Ranking najlepszych tabletek na ból gardła (2021)

tabletki na ból gardła

Tabletki na gardło przynoszą ulgę w infekcjach, którym towarzyszy ból, drapanie, zaczerwienie, obrzęk błony śluzowej, suchość oraz pieczenie. Tego typu produkty skutecznie radzą sobie zarówno z infekcjami wirusowymi, jak i bakteryjnymi. Wybór odpowiedniego leku często nie jest jednak prosty, gdyż na rynku znajdziemy wiele różnych preparatów. Zatem, jakie tabletki na ból gardła będą najskuteczniejsze? Tego dowiesz się z poniższego zestawienia.

Ranking najlepszych tabletek na ból gardła

1. Strepsils Intensive

strepsils intensive

Strepsils Intensive to najsilniejsze tabletki na ból gardła dostępne w Polsce. Preparat jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), który działa w miejscu intensywnego bólu gardła. Z czego wynika skuteczne działanie produktu? Do wyprodukowania leku wykorzystano substancję czynną fluribuprofen, która charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym. Skuteczność fluribuprofenu została wykazana w badaniach eksperymentalnych bólu, który wywołany był przez różne bodźce, np. mechaniczne, termiczne, a nawet chemiczne. Na rynku dostępnych jest tylko kilka leków zawierających tę substancję czynną, np. Ultravox Maxe czy Flurbifex.

Jak działa Strepsils Intensive?

 • Eliminuje ból oraz jego przyczynę, jaką jest stan zapalny powstały na skutek infekcji.
 • Zwalcza stany zapalne wywołane przez wirusy i bakterie.
 • Po zażyciu, zapewnia długotrwałe działanie uśmierzające ból – nawet do 3 godzin.

Jak stosować?

Producent zaleca ssać 1 tabletkę co 3-6 godzin. W ciągu doby należy stosować nie więcej niż 5 tabletek. Lek Strepsils Intensive można kupić w dwóch wariantach:

 • 24 tabletki w cenie około 25 zł za opakowanie.
 • 16 tabletek w cenie około 19 zł za opakowanie.

Na rynku dostępny jest także lek Strepsils Intensive Direct w formie aerozolu. Produkt przeznaczony jest do stosowania w jamie ustnej. Tabletki Strepsils Intensive można kupić w każdej aptece na terenie kraju. To popularny produkt, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami.

2. Chlorchinaldin VP

chlorochinaldin VP

Co na ból gardła? Druga propozycja to niezwykle popularny i ceniony lek, jakim jest Chlorchinaldin VP. Produkt ten ma za zadanie zahamować rozwój infekcji gardła. Chlorchinaldin działa bezpośrednio na przyczynę, jaką często są bakterie oraz grzyby. Jak deklaruje producent leku,

Chlorchinaldin działa na bakterię Streptococcus pyogenes, która odpowiedzialna jest za 90% przypadków ostrego zapalania gardła na tle bakteryjnym. Substancją czynną w tabletkach na gardło Chlorchinaldin VP jest chlorchinaldol. Składnik ten wykazuje działanie przeciwgrzybiczne, przeciwpierwotniakowe oraz przeciwbakteryjne w stosunku do bakterii Gram-dodatnich, jak również Gram-ujemnych.

Chlorchinaldol leczy miejscowe stany zapalne skóry oraz błon śluzowych. Może być stosowany na zakażenia jamy ustnej oraz dziąseł, pleśniawki, zakażenia grzybiczne jamy ustnej występujące jako skutek przebytej antybiotykoterapii.

Jak działa Chlorchinaldin VP?

 • Hamuje rozwój stanu zapalnego w gardle.
 • Działa bezpośrednio na przyczynę, lecząc gardło.
 • W połączeniu z antybiotykoterapią, wykazuje miejscowe działanie przeciwbakteryjne oraz leczy grzybicę poantybiotykową.

Jak stosować?

Należy ssać 1 tabletkę co 1-2 godziny. W ciągu doby należy zastosować nie więcej niż 10 tabletek. Lek Chlorchinaldin VP dostępny w dwóch wariantach:

 • 20 tabletek za około 10 zł,
 • 40 tabletek za około 15 zł.

Produkt kupimy w każdej aptece. Chlorchinaldin VP to znany i ceniony środek na ból gardła.

3. Cholinex

cholinex

Trzecim produktem w naszym rankingu jest Cholinex. To popularny lek, który stosowany jest w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej oraz w przypadku bólu i obrzęku gardła. Cholinex zawiera salicylan choliny. Substancja ta hamuje ból oraz działa przeciwzapalnie. Dodatkowo zmniejsza obrzęk, a także przekrwienie błon śluzowych jamy ustnej oraz gardła. Stosowanie tabletek zwiększa także wydzielanie śliny, co dodatkowo ułatwia leczenie infekcji.

Jak działa Cholinex?

 • Łagodzi stany zapalne błony śluzowej i przekrwienie jamy ustnej oraz gardła.
 • Zmniejsza ból oraz obrzęk będący wynikiem stanu zapalnego.
 • Wykazuje działanie bakteriobójcze wobec niektórych drobnoustrojów.
 • Zwiększa wydzielanie śliny, potęgując przeciwzapalne działanie leku.
 • Wspomaga antybiotykoterapię.

Jak stosować?

Dzieci od 6 do 12 lat powinny stosować do 4 tabletek na dobę. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia powinny stosować maksymalnie 6 tabletek na dobę. Zaletą leku Cholinex są różne, dostępne na rynku warianty preparatu:

 • opakowanie zawierające 16 tabletek,
 • opakowanie zawierające 24 tabletki.

Na rynku dostępne są także tabletki na ból gardła Cholinex Intense, Cholinex bez cukru, Cholinex Junior oraz ziołowy Cholinex.

4. Orofar Max

orofar max

Na czwartej pozycji w rankingu najlepszych i najmocniejszych tabletek na ból gardła umieściliśmy lek Orofar Max, który znany jest z reklam telewizyjnych. To przede wszystkim skuteczny preparat przeznaczony do leczenia bólu i podrażnień gardła oraz odkażania błon śluzowych jamy ustnej.

Lek Orofar Max swoje skuteczne działanie zawdzięcza dwóm substancjom czynnym. Pierwszą z nich jest chlorek cetylopirydyniowy, który wykazuje działanie antyseptyczne, bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Drugi składnik to chlorowodorek lidokainy mający działanie miejscowo znieczulające, przez co skutecznie łagodzi ból.

Jak działa Orofar Max?

 • Wykazuje działanie przeciwbólowe już po 2 minutach od zastosowania tabletki.
 • Uderza w źródło problemu, eliminując przyczyny infekcji gardła.
 • Działa na bakterie, wirusy oraz grzyby mogące odpowiadać za rozwój stanu zapalnego.

Jak stosować?

Osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12 roku życia powinny stosować 1 tabletkę co 1 lub 2 godziny, w zależności od intensywności bólu. W przypadku łagodniejszych stanów zapalnych 1 tabletkę można stosować nawet co 3 godziny. Nie należy przekraczać dawki 6 tabletek na dobę. Orofar Max dostępny jest w trzech wariantach:

 • 10 tabletek
 • 20 tabletek
 • 30 tabletek

Najczęściej wybierany wariant, tj. 20 tabletek, można kupić w każdej aptece za około 17 zł. Orofar Max to godny zaufania produkt, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami klientów. Osoby zainteresowane linią produktów Orofar, powinny wziąć pod uwagę także na takie produkty, jak Orofar Junior oraz Orofar Total Action.

5. Gardimax Medical

gardimex medical

Na piątej pozycji w rankingu znalazł się preparat, który może nie jest zbyt znany, ale ceniony jest za wysoką jakość oraz skuteczne działanie, a do tego przestępną cenę. Gardimax Medica to tabletki na ból gardła wprowadzone na rynek przez firmę Tactica.

Lek nie zawiera cukru. Stosowany jest w celu złagodzenia bólu, podrażnień oraz stanów zapalnych jamy ustnej oraz gardła. Dodatkowo uśmierza ból, który jest następstwem podrażnienia gardła i błony śluzowej, a także toczącego się stanu zapalnego. Produkt zawiera dwie substancje czynne: dichlorowodorek chlorheksydyny i chlorowodorek lidokainy.

Jak działa Gardimax Medica?

 • Pomaga zwalczać ból, który jest wynikiem podrażnienia oraz stanu zapalnego gardła i jamy ustnej.
 • Wykazuje działanie odkażające oraz miejscowo znieczulające.

Jak stosować?

Osoby dorosłe powinny przyjmować od 6 do 10 tabletek na dobę. W przypadku dzieci, dawkę należy zmniejszyć o połowę, tj. od 3 do 5 tabletek. Opakowanie leku można kupić za około 10 zł. W ofercie producenta jest także Gardimax Medica w formie aerozolu. Produkt jest trudno dostępny. Kupimy go w niewielu aptekach stacjonarnych, ale można nabyć go za pośrednictwem Internetu z wysyłką do domu.

6. Halset

halset

Kolejne tabletki na ból gardła w naszym rankingu to Halset. Jest to lek, który stosuje się zarówno zapobiegawczo, jak i leczniczo w lekkich oraz cięższych stanach zapalnych gardła oraz jamy ustnej. Preparat może być stosowany w przypadku zakażeń bakteryjnych, jak i grzybiczych.

Substancją czynną w tabletkach Halset jest cetylopirydyniowy chlorek jednowodny. Ten sam składnik znajdziemy także w tabletkach Orofar Max. Cetylopirydyniowy chlorek jednowodny znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych gardła, w przypadku infekcji grzybiczych oraz wspiera utrzymanie higieny jamy ustnej. Ponadto w preparacie Haleset zastosowano także olejek miętowy oraz mentol, które nadają tabletkom charakterystyczny smak.

Jak działa Halset?

 • Eliminuje stany zapalne gardła, jamy ustnej oraz dziąseł.
 • Zwalcza niektóre rodzaje grzybów.
 • Pomaga pozbyć się bólu, który towarzyszy infekcji.
 • Odkaża zainfekowane miejsca.
 • Zwalcza bakterie Gram-dodatnie oraz Gram-ujemne.

Jak stosować?

Producent zaleca ssać 1 tabletkę leku Halset co 1 lub 2 godziny. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki, która wynosi 8 tabletek na dobę. Lek Halset jest dość tani – opakowanie produktu można nabyć za około 15 zł. W przypadku większej infekcji, powinno ono wystarczyć na około 3 dni kuracji. Produkt można kupić w większości aptek stacjonarnych, jak i internetowych.

7. Septolete Ultra

septolete ultra

Siódme miejsce w rankingu najlepszych i najmocniejszych tabletek na gardło zajmuje lek Septolete Ultra. Jest to produkt o potrójnym mechanizmie działania. Wykazuje właściwości przeciwbólowe, antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Dzięki temu, Septolete Ultra jest kompleksowym rozwiązaniem na ból gardła.

Septolete Ultra to połączenie dwóch składników takich, jak: benzydamina oraz cetylopirydyniowy chlorek. Składniki te pomagają wyeliminować bezpośrednie przyczyny bólu gardła, jak również likwidują jego objawy takie, jak: ból, obrzęk, zaczerwienienie, uczucie gorąca oraz zaburzenia czynności.

Jak działa Septolete Ultra?

 • Łagodzi ból gardła, działając jako miejscowy środek znieczulający.
 • Działa antyseptycznie.
 • Eliminuje przyczyny infekcji, np. wirusy, bakterie i grzyby.
 • Hamuje rozwój stanu zapalnego.

Jak stosować?

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat powinny stosować maksymalnie 3 tabletki dziennie. Dzieci w wieku powyżej 12 lat, dorośli oraz osoby w podeszłym wieku powinny przyjmować od 3 do 4 tabletek dziennie. Tabletki Septolete Ultra można kupić w różnych wersjach smakowych, np. cytryna i miód; cytryna i czary bez; miód i limonka. Produkt dostępny jest również w formie aerozolu. Lek na ból gardła Septolte Ultra kupimy bez problemu w każdej aptece. Opakowanie zawierające 16 tabletek do nabycia jest w cenie około 15 zł.

8. Natursept Gardło

natursept gardło

Kolejna propozycja w naszym rankingu to wyrób medyczny Natursept Gardło. Produkt ma formę tabletek, które podczas ssania pokrywają błonę śluzową gardła ochronnym filmem. Ma on za zadanie leczyć oraz nawilżać podrażnione gardło, a także chronić błonę śluzową.

Natursept Gardło łagodzi takie objawy, jak pieczenie, podrażnienie, ból, trudności w przełykaniu, czy uczucie suchości. Warstwa powlekająca pozwala także chronić gardło przed suchym, zimnym oraz zanieczyszczonym powietrzem.

Natursept Gardło to wyrób medyczny, który swoją skuteczność zawdzięcza naturalnym składnikom takim, jak wyciąg suchy z porostu islandzkiego, wyciąg płynny z aloesu, ekstrakt z korzenia prawoślazu, wyciąg z liści szałwii, wyciąg z ziela werbeny oraz wyciąg z kwiatów dziewanny. Trzeba przyznać, że jest to bogata formuła, ale nie zabrakło także składników niepożądanych takich, jak cukier czy syrop glukozowy i figurują one jako pierwsze na liście.

Jak działa Natursept gadło?

 • Powleka błonę śluzową gardła specjalnym filmem.
 • Nawilża gardło.
 • Leczy podrażnienie.
 • Pełni funkcję ochronną.

Jak stosować?

Wyrób Natursept Gardło należy przyjmować maksymalnie 4 razy dziennie po jednej tabletce. W przypadku braku poprawy po 5 dniach kuracji ,należy zwrócić się po poradę do lekarza.

9. NEO-ANGIN

neo-angin

Tabletki Neo-Angin nazywane są przez producenta „ekspertem w leczeniu bólu gardła”. Produkt wprowadzony został na rynek w 1955 roku i do dziś cieszy się ogromną popularnością. Tabletki Neo-Angin produkowane są w Niemczech w zgodzie ze wszystkimi standardami bezpieczeństwa. Lek dostępny jest w wielu krajach Europy, a to oznacza, że jest on wart uwagi i polecenia. Neo-Angin to połączenie trzech substancji czynnych tworzących formułę TriActive: amylometakrezolu, alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego i lewomentolu.

Jak działa Neo-Angin?

 • Wykazuje działanie antyseptyczne.
 • Hamuje rozwój bakterii oraz drobnoustrojów atakujących błonę śluzową gardła.
 • Łagodzi stan zapalny objawiający się jako drapanie, obrzęk, zaczerwienienie oraz trudności z przełykaniem.
 • Wykazuje działanie chłodzące oraz łagodzące ból gardła.

Jak stosować?

Dzieci oraz dorośli powinni przyjmować 1 tabletkę co 2 lub 3 godziny. Nie zaleca się stosowania więcej niż 6 tabletek na dobę. Lek powinien być używany nie dłużej niż przez 3-4 dni. Jeżeli po tym czasie nie widać zauważalnej poprawy, należy zwrócić się do lekarza. Lek Neo-Angin dostępny jest w różnych wariantach, np. 24 tabletki oraz 36 tabletek. Na rynku dostępna jest także wersja środka bez cukru oraz tabletki Neo-Angin Junior.

10. Isla

isla

Być może Isla to nie są najlepsze tabletki na silny ból gardła wywołany infekcją, ale z pewnością nie może zabraknąć tego produktu w rankingu. Preparat ten dedykowany jest osobom, których gardło cierpi na skutek alergii, czy przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych. Produkt kierowany jest także do osób, których problemy z gardłem najczęściej objawiają się trakcie lotu samolotem czy na skutek gorącego powietrza. Po tabletki Isla mogą sięgnąć również osoby, których gardło cierpi z powodu chrapania, palenia papierosów, stosowanych leków czy nadwyrężania głosu.

Jak działa Isla?

 • Wykorzystuje siłę wyciągu porostu islandzkiego, który korzystnie wpływa na stan błon śluzowych gardła.
 • Przynosi ulgę w chrypce, podrażnieniach oraz łagodzi dyskomfort.
 • Zapobiega podrażnieniom oraz regeneruje błonę śluzową gardła.

Tabletki Isla dostepne są w 4 wariantach smakowych: Ginger (imbir), Cassis (czarna porzeczka), Moos (smak ziołowy), Mint (z dodatkiem olejku miętowego). Dodatkowo na rynku dostępne są również tabletki Isla Medic hydro+ oraz Isla Junior. Wyrób medyczny Isla dostępny jest w każdej aptece w cenie około 20 zł za opakowanie zawierające 60 tabletek.

Co to jest ból gardła?

Określeniem „ból gardła” najczęściej definiuje się suchość, drapanie oraz ból przy przełykaniu zlokalizowany w gardle. To właśnie z tymi objawami pacjenci najczęściej odwiedzają gabinety lekarskie w okresie jesienno-zimowym. Ból gardła zazwyczaj jest wynikiem infekcji lub wpływem czynników środowiskowych takich, jak smog czy suche powietrze.

Stan chorobowy zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku dniach, ale można przyspieszyć proces leczenia oraz uśmierzyć ból poprzez stosowanie tabletek na ból gardła. Najlepsze tego typu produkty zostały wymienione w przygotowanym przez naszą redakcję rankingu. Ból gardła może dotyczyć obszaru położonego za ustami. Może skupiać się także na migdałkach, powodując ich obrzęk oraz pojawienie się białego nalotu wywołanego przez paciorkowce. Często objawy zapalenia dotyczą również krtani.

Dolegliwościom bólowym w obrębie gardła często towarzyszy uczucie szorstkości oraz drapania, które nasila kaszel, gdy przebywamy w pozycji leżącej. Ponadto osoby mające ból gardła, zazwyczaj uskarżają się na suchość błon śluzowych, zaczerwienienie oraz podrażnienie. Bólowi gardła towarzyszyć mogą także takie objawy, jak:

 • kaszel,
 • gorączka,
 • dreszcze,
 • kichanie,
 • przekrwienie błony śluzowej nosa,
 • chrypka,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • ból głowy oraz zatok,
 • trudności w przełykaniu,
 • utrata apetytu.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu gardła?

Infekcje wirusowe

Infekcje wirusowe odpowiadają za ponad 90% przypadków bólu gardła i powodują przeziębienie oraz grypę. Ból gardła wywołany infekcją może przebiegać również w towarzystwie takich chorób, jak mononukleoza, ospa wietrzna, odra czy świnka.

Infekcje bakteryjne

Drugim najczęstszym powodem bólu gardła są infekcje bakteryjne. Pierwsze objawy bólu są zazwyczaj wynikiem infekcji wirusowej. Często jednak następuje pogorszenie stanu zdrowia pacjenta na skutek działania bakterii. Ból gardła w przebiegu infekcji bakteryjnej zazwyczaj wywoływany jest przez paciorkowce. Dodatkowo objawy chorobowe mogą pojawić się na skutek chorób przenoszonych drogą płciową, jak np. rzeżączka czy chlamydia.

Alergie

Kolejną przyczyną bólu gardła są alergie. Kiedy układ odpornościowy reaguje na określony alergen, powoduje wytworzenie i wydzielenie substancji powodujących łzawienie oczu, przekrwienie błony śluzowej nosa, kichanie oraz ból gardła. Ponadto śluz wydzielany przez nos na skutek reakcji alergicznej, może spływać po tylnej ścianie gardła, również powodując podrażnienie oraz dolegliwości bólowe.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Częstą przyczyną bólu gardła jest choroba refleksowa przełyku polegająca na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Dolegliwości tej towarzyszy zgaga, uczucie palenia oraz chrypka. W leczeniu choroby refleksowej stosuje się leki zobojętniające kwas żołądkowy, np. inhibitory pompy protonowej (IPP). Konieczne jest także wdrożenie odpowiedniej diety, polegającej na spożywaniu pokarmów lekkostrawnych oraz nieprzejadaniu się.

Inne przyczyny bólu gardła:

 • suche powietrze pochodzące z klimatyzacji lub pomieszczeń ogrzewanych kaloryferem,
 • dym papierosowy,
 • chemikalia oraz środki czyszczące,
 • obrażenia szyi,
 • utknięcie kawałka jedzenia w przełyku,
 • nowotwory
 • nadwyrężanie głosu.

Czy warto sięgnąć po tabletki na ból gardło?

Ból gardła często pojawia się nieoczekiwanie. Infekcja zazwyczaj przybiera niezwykle szybki przebieg i w ciągu kilku godzin rozwija się ostry stan zapalny. Rozwiązaniem, które pozwala w szybkim tempie złagodzić objawy, są tabletki na ból gardła. Hamują one rozwój infekcji, przyczyniają się do usuwania wirusów i bakterii, powlekają gardło warstwą ochronną oraz przyspieszają czas rekonwalescencji.

Najlepsze tabletki na ból gardła wyodrębniliśmy w naszym rankingu. Zestawienie zawiera aż 10 produktów, które działają skutecznie i cenione są przez pacjentów.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *