Pokrzywa indyjska (forskolina): właściwości, stosowanie i opinie

Pokrzywa indyjska

Pokrzywa indyjska (forskolina) to roślina uprawiana przede wszystkim w południowo-wschodniej Azji, która od lat wykorzystywana jest w medycynie hinduskiej. Znana była już w czasach starożytnych, gdzie doceniono jej właściwości lecznicze. Z biegiem lat niewiele się w tej kwestii zmieniło – pokrzywę indyjską wciąż stosuje się do łagodzenia rozmaitych dolegliwości i usprawniania pracy ludzkiego organizmu. Sprawdź, czym się charakteryzuje i w jaki sposób wpłynie na stan twojego zdrowia.

Metody leczenia i zioła z Dalekiego Wschodu coraz częściej goszczą również w polskich domach. Powód? Są niezwykle skuteczne i często pozwalają w całkowicie naturalny sposób pozbyć się wielu dolegliwości. Tamtejsza wiedza, przekazywana z pokolenia na pokolenie, może służyć do wielu celów, na co dowodem jest działanie korzenia pokrzywy indyjskiej. Dzięki zawartości wielu cennych składników będzie nieocenionym sposobem na zdrowie, a nawet… odchudzanie.

Co to jest pokrzywa indyjska?

Co to jest pokrzywa indyjska

Pokrzywa indyjska (coleus forskohlii) to, jak wspomnieliśmy we wstępie, roślina uprawiana w południowo-wschodniej Azji i niektórych regionach Afryki. Ma wiele odmian i znana jest już od czasów starożytnych – stosuje się ją w medycynie Dalekiego Wschodu, ponieważ wpływa pozytywnie na wiele procesów, jakie mają miejsce w ludzkim organizmie. Wynika to przede wszystkim z tego, że zawiera w sobie bardzo cenną substancję czynną w postaci forskoliny, która jest ceniona za liczne właściwości prozdrowotne.

W Polsce pokrzywa indyjska dostępna jest przede wszystkim w formie suplementów diety, które w ostatnich latach cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Sprawdźmy zatem, jakie posiada właściwości i dlaczego warto na nią postawić.

Właściwości forskoliny

Forskolina, znajdująca się w największym stężeniu w korzeniu pokrzywy indyjskiej, od lat znana jest ze swojego pozytywnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy, oddechowy i pokarmowy. Może pomagać w przypadku nadciśnienia tętniczego, jaskry, łuszczycy oraz wielu innych dolegliwości. Od niedawna znane są również jej właściwości odchudzające, od których zaczniemy.

Forskolina na odchudzanie

Forskolina na odchudzanie

Nadwaga i otyłość to duże problemy XXI wieku, z którymi zmagają się ludzie na całym świecie. Nic więc dziwnego, że wszelkie metody, pozwalające na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej, są tak chętnie sprawdzane również przez Polaków. Od jakiegoś czasu na naszym rynku znaleźć można wiele suplementów zawierających sproszkowaną formę korzenia pokrzywy indyjskiej. Znajdująca się w nim forskolina może stać się istotnym składnikiem diety i pomóc ci w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że forskolina wspomaga wytwarzanie insuliny w organizmie, a co za tym idzie – przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Co więcej, coleus forskohlii usprawnia ludzki metabolizm, przyczyniając się do szybkiej utraty wagi, a do tego może skutecznie chronić przed efektem jo-jo.

Oczywiście wciąż przeprowadzane są kolejne badania, mające na celu udowodnienie właściwości odchudzających pokrzywy indyjskiej, jednak biorąc pod uwagę opinie zadowolonych użytkowników, możemy stwierdzić, że jest ona pomocna w walce z nadwagą i otyłością. Szczególnie skuteczna będzie w przypadku osób aktywnych fizycznie.

Stosując pokrzywę indyjską, możesz również liczyć na wiele innych pozytywnych właściwości – przede wszystkim prozdrowotnych, dzięki którym poradzisz sobie z różnymi dolegliwościami. Jakie działanie wykazuje coleus forskohlii?

Usprawnienie funkcjonowania układu oddechowego i pokarmowego

Stosowanie korzenia pokrzywy indyjskiej będzie pomocne również dla osób cierpiących na dolegliwości układu oddechowego, takie jak astma. Wykazano bowiem, że powoduje ona rozszerzenie oskrzeli i nasilenie objętości wydechowej pierwszosekundowej, co prowadzi do ustąpienia duszności – nawet po kilkunastu minutach. Co więcej, stosuje się ją także jako środek wykrztuśny.

Dowiedziono również, że forskolina daje ulgę w dolegliwościach układu pokarmowego, a także może działać moczopędnie i przyspieszać leczenie zapalenia pęcherza moczowego. Nie wywołuje przy tym jakichkolwiek reakcji ubocznych, będąc w pełni bezpieczną dla ludzkiego zdrowia.

Pozytywny wpływ na układ krążenia

Forskolina na układ krążenia

Już w starożytności zauważono, że pokrzywa indyjska ma bardzo pozytywny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego. Pozwala łagodzić dolegliwości układu krążenia i minimalizować ryzyko chorób serca, a szczególną rolę odgrywa w zwalczaniu nadciśnienia tętniczego. Co więcej, forskolina poprawia krążenie i wykazuje właściwości hamowania procesu zlepiania się płytek krwi, a także rozszerzania naczyń krwionośnych – dzięki temu pokrzywa indyjska zalecana jest osobom, w przypadku których układ krążenia nie pracuje tak, jak powinien.

Warto dodać, że coleus forskohlii może być wsparciem dla osób, które cierpią na anemię – z jednej strony zapobiega osłabieniu, a z drugiej przyczynia się do rozwoju czerwonych krwinek.

Wsparcie w walce z jaskrą i łuszczycą

Pokrzywa indyjska obniża ciśnienie tętnicze w gałce ocznej, dlatego też jest pomocna dla osób cierpiących na jaskrę.

Jej regularne stosowanie może również wyeliminować objawy łuszczycy. Co więcej, forskolina jest przydatna w eliminowaniu innych dolegliwości skóry i wpływa pozytywnie na jej wygląd. Stosując ją regularnie, poprawisz również stan swoich włosów i paznokci.

Inne prozdrowotne działanie forskoliny

Inne prozdrowotne działanie forskoliny

To oczywiście nie wszystko – działanie korzenia pokrzywy indyjskiej pozwala poradzić sobie również z innymi problemami i wspierać wiele procesów, jakie zachodzą w ludzkim organizmie. Do pozostałych właściwości coleus forskohlii zaliczamy również:

 • wzmacnianie układu odpornościowego;
 • działanie odkażające i zapobieganie rozwojowi drobnoustrojów (szczególnie w jamie ustnej);
 • obniżanie poziomu cukru we krwi;
 • łagodzenie dolegliwości bólowych i zwalczanie stanów zapalnych;
 • działanie antydepresyjne;
 • wsparcie w leczeniu chorób tarczycy oraz Hashimoto;
 • wywoływanie krwawienia menstruacyjnego u kobiet;
 • podnoszenie testosteronu u mężczyzn.

Nie bez przyczyny pokrzywa indyjska określana jest mianem jednej z najpiękniejszych roślin świata – jej regularne stosowanie pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie i codzienne samopoczucie.

Gdzie kupić forskolinę?

Forskolina wchodzi w skład korzenia pokrzywy indyjskiej, który – w sproszkowanej formie – znajduje się w wielu suplementach diety na odchudzanie. Są one powszechnie dostępne i można kupić je bez recepty – również online. Dzięki atrakcyjnej cenie jest stosowana coraz powszechniej wśród Polaków, a biorąc pod uwagę jej stuprocentowe bezpieczeństwo (nawet w przypadku wielomiesięcznej suplementacji), możemy polecić ją niemal wszystkim osobom, które chcą znaleźć skuteczny środek na odchudzanie albo poprawę zdrowia.

Cena pokrzywy indyjskiej

Cena pokrzywy indyjskiej

Cena pokrzywy indyjskiej nie jest wygórowana – za 60 kapsułek z jej sproszkowanym korzeniem zapłacisz około 30-40 zł.

Wchodzi ona również w skład różnego rodzaju suplementów na odchudzanie – w połączeniu z innymi wartościowymi substancjami aktywnymi, może zdziałać prawdziwe cuda. W takim wypadku za specjalistyczne preparaty zapłacisz około 160-170 zł (za miesięczną kurację).

Jak stosować pokrzywę indyjską?

Pokrzywa indyjska może być spożywana w formie naparów, jednak o wiele łatwiej dostępna jest w postaci suplementów. Zalecana dawka to 250 mg forskoliny – należy podawać ją dwa razy dziennie. Oczywiście wszystko zależy od wybranego suplementu, dlatego przed suplementacją korzenia pokrzywy indyjskiej warto zapoznać się z ulotką producenta.

Przeciwwskazania do stosowania pokrzywy indyjskiej

Pokrzywa indyjska jest rośliną bezpieczną dla zdrowia i podawana w odpowiednich dawkach, nie wywołuje jakichkolwiek skutków ubocznych. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, ze względu na które z forskoliny nie powinny korzystać niektóre osoby.

Mowa tu o:

 • dzieciach;
 • kobietach w ciąży i karmiących piersią;
 • osobach z zaburzeniami krzepliwości krwi;
 • osobach z niskim ciśnieniem tętniczym;
 • osobach cierpiących na choroby wrzodowe żołądka.

Opinie o pokrzywie indyjskiej

Najlepszym potwierdzeniem skuteczności forskoliny oraz jej właściwości odchudzających i prozdrowotnych jest powszechna opinia o roślinie. Osoby, które miały okazję ją testować, są w większości bardzo zadowolone z działania pokrzywy indyjskiej – chwalą one łatwość stosowania, ceny, a przede wszystkim efektywność działania.

Najlepsze suplementy diety z forskoliną

 Często polecane jest wybieranie suplementów, w których składzie znajduje się pokrzywa indyjska – dlatego też decydując się na to rozwiązanie, postaw na sprawdzone preparaty, które są bardzo powszechnie dostępne.

Najlepsze suplementy diety z forskoliną

Najlepszym źródłem forskoliny są suplementy diety tworzone przez doświadczonych specjalistów. Pokrzywa indyjska jest najskuteczniejsza w połączeniu z innymi substancjami aktywnymi, przyspieszając odchudzanie i dając jeszcze więcej korzyści dla zdrowia. Aby pomóc ci w zakupie, wybraliśmy dwa najlepsze preparaty na rynku, w których składzie znajduje się pokrzywa indyjska.

1. Keto Actives

Keto Actives

Pierwszy to Keto Actives, który przeznaczony jest dla osób znajdujących się na diecie ketogenicznej – niezwykle korzystnej w kontekście utraty wagi. Pokrzywa indyjska została tutaj połączona z innymi substancjami aktywnymi, takimi jak:

 • sprężony kwas linolowy (CLA), który przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej i pozwala utrzymać prawidłowy pozom cholesterolu we krwi;
 • ekstrakt z owoców pomarańczy gorzkiej, który wspomaga metabolizm lipidów i usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego;
 • ekstrakt z korzenia ashwagandhy, który pomaga kontrolować wagę i jest źródłem energii;
 • naturalna kofeina bezwodna, która zwiększa wytrzymałość i niweluje zmęczenie po wysiłku fizycznym.

Uzupełnienie składu stanowią ekstrakt z papryki rocznej i owoców pieprzu czarnego, a także chrom. Dzięki takiemu połączeniu pokrzywa indyjska jest jeszcze skuteczniejsza i znacząco przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej oraz spadku wagi.

Więcej na KetoActives.pl

2. Fast Burn Extreme

Fast Burn Extreme

Drugim sposobem na odchudzanie jest Fast Burn Extreme, w którym pokrzywa indyjska również odgrywa ważną rolę. Jest to jeden z najskuteczniejszych suplementów do redukcji tkanki tłuszczowej, w którym – oprócz forskoliny – znalazły się:

 • ekstrakt z zielonej herbaty, który nie tylko wspiera utlenianie kwasów tłuszczowych, ale również aktywuje procesy termogenezy w organizmie;
 • ekstrakt z garcinia cambogia, który blokuje procesy magazynowania tłuszczu w organizmie i hamuje apetyt;
 • ekstrakt z papryki rocznej, który aktywizuje spalanie rezerw tłuszczowych i chroni żołądek.

To, w połączeniu z chromem i ekstraktem z owoców pomarańczy gorzkiej, pozwala nie tylko efektywniej spalać tkankę tłuszczą, ale również zwiększyć wytrzymałość podczas treningu.

Więcej na FastBurnExtreme.pl

W obu suplementach pokrzywa indyjska odgrywa bardzo istotną rolę, a działanie forskoliny pozwala osiągnąć doskonałe efekty w zaledwie kilka tygodni.

Pokrzywa indyjska – podsumowanie

pokrzywa indyjska (2)

Pokrzywa indyjska, czyli coleus forskohlii to znakomity sposób na skuteczniejsze odchudzanie i wyeliminowanie wielu dolegliwości. Skuteczność, atrakcyjna cena i zadowolenie użytkowników powodują, że forskolina spełni twoje oczekiwania. Zachęcamy do testowania tej wyjątkowej rośliny w formie najlepszych suplementów.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *