Sauna a odchudzanie. Czy przyspiesza utratę kilogramów?

sauna a odchudzanie

Sauna to jeden ze sposobów wspomagających proces odchudzania. Jak zabiegi w saunie mogą wpłynąć na organizm?  Ile dodatkowych kilogramów można zrzucić dzięki uczęszczaniu na saunę? 

Z pewnością niewiele jest wynalazków w historii ludzkości takich, którymi możemy się pochwalić, iż nadal są w użytku i wciąż czerpiemy przyjemność z ich użytkowania, a także zdajemy sobie sprawę z dobroczynnego ich wpływu na nasze życie. Jednym z nich jest sauna, wynalazek nie tylko fiński, ale też naszych prawosławnych, wschodnich sąsiadów. Przyjrzyjmy się zatem bliżej współczesnym saunom oraz ich wpływowi na zdrowie człowieka, zwłaszcza w kontekście odchudzania.

Sauna (nie tylko) na zdrowie

sauna na odchudzanie

Dzisiejsze sauny to najczęściej osobne mini budynki (najprostsze i najwdzięczniejsze w estetyce są te drewniane),w których piec nie ma ujścia dymu do wewnątrz pomieszczenia, tylko wyodrębniony przewód kominowy. Był to wynik wprowadzania nowoczesnych jak na XIX wiek pieców z przewodami kominowymi, a przy okazji wprowadzania takich pieców okazało się też, że kamienie można oddzielić od ognia. Tak „napędzane” sauny nadal są spotykane, mimo, iż w ofercie większości firm z branży znajdziemy przede wszystkim piece elektryczne.

By opowiedzieć, co rytuał w saunie daje naszemu organizmowi, powinniśmy sięgnąć nie tylko do opracowań naukowych, które z precyzją wynikającą z badań klinicznych przedstawią nam, jak zwiększa się przepływ tlenu naczyniami krwionośnymi organizmu i wzmacnia tym samym układ krwionośny, ile procent toksyn z największego przecież naszego organu, czyli skóry, zostaje usuniętych po regularnym zażywaniu sauny.

Wystarczy, byśmy porozmawiali z uczestnikami rytuałów z sauny, którzy opowiedzą nam o tym, jak sauna  wpływa na ich dobre samopoczucie,  jak rytuał  dodaje energii,  jak  wprowadza ich w stan relaksacji i odprężenia.  Te wszystkie konstatacje to rzecz jasna obserwacje bardzo subiektywne w swym wyrazie i zależą od indywidualnej podatności na wpływ gorącego, wilgotnego powietrza, osobowych predyspozycji czerpiącego przyjemność z sauny i potem ochładzającej kąpieli.

Sauna sucha i sauna parowa – jaka jest między nimi różnica?

Jak się sami możemy przekonać wstępując w progi sauny, działa ona nie tylko bardzo odprężająco na nasz stan psychiczny, lecz także hartuje i wzmacnia organizm. Nasze ciało adaptując się do wysokich, a następnie niskich temperatur w trakcie kolejnych seansów, jest o wiele lepiej przygotowane do starcia z drobnoustrojami chorobotwórczymi, których zwiększona obecność pojawia się, zwłaszcza w okresie wiosennym i jesiennym. Poza tym jest to znakomita terapia dla osób, które dotykają częste zapalenia zatok oraz częste przeziębienia.

Sauna, zależnie od swego typu wydatnie wspomaga także zapoczątkowanie procesów związanych z intensywnym spalaniem kalorii, a więc i odchudzaniem. Mianowicie sauna „sucha”, zwana także fińską, gdzie wilgotność powietrza nie jest tak wysoka, natomiast temperatura dość spora (od 80 do 110 stopni C), pozwala na stosunkowo krótkie seanse, ale za to ich intensywność pobudza pracę serca.

Sauny parowe, zwane także jako „łaźnie rzymskie”, to typ saun o wybitnie wilgotnej atmosferze (wilgotność może osiągać nawet 100 procent), przy stosunkowo niedużej temperaturze, średnio około 50 stopni C.  Ten rodzaj sauny również może wspomagać spalanie kalorii i odchudzanie,  a to dzięki temu, że wilgotne powietrze wpływa na zwiększone wydzielanie potu i pracę skórnych naczyń krwionośnych.

Starożytni Rzymianie ze swoich „saun parowych” korzystali co najmniej dwa razy w tygodniu, a współcześni nam Finowie potrafią bywać w swoich przydomowych, ogrodowych saunach nawet i codziennie

Osoba, która w program swej szeroko zakrojonej walki z nadwaga będzie chciała wpisać seanse w saunie, nie powinna:

  • Po pierwsze – zbyt długo przebywać na saunie (przynajmniej na początku).
  • Po drugie – korzystać z mokrej, parowej sauny ze zbyt wysoką wilgotnością. Może to spowodować efekt odwrotny od oczekiwanego, zamiast pobudzić nasze serce i cały organizm do intensywnej pracy i przygotować go do odchudzania, wręcz możemy zaburzyć pracę serca, wypocić zbyt dużo cennej wody z organizmu i spowodować ogólne osłabienie, aż do omdlenia włącznie.

Sauna i jej efekty, czyli co daje regularne korzystanie z sauny?

Samo regularne odwiedzanie sauny, nawet cotygodniowe, znakomicie uzupełni nasz plan treningowy i dietę, co w efekcie da upragniony przez nas efekt utraty zbędnych kilogramów.

Sauna z pewnością sprzyja odchudzaniu – jesteśmy bardziej zrelaksowani, nasze mięśnie szybciej się regenerują po poprzednim treningu, więc szybciej i z większą intensywnością możemy przystąpić do kolejnego wysiłku zmniejszającego grubość tkanki tłuszczowej.

Pamiętajmy także o jeszcze jednym aspekcie rytuałów w saunie: z kolejnymi pobytami wydzielanie endorfin, a więc hormonu odpowiedzialnego za nasze dobre samopoczucie, zwiększa się. Dzięki temu łatwiej nam będzie stawić czoła wyrzeczeniom, które musimy poczynić, by spalić kalorie.

Sauna a odchudzanie – ile kalorii spala sauna?

efekty sauny w odchudzaniu

A zatem, czy sauna odchudza? Ci, którzy regularnie w saunie bywają, twierdzą, że sauna spala kalorie. Jeśli mamy wątpliwości czy sauna wyszczupla, zauważmy, iż pobyt w gorącym i wilgotnym powietrzu powoduje zwiększenie temperatury naszego organizmu, ciało przyjmuje więcej energii cieplnej z otoczenia, niż może jej oddać. Poza tym, tzw. zespolenia tętniczo-żylne, znajdujące się na skórze pod wpływem wysokiej temperatury rozszerzają się, lecz także powodują skurcze mięśni gładkich naczyń krwionośnych. W efekcie więcej krwi przepływa przez skórne naczynia krwionośne.

Poza tym to w saunie w zwiększonym stopniu doświadczamy, tego co znamy i na co dzień widzimy jako zjawisko wydzielania potu. Jest to nic innego, jak obronna reakcja organizmu, który parując stara się usunąć nadmiar energii cieplnej poza organizm, żeby zapobiec przegrzaniu całego „układu”.

Te dwa zjawiska przyczyniają się do jeszcze jednej ważnej rzeczy, jaka powinna się pojawić, żebyśmy mogli twierdzić, iż  sauna jest znakomitym sposobem spalania kalorii,  wraz z innymi elementami takimi jak: optymalna dieta i sport. Mianowicie, zauważono, iż w grupie wiekowej 18-25 lat, regularnie bywającej na saunie, następuje wzrost częstotliwości skurczów serca do 100-110 uderzeń na minutę. Przyjmuje się, iż czasowy wzrost częstotliwości uderzeń serca na minutę do około 120 jest sprzyjający dla organizmu i ułatwia mu spalanie kalorii.

Co ciekawe, badania wykazały odmienne reakcje organizmu w trakcie ćwiczeń fizycznych, od tych zaobserwowanych podczas pobytu w saunie. U ćwiczącego akcja serca przyśpiesza, przy jednoczesnym wzroście ciśnienia tętniczego krwi. Inaczej reaguje nasz organizm na gorące powietrze sauny – owszem, skurcze serca występują z większą częstotliwością, lecz ciśnienie tętnicze obniża się.

Wykazano w ten sposób, że ćwiczenia fizyczne, rzecz jasna, te najbardziej forsowne i obciążające wiele układów organizmu, mogą mieć bardziej niebezpieczne skutki i bardziej obciążać organizm, niż regularne zabiegi na saunie. Zaobserwowano też, iż kilkukrotne etapy ochłodzenia ciała także nie powinny obciążać organizmu. Przypomnijmy pokrótce, iż następuje wtedy swoiste zwężenie, obkurczenie skórnych naczyń krwionośnych, bowiem receptory na skórze otrzymały informacje o nagłym spadku temperatury. W efekcie następuje natychmiastowy wzrost pracy serca, pomimo, iż serce podlega odruchowemu spowolnieniu.

Generalnie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: ile kalorii spala sauna, jednocześnie przy opisanym powyżej procesie pobudzenia akcji serca, a także przy długofalowym rozszerzeniu naczyń krwionośnych (przy wzmocnieniu mięśni i układu oddechowego), zapoczątkowane zostają procesy fizykochemiczne odpowiedzialne za przyśpieszenie przemiany materii.

Odchudzanie, relaksacja i regeneracja sił witalnych

sauna na regenerację i relaksację

Jak z każdą aktywnością, której wcześniej unikaliśmy, gdy pozostawaliśmy w okresie mocnej nadwagi, tak i do zabiegów związanych z sauną powinniśmy podchodzić z pewną ostrożnością.  Niemniej sauna, mimo że bezpośrednio po samym rytuale nie odczujemy tak pożądanego spadku wagi, stanowi najlepszy chyba czynnik wspierający dietę i umiarkowane ćwiczenia fizyczne. 

Trudny i męczący proces odchudzania jest poprzez saunę także wspomagany jeszcze w jeden sposób; procesy zachodzące w skórze uelastyczniają jej powierzchniowe warstwy – pod względem estetyki kosmetycznej powiedzielibyśmy, że ujędrniają ją – przyspieszając pozbycie się cellulitu. Znany jest też wpływ zabiegów na saunie na zwiększenie tzw. „ogólnej wydolności organizmu”, wzrostu poczucia ogólnej kondycji i energii, co także ma wpływ na podejmowanie wysiłków w celu uzyskania pożądanej wagi.

W tym właśnie miejscu warto przytoczyć ciekawy fakt z historii zmagań olimpijskich, a mianowicie przypadek zbudowania sauny dla fińskiej reprezentacji w wiosce olimpijskiej w Berlinie w 1936 roku:

Sauna wzbudziła tak duże zainteresowanie innych reprezentacji i dziennikarzy, iż sami zainteresowani zgodnie twierdzili, że stosowana regularnie pomaga wypocząć po treningu i jest jednym z ważniejszych elementów zwiększenia wytrzymałości organizmu.

A zatem, sauna to coś więcej niż tylko sposób na odchudzanie. To przede wszystkim doskonała metoda relaksacji i regeneracji sił witalnych.

Chcesz schudnąć? Sprawdź najlepsze tabletki odchudzające. Recenzje, opinie i komentarze na temat:

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

One thought on “Sauna a odchudzanie. Czy przyspiesza utratę kilogramów?

  1. U nas sporo dała sauna z Dom i Woda. Wraz z małżonką nie dość, że faktycznie spadłą waga to i nasze zdrowie wydaje się lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *