Plastry na chrapanie. Czy są skuteczne? Opinie i efekty

Plastry na chrapanie

Plastry na chrapanie to jeden ze sposobów proponowanych dla osób zmagających się z tym problemem. Jak działają i czy są w stanie zwalczyć przyczyny chrapania?

Chrapanie jest dość powszechnym zjawiskiem, dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Potrafi znacznie utrudnić życie doświadczających go osób oraz ich bliskich – nocny hałas nie sprzyja bowiem wypoczynkowi i często jest powodem problemów z zasypianiem. Co więcej, może być objawem towarzyszącym bezdechowi sennemu, czyli groźnemu zjawisku, powodującemu niedotlenienie mózgu. Z chrapaniem na szczęście można sobie radzić na wiele sposobów – jednym z nich są specjalne plastry na nos. Co warto o nich wiedzieć i jak wypadają przy innych metodach pozwalających zredukować chrapanie?

Co to są plastry na chrapanie?

Chrapanie występuje na skutek niedrożności dróg oddechowych i jest wynikiem drgań, w jakie pod wpływem przepływającego powietrza podczas wdechu wpada podniebienie miękkie i języczek.

Przyczyn chrapania może być naprawdę wiele – zalicza się do nich m.in. stany zapalne gardła i zatok, alergie, wady budowy nosa, spożywanie alkoholu, który powoduje wiotczenie mięśni czy otyłość. Jednym z rozwiązań, mających zmniejszyć skalę problemu, są plastry przeciw chrapaniu, które zakłada się na nos.

Plastry pomagają zredukować chrapanie i ułatwiają oddychanie, którego utrudnienie spowodowane jest przekrwieniem śluzówki nosa. Są łatwą w zastosowaniu metodą, a ich niska cena zachęca do wypróbowania tego rozwiązania.

Plaster przeciw chrapaniu ma specjalny kształt – jest rozszerzony na końcach i węższy pośrodku, co pozwala na jego wygodne przyklejenie na grzbiet nosa. Produkty tego typu są wykonane z elastycznego materiału i z jednej strony pokryte są specjalnym klejem, dzięki któremu można zamocować plaster w pożądanym miejscu. Sprawia to, że produkt pozostaje na nosie przez kilka godzin podczas snu i nie wymaga poprawiania jego pozycji.

 Dostępne są także plastry ułatwiające oddychanie, nasączone olejkami eterycznymi, które przykleja się w okolicach klatki piersiowej. Pod wpływem ciepła ciała wydzielają zapach odblokowujący nos i ułatwiający oddychanie.

Jak działają plastry na chrapanie?

Jak działają plastry na chrapanie

Głównym zadaniem plastrów na chrapanie jest udrożnienie nosa poprzez odpowiednie odchylenie jego skrzydełek, co powoduje rozszerzenie kanałów nosowych. W efekcie powietrze może swobodniej przez nie przepływać, co zmniejsza problem chrapania występującego na skutek np. alergii czy przeziębienia.

Wystarczy przykleić plaster w wyznaczonym miejscu, dopasowując jego kształt do swojego nosa w sposób opisany przez producenta. Nie powoduje to zbyt dużego dyskomfortu i w ciągu pierwszej nocy można dość szybko przyzwyczaić się do obecności plastra, dlatego nie powinien on spowodować problemów z zasypianiem. Podczas snu plaster dobrze trzyma się skóry i pozostaje na swoim miejscu.

Plastry przede wszystkim pomagają zredukować chrapanie i ułatwiają oddychanie, którego utrudnienie spowodowane jest przekrwieniem śluzówki nosa. Oznacza to, że w sytuacjach, kiedy nasz nos jest niedrożny przez opuchnięcie, najczęściej wynikające z kataru, plastry mogą przyczynić się do poprawy sytuacji i zmniejszyć występowanie chrapania.

Efekty stosowania plastrów na chrapanie

Producenci zapewniają, że plastry przeciw chrapaniu są w stanie od razu przynieść ulgę osobom zmagającym się z tym problemem. Jeśli chodzi o zwiększenie przepływu powietrza przez nos przy jego opuchnięciu, rzeczywiście mogą przynieść pewną różnicę, jednak jest to wyłącznie jedna z wielu przyczyn chrapania.

Jeśli chodzi o naukowe podejście do efektów, jakie można uzyskać z pomocą plastrów przeciw chrapaniu, nie są one jednoznacznie ustalone. W największych bazach zbierających artykuły i badania naukowe, takich jak PubMed, ciężko doszukać się jakichkolwiek źródeł, które potwierdzałyby skuteczność tego typu produktów.

Opinie o plastrach na chrapanie

Opinie o plastrach na chrapanie

Plastry na chrapanie nie należą do najbardziej popularnych metod radzenia sobie z tym problemem, dlatego nie jest łatwo znaleźć opinie na temat tego produktu. Recenzje użytkowników są dość niejednoznaczne – choć niektórzy wskazują, że plastry zmniejszyły u nich skalę dolegliwości, zazwyczaj były to osoby doświadczające chrapania jedynie epizodycznie, np. na skutek przeziębienia i niedrożności nosa. Wiele osób nie zauważyło również u siebie żadnego działania i mimo kilkukrotnego wypróbowania produktów tego typu, zgłosiło niezadowalające efekty.

Trudno wyciągnąć jakiekolwiek wnioski na bazie opinii przedstawianych w Internecie – inne sposoby na chrapanie wydają się być o wiele bardziej sprawdzone i skuteczne na polu zwalczania przyczyn tego problemu. Do zalet plastrów zalicza się przede wszystkim ich niska cena – zazwyczaj 10 sztuk nie kosztuje więcej, niż ok. 20 zł, warto jednak mimo to zastanowić się przed zakupem tego rozwiązania.

Co zawierają plastry na chrapanie?

Zwykłe plastry na chrapanie, przeznaczone do przyklejenia na nos w celu rozszerzenia jego kanałów, nie zawierają żadnych substancji dodatkowych. Są wykonane ze specjalnego materiału, który umożliwia lekkie rozciągnięcie skrzydełek nosa i nie oddziałują w żaden sposób na organizm od wewnątrz.

Plastry ułatwiające oddychanie, które powinno się przyklejać w okolicy klatki piersiowej przed zaśnięciem, są nasączone olejkami eterycznymi – np. olejkiem z eukaliptusa, mięty pieprzowej, tymianku, lawendy, szałwii czy rozmarynu. Ich zadaniem jest jedynie odblokowanie nosa – ułatwiają oddychanie w przypadku przeziębienia czy alergii.

Plastry czy tabletki na chrapanie? Co lepsze?

Plastry czy tabletki na chrapanie Co lepsze

Jak plaster przeciw chrapaniu wypada na tle innych sposobów na hałaśliwy sen? Jest to przede wszystkim mało popularna metoda, która rozwiązuje jedynie jeden, dość rzadko występujący powód chrapania. Znacznie większym zainteresowaniem cieszą się tabletki na chrapanie, które kompleksowo oddziałują na organizm, likwidując wiele często spotykanych przyczyn tego problemu.

Tabletki opierają się na przebadanych składnikach aktywnych, które ułatwiają oddychanie i eliminują dolegliwości powodujące niedrożność dróg oddechowych podczas snu. Świetnie radzą sobie m.in. ze stanami zapalnymi gardła i zatok oraz przekrwieniem i obrzękami śluzówki, dzięki czemu umożliwiają swobodny przepływ powietrza podczas odpoczynku.

 Tabletki zawierają najczęściej wyciągi z ziół i roślin redukujących chrapanie. W większości przypadków gwarantują bardzo dobre rezultaty w formie znacznie zmniejszonego chrapania lub nawet całkowitego ustania tego problemu.

Najpopularniejszym preparatem przeciw chrapaniu jest Snoran Plus – specjalnie opracowane tabletki, które już od pierwszej nocy stosowania ułatwiają przepływ powietrza przez drogi oddechowe, eliminując występowanie drgań podniebienia miękkiego i języczka. Pod względem skuteczności i jakości wiodą one prym wśród środków dostępnych bez recepty – można zamówić je przez internet, są łatwo dostępne i relatywnie tanie. Snoran Plus opiera się o naturalne składniki roślinne, dlatego jest bezpieczny dla zdrowia i może być stosowany przez każdego.

Sprawdź wyjątkową ofertę producenta na tabletki Snoran Plus i odbierz nawet 3 opakowania produktu za darmo!

Podsumowując, plaster jest metodą o niepotwierdzonej skuteczności, za którą przemawia przede wszystkim niska cena. Może sprawdzić się w przypadku osób, u których chrapanie występuje jedynie epizodycznie, spowodowane niedrożnością nosa. O wiele bardziej polecanym sposobem są specjalne tabletki, które pozytywnie wpływają na układ oddechowy i eliminują najczęstsze przyczyny chrapania.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *