7 sposobów na żylaki nóg. Jak się pozbyć żylaków?

żylaki nóg

Sposoby na żylaki nóg pomagają pozbyć się objawów tej uciążliwej przypadłości, znacznie zmniejszając dyskomfort dotkniętych nią osób i przyspieszając ich powrót do zdrowia. Które z dostępnych metod są warte zastosowania?

Żylaki kończyn dolnych to dość powszechny problem, dotykający ludzi w różnym wieku. Stanowią nie tylko nieestetyczny defekt, ale mogą także prowadzić do groźnych powikłań – z tego względu powinno się im zapobiegać, a kiedy są już obecne, jak najszybciej wdrożyć sposoby na ich skuteczne zwalczanie. Pojawiają się często u osób obciążonych genetycznie ryzykiem ich wystąpienia, ale może do nich doprowadzić także nieodpowiedni tryb życia. Co warto wiedzieć o żylakach, przyczynach ich powstawania oraz ich zwalczaniu?

Przyczyny występowania żylaków. Dlaczego mam żylaki?

Żylaki na nogach to powiększone, wypukłe żyły, które mają fioletowy lub zielonkawy kolor, zazwyczaj są poskręcane i widocznie odznaczają się na skórze. Powstają najczęściej na skutek nieprawidłowego działania zastawek żylnych, w efekcie czego krew przepływająca przez powierzchowne naczynia krwionośne nie przedostaje się dalej do żył głębokich, odprowadzających ją do serca. Dochodzi do cofnięcia się krwi do układu powierzchownego, co prowadzi do jego przeciążenia i rozszerzania oraz wydłużania się żył.

Na żylaki najbardziej narażone są osoby, u których ten problem często występował wcześniej w rodzinie. Warto wiedzieć, że są one objawem niewydolności żylnej – choroby związanej z nieprawidłowym działaniem układu krążenia. Nie oznacza to jednak, że nie mogą pojawić się również u osób bez obciążenia genetycznego, ponieważ na zdrowie żył wpływają także czynniki zewnętrzne.

Można zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków poprzez odpowiedni styl życia, nastawiony na ochronę zdrowia naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Głównymi czynnikami środowiskowymi, które przyspieszają powstawanie żylaków, są:

 • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, np. w pracy,
 • nadwaga i otyłość,
 • ciąża,
 • podnoszenie ciężarów,
 • częste korzystanie z sauny lub gorących kąpieli,
 • praca w wysokiej temperaturze,
 • urazy i operacje nóg.

Na żylaki bardziej są też narażone kobiety niż mężczyźni, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.

Jak pozbyć się żylaków? Najlepsze sposoby na żylaki

sposoby na żylaki

Na szczęście istnieją domowe sposoby na żylaki, dzięki którym można złagodzić objawy dolegliwości, a także wspomóc walkę z tym problemem. Poniżej przedstawiamy najlepsze metody, które są łatwo dostępne i skuteczne. Większość z nich jest także prosta w zastosowaniu, dlatego z powodzeniem można samodzielnie wprowadzić je w życie.

1. Maść, krem lub żel na żylaki

Jeśli zmagasz się z żylakami nóg, możesz skorzystać z aptecznych rozwiązań w formie gotowych preparatów. Dostępnych jest wiele żeli, kremów oraz maści na żylaki, często opierających się na naturalnych składnikach o właściwościach przeciwbólowych, zmniejszających opuchliznę nóg oraz zwalczających stany zapalne.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na:

 • maści z heparyną – mają one działanie przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne; poleca się je w przypadku żylaków i zapalenia żył oraz przy profilaktyce powstawania zakrzepów;
 • maści z kasztanowca – dzięki dużej zawartości składników aktywnych, w tym flawonoidów i garbników, znajdujących się w wyciągu z kasztanowca, preparaty tego typu mają pozytywny wpływ na naczynia krwionośne; wzmacniają ich ścianki i zwiększają ich elastyczność, redukują opuchliznę nóg, usprawniają przepływ krwi oraz wspierają zwalczanie zapalenia żył.

Maści, kremy oraz żele działają miejscowo i mogą być dużą ulgą przy żylakach, dlatego poleca się je osobom cierpiącym na tę przypadłość.

2. Tabletki na żylaki

Tabletki na żylaki nóg należą do bardzo skutecznych metod zapobiegania oraz zwalczania tego typu problemu. Na rynku znajdziemy wieloskładnikowe suplementy diety o kompleksowym działaniu, które nie tylko chronią naczynia krwionośne, ale także redukują objawy niewydolności żylnej oraz pomagają w powrocie do zdrowia.

W tabletkach na żylaki znajdują się najczęściej takie substancje, jak wyciąg z kasztanowca, hesperydyna, witamina C oraz ekstrakty z wąkroty azjatyckiej czy oczaru wirginijskiego. Mają one właściwości przeciwzapalne, zmniejszają opuchliznę nóg i towarzyszącą jej bolesność oraz poprawiają elastyczność i szczelność naczyń krwionośnych. Łagodzą również uczucie ciężkich nóg i usprawniają krążenie, przyczyniając się do podniesienia komfortu życia.

Zaleca się je także jako profilaktykę żylaków, dlatego mogą stosować je osoby, u których w rodzinie często występowała niewydolność żylna lub które mają stojącą lub siedzącą pracę.

SPRAWDŹ TAKŻE RECENZJĘ TABLETEK NA ŻYLAKI: Varicorin – czy to najlepsze tabletki na żylaki?

3. Olej żywokostowy na żylaki

Żywokost to jedna z najczęściej stosowanych w medycynie tradycyjnej roślin na problemy z żylakami. W jej korzeniu znajduje się wiele cennych substancji o właściwościach prozdrowotnych, w tym przede wszystkim alantoina, garbniki oraz kwas rozmarynowy. W przypadku żylaków najlepiej jest stosować olej żywokostowy, którym można smarować dotknięte zmianami miejsca na nogach.

Co ważne, wszystkie preparaty oparte na żywokoście są przeznaczone wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Olej żywokostowy działa przeciwzapalnie, redukuje obrzęki nóg i usprawnia przepływ krwi w żyłach. Aby osiągnąć najlepsze efekty kuracji, należy stosować go codziennie. Można kupić go w sklepach z naturalnymi kosmetykami.

4. Ocet jabłkowy na żylaki

Jednym z najtańszych sposobów na żylaki nóg jest ocet jabłkowy, który poprawia krążenie krwi i zmniejsza opuchliznę kończyn dolnych. Najlepiej stosować go zewnętrznie, po prostu wmasowując nierozcieńczony ocet od kostek w górę – taki zabieg powtarzany dwa razy dziennie, rano i wieczorem, powinien znacznie zredukować obrzęk i wyeliminować uczucie ciężkich nóg. Dzięki usprawnieniu przepływu krwi ocet dba także o zdrowie żył.

Ocet jabłkowy na żylaki można stosować też wewnętrznie, rozcieńczając dwie łyżeczki produktu w szklance wody. Taką mieszaninę należy pić raz dziennie – pozytywnie wpływa ona na kondycję żył.

5. Pijawki na żylaki

Metodą na żylaki, która budzi najwięcej emocji, są pijawki lekarskie. Były one stosowane w medycynie tradycyjnej i wiele osób korzysta z nich także obecnie. Zadanie pijawek nie ogranicza się jedynie do upuszczania krwi zalegającej w żyłach z nieprawidłowo działającymi zastawkami – w ich ślinie znajdują się też dobroczynne substancje, które m.in. zapobiegają powstawaniu skrzepów oraz działają przeciwzapalnie. Ich stosowanie ma zmniejszać opuchliznę i ból kończyn oraz powodować wchłanianie się mniejszych żylaków.

6. Rajstopy przeciwżylakowe

Bardzo popularnym sposobem na żylaki są również specjalne rajstopy, pończochy i podkolanówki uciskowe. Ich zadaniem jest zapobieganie zaleganiu krwi w żyłach powierzchownych, dzięki czemu poprawiają krążenie i nie dopuszczają do powstawania żylaków. Zmniejszają też towarzyszące im objawy, takie jak obrzęk i ból oraz przyczyniają się do redukcji obecnych zmian chorobowych, dotyczących naczyń krwionośnych.

Rajstopy oraz inne materiały uciskowe muszą być dobrane przez lekarza – to on powinien zdecydować, jaki stopień ucisku zastosować w przypadku danego pacjenta. Ma to znaczenie dla skuteczności tej metody oraz bezpieczeństwa chorego. Nie każdy może także korzystać z tego typu pomocy – do przeciwwskazań należy miażdżyca oraz owrzodzenia lub rany na nogach.

7. Zioła na żylaki

Domowe sposoby zwalczające żylaki obejmują także stosowanie odpowiednich ziół, które wspierają zdrowie układu krwionośnego i pomagają w łagodzeniu niewydolności żylnej. W wielu roślinach kryją się aktywne składniki o wyjątkowych właściwościach, a ich zastosowanie może przynieść świetne efekty przy eliminacji żylaków i ich przykrych objawów. Jakie są najważniejsze zioła na żylaki?

 • Ruszczyk kolczasty – roślina ta ma silne właściwości przeciwzapalne i uszczelniające naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega występowaniu żylaków i pomaga w ich zmniejszaniu.
 • Oczar wirginijski – jest to zioło bogate w taniny i substancje przeciwzapalne. Stosowany zewnętrznie, zmniejsza opuchliznę nóg i towarzyszący jej ból, poprawia krążenie krwi i zwęża żyły.
 • Dziurawiec zwyczajny – ta znana roślina słynie ze swoich właściwości zwalczających stany zapalne, redukuje także obrzęk nóg. Można stosować ją wewnętrznie lub bezpośrednio na skórę, jednak przy kuracji z jej udziałem powinno się unikać ekspozycji na słońce, ponieważ może to spowodować przebarwienia.
 • Wąkrota azjatycka – należy do najbardziej cenionych ziół na żylaki, poprawiających kondycję naczyń krwionośnych. Zwiększa elastyczność żył i uszczelnia ich ścianki, usprawnia przepływ krwi oraz zmniejsza obrzęk. Napary z wąkroty powinno się wcierać bezpośrednio w miejsca, w których występują żylaki.
 • Nagietek lekarski – ten niepozorny, pomarańczowy kwiatek jest ogromnym wsparciem przy żylakach. Stanowi cenne źródło flawonoidów, zmniejszających ciśnienie krwi oraz regulujących krążenie. Zwalcza żylaki oraz pomaga na owrzodzenie podudzi, które często towarzyszy niewydolności żylnej.

SPRAWDŹ TAKŻE: Zielone pomidory na żylaki i pajączki: jak działają i jak je stosować?

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *