Jak zahamować starzenie się skóry?

starzenie się skóry

Starzenie się skóry jest procesem naturalnym i nieuniknionym, który dotyczy każdego z nas. Odpowiadają za to zmiany zachodzące w ludzkim organizmie, a także indywidualny tryb życia. Dlaczego na naszych twarzach pojawiają się zmarszczki i czy jest skuteczny sposób, aby przedłużyć młodość swojej skórze?

Dlaczego skóra się starzeje?

Proces starzenia się skóry przebiega na przestrzeni kilkudziesięciu lat i według ekspertów, rozpoczyna się w okolicach 25 roku życia. Podstawowy wpływ na start tego procesu ma coraz mniejsza produktywność fibroblastów – komórek, odpowiadających za syntezę naturalnych składników, które warunkują sprężystość i gładkość naszej skóry. Mowa tutaj o:

  • elastynie,
  • kolagenie,
  • kwasie hialuronowym.

Ich zmniejszający się z upływem lat poziom sprawia, że skóra traci swoją naturalną elastyczność, sprężystość i gładkość, a jej powierzchnię pokrywa z wiekiem coraz większa liczba zmarszczek oraz innych niedoskonałości. Jak nietrudno się domyślić, proces starzenia się skóry jest nieodwracalny, co jednak nie oznacza, że nie można go nieco opóźnić.

Chcesz uchronic swoją skórę przed starzeniem się? Poznaj kolagen do picia, który zbiera doskonałe recenzje:

Czynniki mające wpływ na starzenie się skóry

czynniki wpływające na starzenie się skóry

Chcąc skutecznie zadbać o stan swojej skóry i zyskać szansę na opóźnienie procesów jej starzenia, warto przede wszystkim zdobyć wiedzę na temat tego, co czyni ją coraz starszą. Jak się okazuje, naturalne niedobory elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego to nie jedyne elementy, o jakich należy tu powiedzieć.

Wewnętrzne czynniki powodujące starzenie się skóry

Naturalne starzenie się skóry przebiega w sposób chronologiczny i jest nieuniknione – odpowiadają za to dwa najważniejsze czynniki wewnętrzne.

Uwarunkowania genetyczne

Czy tego chcemy, czy nie, szybkość starzenia się mamy zapisaną w genach. To od nich zależy, czy nasz kolagen będzie “mocny”, czy też nie i – w konsekwencji – jak wiele zmarszczek pojawi się na naszej skórze. Co więcej, to geny warunkują naszą odporność na wolne rodniki i oksydację, a także decydują w aż 60% o wieku postrzeganym, a więc o tym, jak widzą nas inni. Czy mamy na to jakikolwiek wpływ? Niestety nie.

Zmiany hormonalne

Uważa się, że hormony mają bardzo istotny wpływ na stan naszej skóry. Największe znaczenie ma estrogen, odpowiadający zarówno za stan, jak i grubość naskórka. To dzięki niemu skóra jest elastyczna i dobrze nawilżona, a w przypadku jego niedoborów (np. w okresie okołomenopauzalnym) dochodzi do utraty jędrności skóry oraz pogłębiania się zmarszczek.

Wpływ na stan skóry mają także progesteron odpowiedzialny za produkcję sebum, a także androgeny wpływające na grubość skóry u mężczyzn. W przypadku obniżenia poziomu hormonów, np. podczas klimakterium u kobiet, skórę charakteryzują suchość, nadmierna wrażliwość i wiotkość.

Zewnętrzne czynniki przyspieszające starzenie się skóry

Jednak starzenie się skóry następuje nie tylko w wyniku naturalnych zmian zachodzących w ludzkim organizmie. Warto zauważyć, że w wielu przypadkach to nie wiek ma największy wpływ na wygląd i stan skóry odpowiedzialne mogą być za to również czynniki zewnętrzne – te, które zależą od człowieka. Jakie to uwarunkowania?

Palenie papierosów

Liczne badania wykazują szkodliwy wpływ palenia tytoniu na stan skóry – niektóre mówią nawet, że skóra uzależnionych bywa 2-3 razy starsza niż osób, które nie palą papierosów. Decydującą rolę odgrywa tu duża ilość wolnych rodników produkowanych podczas palenia. Są to niesparowane atomy, które poszukując pary dla swojego elektronu, przyczyniają się do niszczenia struktury komórek ciała (w tym skóry) oraz ich umierania.

Dym nikotynowy pozbawia skórę niezbędnego tlenu, w konsekwencji czego staje się ona sucha i mniej sprężysta.

Promieniowanie UV i podczerwone

Promieniowanie jest najbardziej szkodliwe spośród wszystkich innych czynników zewnętrznych. I chociaż każdy z nas lubi eksponować ciało na słońcu, może to doprowadzić do fotostarzenia się skóry, a nawet zmian nowotworowych.

Dlatego też wielu specjalistów tak bardzo zaleca korzystanie z kąpieli słonecznych z umiarem i ograniczanie opalania (również w solariach) do absolutnego minimum.

Niewłaściwa dieta

Negatywny wpływ na skórę ma przede wszystkim przetworzone jedzenie, a także cukry – nie należy więc spożywać ich w nadmiarze, bo może to spowodować niszczenie włókien elastyny i kolagenu, a w konsekwencji – pogłębianie się zmarszczek.

Najważniejsze objawy starzenia się skóry

objawy starzenia się skóry

1. Sucha skóra

Pierwsze objawy są najbardziej dostrzegalne w naskórku, a więc najbardziej zewnętrznej warstwie skóry. Początkowym etapem jej starzenia się jest zanikanie warstw podstawnej i kolczystej, odpowiedzialnych za podział komórek.

W wyniku tego nowe komórki powstają coraz wolniej, a w dodatku dociera do nich mniej wody (a konkretniej czynnika nawilżającego NMF). Skóra staje się sucha, a przy tym dochodzi do jej nieprawidłowego złuszczania się.

2. Przebarwienia

Za starzenie się skóry twarzy odpowiada również coraz mniejsza ilość melanocytów w naskórku, które gromadzą się w jednym miejscu, co prowadzi do powstania przebarwień, nazywanych też plamami starczymi.

Warto zwrócić również uwagę na to, że melanocyty mogą pod wpływem promieniowania UV przekształcić się w komórki nowotworowe czerniaka! Dlatego tak istotna jest ochrona skóry przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.

3. Utrata naturalnych parametrów skóry

Zmiany zachodzą również w skórze właściwej, gdzie najbardziej znaczącą rolę odgrywają włókna kolagenu oraz elastyny. W wyniku postępujących procesów starzenia się słabną one, a ich gęstość jest coraz mniejsza, w związku z czym skóra traci swoje podstawowe parametry – sprężystość, jędrność oraz elastyczność.

Jak utrzymać skórę w dobrej kondycji?

skóra w dobrej kondycji

Czas przejść do najważniejszego dla wielu osób punktu, czyli metod, które umożliwiają utrzymanie pięknej cery, opóźnienia procesów starzenia się skóry oraz pozbycia się zmarszczek. Sposobów jest wiele i to od ciebie zależy, z których skorzystasz oraz jaki będzie ostateczny efekt twoich starań.

Zdrowy tryb życia

Jak wspominaliśmy wcześniej, to niezdrowa dieta jest jednym z czynników przyspieszających procesy starzenia się skóry. Dlatego też warto ograniczyć ilość spożywanych cukrów i zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, która pełna będzie produktów sprzyjających estetyce skóry, jak warzywa, orzechy, pestki dyni, owoce morza czy ryby.

Bardzo istotne może okazać się również picie dużych ilości wody – będzie to korzystne nie tylko dla Twojej skóry, ale również całego organizmu!

Mniej stresu i więcej odpoczynku

Objawy stresu są dobrze widoczne na skórze, a jego nadmiar może na stałe utrwalić się na twarzy, np. w postaci zmarszczek. Ogranicz więc stres do minimum, a także zadbaj o zdrowy sen, który będzie trwał co najmniej 7 godzin!

Ograniczanie kontaktu z promieniami słonecznymi

O promieniach UV powiedzieliśmy już wiele i warto ponownie zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę. Nie wychodź na słońce w godzinach, kiedy intensywność jego promieni jest największa. Stosuj też specjalne kremy z filtrem UV – również podczas zwykłych, letnich spacerów. Nie tylko przedłużysz tym młodość swojej skórze, ale również zminimalizujesz ryzyko wytworzenia się komórek nowotworowych.

Naturalne kosmetyki z górnej półki

W sklepach nie brakuje produktów, dzięki którym możliwa jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Niezależnie od tego, jakie są twoje potrzeby, wybieraj preparaty tworzone w zdecydowanej większości z naturalnych składników, które nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, w tym parabenów, SLS czy konserwantów. Takie kosmetyki działają skutecznie i to właśnie dzięki nim możliwa jest pielęgnacja skóry twarzy i całego ciała.

SPRAWDŹ TAKŻE: Cudowny krem na zmarszczki. Jak wybrać?

Rzucenie palenia

Wybór odpowiednich kosmetyków może jednak nie wystarczyć, jeżeli należysz do grupy nałogowych palaczy. Chcąc mieć pewność tego, że pielęgnacja będzie skuteczna, rzuć palenie, a pozytywne efekty zauważysz naprawdę szybko.

Sprawdzone zabiegi medyczne

Współczesna medycyna estetyczna jest w stanie spełnić potrzeby najbardziej wymagających osób, pragnących przywrócić piękno swojej skórze. Możesz np. skorzystać z zabiegów wstrzykiwania naturalnych substancji, takich jak kwas hialuronowy i dzięki temu wypełnić zmarszczki.

Pamiętaj jednak, by korzystać z tych możliwości z umiarem! W celu pielęgnacji skóry warto również dokładnie zmywać z niej preparaty, a następnie delikatnie osuszać, zadbać o jej codzienne nawilżenie (woda + odpowiednie preparaty), a także ubierać się ciepło zimą. Być może nie zatrzymasz w ten sposób procesów starzenia, ale znacznie je opóźnisz i będziesz dłużej cieszyć się piękną skórą!

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *