Pończochy przeciwżylakowe. Czy rajstopy uciskowe na żylaki są skuteczne?

rajstopy przeciwżylakowe

Pończochy przeciwżylakowe to skuteczny sposób profilaktyki i zwalczania dolegliwości związanych z niewydolnością żylną i zakrzepicą. Odpowiednio dobrane i noszone zgodnie z zaleceniami, mogą zapobiec rozwojowi choroby lub zaostrzeniu się jej objawów. Co warto o nich wiedzieć?

Siedzący tryb życia, niezdrowa dieta i skłonności genetyczne to najczęstsze przyczyny chorób żył, w wyniku których powstają żylaki kończyn dolnych. Są one nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim groźne – nieleczone mogą doprowadzić do owrzodzeń żylnych, zakrzepowego zapalenia żył, a nawet zatorowości płucnej. Choć niewydolności żylnej powodującej żylaki nie da się całkowicie wyleczyć, istnieją sposoby jej zapobiegania oraz hamowania jej rozwoju. Jedną z bardziej pomocnych metod są pończochy uciskowe.

Co to są pończochy przeciwżylakowe?

Pończochy przeciwżylakowe to specjalne materiały uciskowe, które stosuje się u kobiet i mężczyzn dotkniętych zakrzepicą czy niewydolnością żylną lub znajdujących się w grupie osób zagrożonych tymi chorobami. Występują trzy ich główne rodzaje:

  • pończochy uciskowe – sięgające do połowy uda lub do samego końca kończyny,
  • podkolanówki uciskowe – sięgające poniżej kolana,
  • rajstopy przeciwżylakowe – obejmujące całe kończyny chorego.

O tym, jakie materiały uciskowe należy zastosować w danym przypadku, decyduje lekarz – jest to zależne przede wszystkim od miejsc występowania żylaków. Najwygodniejsze dla pacjentów są podkolanówki, jeśli jednak żylaki i opuchlizna nóg występują powyżej kolana, konieczne jest zastosowanie pończoch lub rajstop uciskowych.

Pończochy i pozostałe materiały uciskowe mają za zadanie ułatwić prawidłowy przepływ krwi w kończynach,

zapobiegając powstawaniu żylaków i zatorów w żyłach lub łagodząc objawy chorób żył. Dzięki odpowiedniemu uciskowi wspomagają odpływ krwi z najniższych partii ciała, zwalczając przy tym opuchliznę i zapewniając ulgę chorym, najczęściej zmagającym się ze stałym uczuciem zmęczonych, ciężkich nóg.

Produkty tego typu dzielą się na profilaktyczne i łagodzące objawy choroby – pierwsze mają niską klasę ucisku i są przeznaczone dla osób narażonych na wystąpienie zakrzepicy lub niewydolności żylnej, natomiast drugie posiadają już wyższą klasę kompresji i stosuje się je u osób chorych.

Co istotne, pończochy przeciwżylakowe – mogą stanowić fundament kuracji przeciwżylakowej, podobnie jak tabletki na żylaki, czy też maści. W przeciwieństwie do popularnych domowych sposobów na problemy żylne – ich skuteczność została potwierdzona niezależnymi badaniami.

varicorin na żylakiChcesz pozbyć się żylaków? Koniecznie przeczytaj naszą recenzję tabletek Varicorin, które przez wiele określane są mianem hitu na żylaki:

Dla kogo przeznaczone są rajstopy uciskowe?

Pończochy przeciwżylakowe oraz pozostałe produkty uciskowe są przeznaczone dla osób zagrożonych chorobami żył oraz dotkniętych już takimi przypadłościami. O tym, czy powinny zostać zastosowane, w większości przypadków powinien decydować lekarz – choć są zalecanym rozwiązaniem przy zakrzepicy czy niewydolności żylnej, nie dla każdego pacjenta będą odpowiednim rozwiązaniem.

Profilaktyczne pończochy o niskiej klasie kompresji mogą nosić osoby narażone na wystąpienie chorób żył ze względu na uwarunkowania genetyczne, osoby o pracy siedzącej lub stojącej, a także osoby dużo podróżujące samolotami lub samochodami.

Pończochy o wyższej klasie kompresji powinny być indywidualnie dobrane dla osoby chorej, ponieważ materiały o zbyt dużym ucisku mogłyby dodatkowo pogorszyć stan pacjenta i spowodować groźne powikłania. Również z tego względu nie u każdego chorego można zastosować produkty uciskowe.

Jak długo korzystać z rajstop przeciwżylakowych?

jak długo korzystać z rajstop na żylaki

Pończochy przeciwżylakowe powinny być noszone przez osoby chore lub zagrożone chorobą praktycznie do końca życia. Wynika to z charakteru choroby, która może w każdym momencie ulec zaostrzeniu i znacznie pogorszyć stan pacjenta. Noszenie pończoch uciskowych w większości przypadków hamuje rozwój choroby, chroniąc pacjenta przed groźnymi w skutkach powikłaniami.

Pończochy uciskowe należy nosić przez cały dzień i zdejmować na noc. Najlepiej ubierać je natychmiast po wstaniu z łóżka, zanim nastąpi obrzęk nóg – dzięki temu mogą odpowiednio zadziałać. Koniecznie trzeba też wygładzić na nich wszystkie fałdki i zagniecenia, które mogłyby pogorszyć ich skuteczność, a nawet zaszkodzić choremu.

W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować, że chory nie powinien zdejmować pończoch na dłużej, niż dobę, są to jednak zalecenia wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. po zabiegach.

SPRAWDŹ TAKŻE: Zielone pomidory na żylaki i pajączki: jak działają i jak je stosować?

Jak dobrać rozmiar?

Aby pończochy prawidłowo oddziaływały na kończyny chorego, konieczne jest dobranie ich odpowiedniego rozmiaru. W tym celu najlepiej udać się do specjalistycznego sklepu z artykułami medycznymi, gdzie wykwalifikowany personel odpowiednio zmierzy klienta.

Mierzenie powinno odbyć się na nieopuchniętych nogach, dlatego najlepiej wykonać je z samego rana. Jeśli pacjent nie ma możliwości udać się samodzielnie do sklepu, powinien zostać zmierzony przez osobę poinstruowaną przez personel.

Jak ustalić siłę ucisku?

Klasa kompresji pończoch uciskowych ma ogromne znaczenie dla skuteczności tego produktu – jeśli będzie zbyt niska, nie przyniesie spodziewanych efektów, natomiast zbyt wysoka może być niebezpieczna dla pacjenta. Z tego względu siłę nacisku powinien dobrać lekarz, indywidualnie dopasowując ją do stanu pacjenta.

Wyróżniamy cztery klasy ucisku pończoch:

  • I klasa kompresji, gdzie siła ucisku oznaczona jest zapisem 15-23 mm Hg,
  • II klasa kompresji, gdzie siła ucisku oznaczona jest zapisem 23-34 mm Hg,
  • III klasa kompresji, gdzie siła ucisku oznaczona jest zapisem 35-44 mm Hg,
  • IV klasa kompresji, gdzie siła ucisku wynosi powyżej 44 mm Hg.

Klasa I przeznaczona jest dla osób, u których pojawiły się żylaki oraz które zmagają się z ciągłą ciężkością kończyn dolnych. Pończocha uciskowa 2 stopnia to rozwiązanie dla osób o dużych żylakach lub pacjentów, którzy przeszli już zabieg chirurgiczny. Jeśli niewydolność żylna jest już na zaawansowanym poziomie, stosuje się materiały uciskowe III stopnia. IV klasa ucisku przeznaczona jest dla pacjentów w ciężkich przypadkach choroby.

Jaka jest cena pończoch uciskowych na żylaki?

cena ponczochy przeciwżylakowe

Pończochy uciskowe można znaleźć w aptekach i sklepach z wyposażeniem medycznym – są łatwo dostępnym produktem, jednak kluczowy jest wybór modelu w odpowiednim rozmiarze i o właściwej klasie kompresji. Cena jest zależna od siły ucisku, a także rodzaju materiału – pończochy mogą być droższe od podkolanówek, ale za to tańsze od rajstop uciskowych.

Cena, w jakiej można znaleźć pończochy na żylaki, to od 50 do 250 zł, w zależności od producenta, klasy ucisku i zastosowanego materiału.

Czy warto?

Pończochy uciskowe to skuteczne rozwiązanie w większości przypadków, jeśli chodzi o profilaktykę chorób żył i żylaków. Jeśli należą do zaleceń lekarza, warto stosować je zgodnie z zasadami, mogą bowiem uchronić przed zaostrzeniem się objawów choroby, groźnych dla życia pacjenta.

Istnieją jednak przeciwwskazania do zastosowania tego rozwiązania, takie jak miażdżyca zarostowa kończyn dolnych oraz zmiany skórne i rany na nogach. Wiele osób może mieć również problem z zakładaniem materiałów uciskowych – wymaga to dużej wprawy, a osoby starsze, niepełnosprawne lub z dużymi zwyrodnieniami stawów czy kręgosłupa mogą mieć trudności z samodzielnym ich ubraniem.

Pończochy nie są więc rozwiązaniem uniwersalnym – trudno jednoznacznie stwierdzić, czy sprawdzą się u chorego.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *