Skąd się bierze trądzik na żuchwie i jak się go pozbyć?

trądzik na żuchwie

Trądzik na żuchwie to nieestetyczny problem, który na całe lata może zmienić wygląd twojej twarzy. Jakie przyczyny leżą u podłoża tej choroby oraz czy istnieją skuteczne sposoby na to, by się go pozbyć?

Trądzik kojarzony jest zwykle z okresem pokwitania. Nie bez powodu – z uwagi na obecną w młodych organizmach burzę hormonalną skóra nastolatków podatna jest na pojawianie się rozmaitych wyprysków. W ich wypadku to właśnie hormony są odpowiedzialne za powstawanie nieestetycznych zmian. Niestety zjawisko to dotyka także osoby dorosłe. Z jakiego powodu się to dzieje? Czy można skutecznie przeciwdziałać zmianom skórnym?

Skąd się bierze trądzik na żuchwie?

Trądzik na żuchwie jest zwykle wynikiem działania hormonów. Zaburzenia w produkcji określonych związków z tej grupy sprawiają, że w tej okolicy pojawiają się często bardzo intensywne zmiany.

Bezpośrednią przyczyną trądziku jest zatykanie się ujść mieszków włosowych. Choroba może mieć postać zapalną lub niezapalną. Kiedy dojdzie do namnożenia się drobnoustrojów, początkowo niewielka krostka zamienia się w niejednokrotnie bardzo bolesną grudkę czy wyprysk ropny.

Nie wszystkie zmiany mają ten sam charakter. Jak się okazuje, za pryszczami w różnych na partiach stoją różne przyczyny. Kiedy przyjrzysz się trądzikowej mapie twarzy dostrzeżesz, że te na nosie znacznie różnią się od grud na brodzie, zaś krostki na czole  nie przypominają zmian różowatych na policzkach.

Przyczyny i umiejscowienie zmian trądzikowych na twarzy:

 • Czoło – niewłaściwa dieta, zaburzenia flory bakteryjnej, kosmetyki komedogenne;
 • Nos – zapychanie ujść gruczołów łojowych i utlenianie się sebum, kosmetyki komedogenne;
 • Policzki – niewłaściwa pielęgnacja, zmiany naczyniowe i hormonalne (trądzik różowaty), kosmetyki komedogenne;
 • Broda, żuchwa – zaburzenia hormonalne, stres, alergia, niewłaściwa dieta, kosmetyki komedogenne.

Jak widzisz, nieodpowiednia pielęgnacja także może spotęgować ryzyko pojawienia się wyprysków. Staraj się więc unikać kosmetyków komedogennych (zatykających ujścia mieszków), stosuj zdrową dietę i dokładnie oczyszczaj twarz. W przypadku, gdy kroki te nie przyniosą rezultatu, udaj się do specjalisty w celu zdiagnozowania konkretnej przyczyny twojego trądziku.

Co istotne, trądzik hormonalny może mieć różne oblicza. Za jego powstawanie odpowiedzialne są dwie grupy związków:

 • androgeny, czyli hormony męskie,
 • estrogeny, czyli hormony żeńskie.

Za zmiany pojawiające się na brodzie, żuchwie i szyki odpowiadają androgeny, z kolei zaburzenia syntezy żeńskich hormonów płciowych stoją zwykle za trądzikiem różowatym.

SPRAWDŹ TAKŻE: Trądzik na skroniach: jakie są przyczyny krost, wyprysków i pryszczy?

Charakterystyka problemu: grudki, krosty czy wągry?

charakterystyka trądziku na żuchwie

Trądzik hormonalny wywołany androgenami przybiera zwykle postać bardzo bolesnych grudek. Zmiany mają charakter zamknięty – zwykle nie sposób ich wycisnąć, a wszelkie próby prowadzą jedynie do zaostrzenia problemu.

Wykwity hormonalne pojawiają się nie tylko na twarzy i szyi, ale także plecach i pośladkach. Pozostawiają po sobie trudne do usunięcia przebarwienia.

Jak pozbyć się trądziku z linii żuchwy?

W celu pozbycia się trądziku z żuchwy, należy podjąć działania na kilku polach. Wyleczenie bolesnych grud i zapobieganie pojawianiu się nowych wymaga zmiany nawyków żywieniowych, pracy nad opanowaniem stresu, a także zastosowania odpowiednich preparatów.

W leczeniu trądziku hormonalnego na żuchwie stosuje się:

 • Preparaty doustne (tabletki na trądzik)
  – naturalne suplementy diety
  – leki dostępne na receptę
 • Środki działające miejscowo
  – kremy
  – żele
  – maści
  – pasty
  – toniki

Domowe sposoby na trądzik wykorzystują głównie łatwo dostępne, naturalne preparaty przeznaczone do aplikowania na skórę (np. olejek herbaciany) lub przyjmowania doustnego (olej z wiesiołka, imbir, propolis).

W sytuacji, gdy babcine metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć terapię profesjonalną. W ramach takiego leczenia na skórę nakłada się kremy i maści zawierające retinol lub retinoidy. Skuteczny okazuje się także kwas azelainowy i niacynamid. Produkty te przyspieszają proces gojenia się, eliminują niekorzystne drobnoustroje, a także ułatwiają pozbywanie się przebarwień. [1]

Terapia doustna powinna opierać się głównie na zdrowej diecie oraz eliminacji używek. [2] W sytuacji, gdy preparaty miejscowe nie przynoszą skutku, specjaliści sięgają zwykle po znacznie silniejsze rozwiązania – antybiotyki doustne i tabletki antykoncepcyjne. Produkty te mają jednak wiele działań ubocznych, dlatego ich wdrożenie należy dokładnie przemyśleć, analizując wszystkie „za” i „przeciw, a co najważniejsze – zawsze przestrzegać zaleceń.

Warto także wzmocnić kondycję skóry za pomocą naturalnych preparatów opartych na związkach o udowodnionym działaniu. Ziołowe tabletki na trądzik takie, jak Zinamax czy Nonacne pomagają zapobiegać powstawaniu zmian trądzikowych, a także przyspieszają ustępowanie tych już istniejących. Zawarte w produktach ekstrakty oczyszczają skórę od wewnątrz i ułatwiają walkę z chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Jak zdiagnozować trądzik hormonalny?

trądzik hormonalny

Wyleczenie trądziku hormonalnego nie należy do łatwych zadań, niemniej jest możliwe. Najważniejsze jest odpowiednie zdiagnozowanie problemu, dlatego niezwykle istotne jest, by przed wdrożeniem jakiejkolwiek terapii wykonać niezbędne badania. Dotyczy to głównie analizy poziomu hormonów we krwi:

 • testosteron (wolny i całkowity),
 • dehydroepiandrosteron (DHEA),
 • hormony tarczycowe (TSH, FT3, FT4),
 • hormon folikulotropowy (FSH),
 • hormon luteotropowy (LH),
 • prolaktyna,
 • insulina.

Istotna profilaktyka

Zgodnie ze starą zasadą: znacznie lepiej zapobiegać, niż leczyć. Sprawdza się to również w przypadku trądziku. Oczywiście często zmiany hormonalne są poza naszą kontrolą i wynikają z niezwykle skomplikowanych czynników, niemniej warto wdrożyć plan, który pozwoli ograniczyć ryzyko występowania wyprysków.

Profilaktyka trądziku na żuchwie powinna obejmować:

 • unikanie produktów wysokoprzetworzonych,
 • rezygnację z nabiału,
 • odstawienie ostrych przypraw,
 • eliminację wszelkich używek,
 • pracę nad ujarzmieniem stresu, na przykład poprzez stosowanie technik relaksacyjnych,
 • stosowanie naturalnych ziół i tabletek zawierających ekstrakty zwalczające trądzik i przeciwdziałąjące jego nawrotom,
 • unikanie kosmetyków zatykających pory,
 • dokładne oczyszczanie twarzy – najlepiej dwuetapowe,
 • stosowanie odpowiedniej pielęgnacji,
 • wykonywanie regularnych badań.

Słowem podsumowania

Trądzik na żuchwie, trądzik na brodzie czy trądzik na dekolcie to problem, który może dotknąć każdego – zarówno młodzież, jak i dorosłych. Pojawia się po ciąży, w stresującym okresie życia czy w czasie dojrzewania. Bez względu na to, kiedy się zaczęła, choroba ta wymaga odpowiedniej terapii obejmującej preparaty doustne i miejscowe, a także zmiany nawyków żywieniowych. Dobrą praktyką jest stosowanie ziołowych tabletek na trądzik, które skutecznie wspierają utrzymanie skóry w dobrej kondycji, a także ułatwiają eliminację zmian.


Źródła:

 1. Hazel H. Oon, Su-Ni Wong, Derrick Chen Wee Aw, Wai Kwong Cheong, Chee Leok Goh, Hiok Hee Tan (2019), Acne Management Guidelines by the Dermatological Society of Singapore
 2. Hilary Baldwin, Jerry Tan (2021), Effects of Diet on Acne and Its Response to Treatment

 

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *