wpływem bardzo wysokich temperatur, dzięki czemu substancja uzyskuje swoje właściwości – także lecznicze.

Węgiel aktywowany znany jest od tysięcy lat – początkowo był stosowany do odkażania ran, by z czasem zyskać o wiele szersze spektrum zastosowań. Dzięki licznym eksperymentom dowiedziono, że posiada on dużą zdolność adsorpcji, skutecznie przyciągając różnego rodzaju substancje – również te najbardziej szkodliwe, które znajdują się w ludzkim organizmie. Wiąże się z toksynami, bakteriami, gazami jelitowymi, a nawet białkami, dzięki czemu ma tak szerokie zastosowanie.

Nasze babcie i mamy stosowały go przede wszystkim do zwalczania biegunek, a dzisiaj spożywanie węgla aktywnego polecane jest także osobom odchudzającym się. Co więcej, substancja ta, znajduje zastosowanie także w:

 • przemyśle chemicznym, gdzie pełni rolę katalizatora;
 • technice, gdzie sprawdza się jako element klimatyzatorów, lodówek, a nawet masek przeciwgazowych;
 • uzdatnianiu wody, ponieważ pozwala skutecznie usuwać ślady zanieczyszczeń;
 • oczyszczaniu powietrza, gdyż usuwa zanieczyszczenia gazowe.
Odchudzanie to proces złożony. Jeśli chcesz go efektywnie przyspieszyć – sięgnij po sprawdzone suplementy diety! Sprawdź nasz ranking najlepszych tabletek odchudzających:

Właściwości węgla aktywnego: odchudzające i oczyszczające organizm

Właściwości węgla aktywnego

Nas jednak najbardziej interesują właściwości lecznicze tej substancji. Wynikają one oczywiście ze wspomnianej wcześniej zdolności do adsorpcji, dzięki której węgiel aktywny może wchłaniać i wiązać różnego rodzaju szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny. Wpływa w ten sposób pozytywnie na funkcjonowanie organizmu człowieka, umożliwiając jego oczyszczanie oraz zwalczanie różnego rodzaju dolegliwości.

Stosowanie węgla poleca się najczęściej osobom, które cierpią na biegunki oraz zatrucia pokarmowe. Wynika to z tego, że tworzy on na błonie śluzowej przewodu pokarmowego specjalną warstwę ochronną i wychwytuje, a następnie wiąże szkodliwe substancje, powodujące wymienione wcześniej problemy. Dzięki temu możliwe jest ich szybkie wydalenie z organizmu. Węgiel leczniczy może być stosowany jako alternatywa dla różnego rodzaju leków, a nawet zabiegów płukania żołądka, dlatego od dawien dawna cieszy się tak dużą popularnością w polskich domach. To jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na oczyszczenie organizmu.

To zresztą niejedyne właściwości węgla aktywnego związane z przewodem pokarmowym. Jego działanie pozwoli ci również zwalczyć niestrawność i wzdęcia, a nawet pomoże w walce z zatruciami, wywołanymi niektórymi lekami czy związkami chemicznymi. Umożliwi skuteczne usunięcie szkodliwych substancji drażniących oraz związków toksycznych, mających negatywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego i całego organizmu. Dlatego też zaleca się stosowanie węgla aktywnego w detoksykacji – dzięki swoim zdolnościom adsorpcyjnym, jest nieocenionym wsparciem w wielu sytuacjach. W związku z powyższym, węgiel aktywny można traktować jako zwyczajne tabletki oczyszczające.

Nie bez powodu w starożytności węgiel aktywowany stosowano również do odkażania ran. Ma bowiem nie tylko właściwości detoksykacyjne, ale również działanie przeciwbólowe i kojące. Przyspiesza leczenie ran, a stosowany może być również w przypadku ugryzień owadów, takich jak komary czy pszczoły.

 A co z tym odchudzaniem? Ze względu na zdolność adsorpcji, stosowanie węgla aktywowanego może doprowadzić również do skuteczniejszego usuwania kwasów tłuszczowych, odpowiedzialnych za nadwagę lub otyłość. Warto przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej.

Efekty stosowania węgla aktywnego na odchudzanie

Efekty stosowania węgla aktywnego na odchudzanie

Problem z nadwagą lub otyłością dotyczy około 2 miliardów osób na całym świecie, dlatego też wielu ludzi tak chętnie poszukuje skutecznych sposobów na walkę ze zbędnym tłuszczykiem i dodatkowymi kilogramami. Składnikiem twojej codziennej diety, który pomoże ci w zwalczeniu tego rodzaju problemów, jest właśnie węgiel leczniczy, dostępny w tabletkach lub proszku. Stosując go regularnie, przekonasz się na własnej skórze, jak silne są jego właściwości adsorpcyjne.

Dzięki nim węgiel aktywny umożliwia absorbowanie nie tylko szkodliwych substancji, ale również kwasów tłuszczowych, będących przyczyną nadwagi lub otyłości. Takie działanie sprawia, że nie są one wchłaniane przez organizm, ale wydalane, co sprzyja odchudzaniu i pozwala o wiele szybciej pozbyć się zbędnych kilogramów. Warto jednak pamiętać, że choć stosowanie węgla aktywnego pomoże ci nawet bez restrykcyjnej diety, jego potencjał może zostać znacznie ograniczony w przypadku regularnego spożywania fast-foodów, żywności wielokrotnie przetworzonej, słodkich napojów czy ciastek. Dlatego też chcąc uzyskać odpowiednie efekty suplementacji węgla aktywowanego, należy jeść odpowiednio wyselekcjonowane, niskokaloryczne produkty!

 Warto wiedzieć, że stosowanie węgla aktywnego wpływa pozytywnie nie tylko na organizm i odchudzanie. Pomoże Ci on również zachować piękny wygląd skóry, ponieważ ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Węgiel aktywny jest częstym składnikiem różnego rodzaju kosmetyków, stosowanych przede wszystkim na trądzik i przetłuszczoną cerę. Wpływa także pozytywnie na estetykę włosów, a nawet… usuwa przebarwienia zębów, powstałe np. w wyniku spożywania kawy albo palenia papierosów. Dlatego też aktywny węgiel może być składnikiem twojej codziennej diety, przyczyniając się do poprawienia urody!

Jak stosować i dawkować węgiel aktywny na odchudzanie?

Węgiel leczniczy najczęściej występuje w formie tabletek o charakterystycznym, czarnym kolorze, których przyjmowanie jest bardzo proste i nie wywołuje skutków ubocznych. Niezbędne jest odpowiednie dawkowanie tego preparatu – najczęściej mówi się o 1 kapsułce dziennie, popijanej wodą. Kilkutygodniowa suplementacja powinna przynieść oczekiwany efekt w postaci mniejszej tkanki tłuszczowej.

To jednak nie wszystko – możesz zakupić także węgiel aktywowany w proszku, który również warto przyjmować, by odtruć organizm albo zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Doskonale rozpuszcza się on w wodzie, dlatego też umożliwia przygotowanie specjalnej mikstury w warunkach domowych, która nie tylko przyniesie efekt, ale też będzie całkiem dobrze smakować.

Jak to zrobić? Wystarczy dodać pół łyżeczki sproszkowanego węgla leczniczego do wody z miodem i wyciśniętym sokiem z cytryny. To doskonałe rozwiązanie, które pod względem skuteczności może rywalizować z wieloma lekami.

Pamiętaj – nie należy przyjmować węgla aktywnego w trakcie posiłku, ponieważ wtedy jego działanie będzie osłabione i nie zobaczysz pozytywnych efektów działania.

Ile kosztuje węgiel na odchudzanie i gdzie go kupić?

Ile kosztuje węgiel na odchudzani

Węgiel aktywny jest powszechnie dostępny i można kupić w każdej aptece, a nawet online. Co więcej, jego ceny są bardzo przystępne, dlatego też jest tak często stosowany – zarówno na dolegliwości układu pokarmowego, jak i odchudzanie. Warto poszukać nie tylko czystej formy tej substancji w postaci tabletek czy proszku, ale również produktów, tworzonych na jego bazie. W sklepach dostępne są np. kawy, gotowe koktajle, a nawet kosmetyki z węglem aktywnym, które pomogą ci zadbać o zdrowie, a także wygląd.

Ile kosztuje? 60 kapsułek węgla aktywnego to koszt około 30 zł, zaś kilogram proszku – 30-40 zł. To ceny bardzo przystępne, tym bardziej, że jedno opakowanie wystarczy ci na wielotygodniowe przyjmowanie tej substancji.

Czy węgiel aktywny jest bezpieczny?

Węgiel aktywny wpływa pozytywnie na ludzki organizm, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio dawkowany. Właściwa suplementacja nie będzie miała negatywnego wpływu na twoje zdrowie czy samopoczucie, jednak przyjmowanie go w zbyt dużych ilościach może wywołać pewne skutki uboczne, przede wszystkim zaburzenia żołądkowo-jelitowe i zaparcia. Warto również stosować go rozważnie u dzieci, ponieważ może wywoływać u nich wymioty.

Pamiętaj także o tym, że zdolności adsorpcyjne węgla aktywnego mogą powodować obniżenie skuteczności niektórych leków. Dlatego też warto ograniczyć jego spożywanie, gdy stosujesz salicylany, barbiturany, antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne albo przeciwzakrzepowe.

Istnieje również kilka przeciwwskazań, w wyniku których powinno się zrezygnować z przyjmowania węgla aktywowanego. Należą do nich przede wszystkim:

 • ostry ból i rozstrój żołądka;
 • wrzodziejące zapalenie okrężnicy;
 • podejrzenie niedrożności jelit;
 • problemy z drogami oddechowymi.

Czy warto stosować węgiel przy redukcji?

Czy warto stosować węgiel przy redukcji

Jak najbardziej! Węgiel aktywny jest jednym z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych sposobów wsparcia procesu odchudzania, a dzięki powszechnej dostępności, skorzystać z niego może praktycznie każdy. Pozwoli ci nie tylko skutecznie zredukować tkankę tłuszczową, ale również zapobiec różnego rodzaju dolegliwościom żołądkowym, które mogłyby towarzyszyć ci w rygorystycznej diecie. Co więcej, dzięki niemu:

 • zwalczysz biegunkę, zaparcia, wzdęcia i inne problemy związane z pracą układu pokarmowego;
 • ochronisz swój układ pokarmowy przed działaniem szkodliwych substancji;
 • pozbędziesz się toksyn z organizmu i wyleczysz zatrucie lekami czy związkami chemicznymi;
 • poprawisz wygląd skóry i włosów;
 • usuniesz przebarwienia na zębach.

Tak szerokie zastosowanie węgla aktywnego sprawia, że jest on powszechnie wykorzystywany, a stosowanie go w odpowiednich dawkach nie tylko nie wywoła jakichkolwiek skutków ubocznych, ale również nie opróżni twojego portfela. Sprawdź i ciesz się skuteczniejszą redukcją zbędnych kilogramów.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *