Pestki słonecznika a odchudzanie: słonecznik tuczy, czy odchudza?

pestki słonecznika a odchudzanie

Pestki słonecznika często wykorzystywane są w diecie odchudzającej. Ich popularność spowodowana jest wysoką zawartością błonnika. Jakie skutki niesie za sobą spożywanie ziaren słonecznika? Czy pestki tej rośliny mogą wspomóc proces odchudzania czy wręcz przeciwnie? 

Nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa negatywnie nie tylko na nasz wygląd, ale również samopoczucie. Niestety to właśnie nadwaga jest źródłem wielu poważnych chorób. Bardzo często mogą one doprowadzić do trwałych zmian w organizmie.

Nie każdej osobie nadwaga przeszkadza. Wiele osób otyłych czuje się dobrze w swoim ciele. Zazwyczaj dotyczy to osób dojrzałych oraz mężczyzn. Trzeba jednak pamiętać, że z czasem zbędne kilogramy dadzą nam się we znaki. Powinniśmy uświadomić sobie, że odchudzanie często jest konieczne do tego, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.

 Pestki słonecznika są coraz częściej wykorzystywane podczas diety odchudzającejWarto wspomnieć, że na jego temat powstało wiele mitów. Niektórzy uważają nawet, że ziarna słonecznika tuczą. Warto więc bliżej przyjrzeć się ich właściwościom oraz działaniu.

Właściwości pestek słonecznika

właściwości słonecznika

Osoby zastanawiające się, czy słonecznik jest zdrowy powinny mieć świadomość, że jest to prawdziwa bomba witamin oraz minerałów. Wspierają one prawidłową pracę organizmu, co stanowi niewątpliwą zaletę. Regularnie spożywane mogą poprawić funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Pestki słonecznika wykazują zdolność do:

 • Obniżania cholesterolu – wynika to z faktu, że zawierają one sporą ilość fitosteroli. To właśnie wspomniana substancja obniża poziom “złego” cholesterolu. Jak wiadomo to właśnie on przyczynia się do groźnych zmian miażdżycowych. Zbyt wysoki cholesterol może doprowadzić do chorób serca. Trzeba jednak wspomnieć, że fitosterole działają dobroczynnie na nasz organizm tylko wtedy, gdy nie spożywamy ich w ilości większej niż 3 g. Musimy więc ograniczać się podczas podjadania ziaren słonecznika.
 • Wspomagania erekcji – ziarna słonecznika mogą okazać się skuteczne w przypadku mężczyzn, którzy mają problemy z potencją. Częstokroć wymieniane są jako domowy sposób na sprawność seksualną, gdyż poprawiają one pracę narządów rozrodczych, dzięki czemu łatwiej jest osiągnąć i utrzymać erekcję. Wynika to z faktu, że zawierają one w swoim składzie sporą ilość witaminy E.
 • Poprawy płodności – poprzez podnoszenie jakości plemników. Już od pokoleń ziarna słonecznika były stosowane do podnoszenia poziomu płodności (szczególnie u mężczyzn). Zwiększają one również ruchliwość plemników, co ułatwia zapłodnienie.
 • Eliminacji wolnych rodników – pestki słonecznika to silne antyoksydanty. To właśnie dzięki temu mogą one eliminować wolne rodniki rozwijające się w naszym organizmie. Warto dodać, że to właśnie one powodują rozwój groźnych chorób. Obniżają one odporność, a także przyspieszają proces starzenia się. Sprzyjają pojawieniu się cukrzycy, otyłości, czy też chorób serca.
 • Niwelowania zaparć – opisywane ziarna dostarczają sporej ilości błonnika, dzięki czemu możliwa jest eliminacja zaparć. Regulują one pracę układu pokarmowego. Przyspieszają metabolizm, co pozwala osiągnąć optymalną liczbę wypróżnień. Zmniejsza się również szansa pojawienia się wielu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mowa tutaj w szczególności o gazach, wzdęciach, nudnościach, zgadze.
 • Wspomagania pracy układu sercowo-naczyniowego – jest to wynikiem zawartości magnezu w składzie. Obniża to ryzyko pojawienia się chorób serca. Ziarna słonecznika wspomagają utrzymanie żył w dobrym stanie. Zmniejsza to ryzyko ich deformacji. Wspierają prawidłowy przepływ krwi, co przeciwdziała problemom z jej krzepnięciem.
 • Usprawniania pracy układu nerwowego – regularne spożywanie pestek słonecznika ułatwia przyswajanie nowych informacji, co jest szczególnie ważne podczas pracy lub nauki. Poprawiają koncentrację, a nawet zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji.
 • Eliminacji chronicznego zmęczenia – z pewnością zadowoli to osoby cierpiące na nawracające migreny oraz bóle głowy. Ziarna słonecznika pozwalają pozbyć się efektu ciągłego zmęczenia. Dodają energii niezbędnej do codziennego funkcjonowania. Przyspieszają regenerację organizmu.

Pestki słonecznika a odchudzanie

słonecznik - tuczy czy odchudza

Pestki słonecznika są dość kaloryczne. Już 100 g ziaren dostarcza około 570 kcal. Można więc porównać je z tabliczką czekolady. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, czy słonecznik tuczy. W przypadku nadmiernej jego ilości nie możemy liczyć na eliminację zbędnych kilogramów.

Jeśli decydujemy się wprowadzić ziarna słonecznika do codziennej diety, to powinniśmy uwzględnić je w naszym zapotrzebowaniu energetycznym.  Kalorie dostarczane przez słonecznik sprawiają, że musimy ograniczyć ilość ich spożywania.  Z pewnością całe opakowanie ziaren nie jest dobrym pomysłem,

Jeśli chcemy, aby słonecznik był wsparciem podczas odchudzania, to musimy radykalnie zmniejszyć dzienną ilość spożywanych ziaren. Kilka pestek jest w zupełności wystarczające. Warto wspomnieć, że podjadanie słonecznika jest uzależniające. Ponadto nie każdy ma świadomość, że jest on aż tak kaloryczny.

Niewątpliwą  zaletą pestek słonecznika jest jego wysoka zawartość białka oraz błonnika.  To właśnie dzięki temu możliwe jest usprawnienie przemiany materii. Należy wiedzieć, że metabolizm ma ogromny wpływ na proces odchudzania. Jeśli jest on zbyt wolny, to nie uda nam się zrzucić nadwagi.

Sprawniejsze trawienie pozwala usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii oraz toksyny. Ma to bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. Regularne wypróżnianie sprawi, że poczujemy się lekko. Zmniejsza się też ryzyko wystąpienia wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

Kolejnym plusem jest fakt, że  słonecznik hamuje nadmierny apetyt dzięki czemu mamy mniejszą ochotę na podjadanie między posiłkami. Łatwiej nam więc stosować się do zasad wprowadzonej diety. Jest to szczególnie istotne dla osób, które wykazują uzależnienie od słodyczy. Nie będziemy czuć tak silnej potrzeby sięgnięcia po batonik lub czekoladę.

Wykazano, że ziarna słonecznika sprawiają, że szybciej czujemy się w pełni nasyceni. Z tego powodu możemy ograniczyć wielkość spożywanych posiłków. To również doskonale wpływa na proces odchudzania. Pamiętajmy, że mniejsza ilość spożywanych kalorii jest podstawą to tego, aby zredukować tkankę tłuszczową.

Kwasy Omega-3 oraz -6 zawarte w słoneczniku

Pestki słonecznika są źródłem sporej ilości kwasów Omega-3. Jak powszechnie wiadomo pozytywnie wpływają one na funkcjonowanie całego organizmu. Rozwieje to wątpliwości osób, które rozważają, czy słonecznik jest zdrowy. Dobroczynnie wpływa on na niemal każdy obszar naszego organizmu.

Słonecznik zawiera także wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wspierają wrażliwość glukozy na insulinę. To właśnie dzięki temu możliwa jest redukcja tkanki tłuszczowej. Optymalna ilość kwasów Omega-6 zwiększa tempo spalania tłuszczu. Wykazują one zdolność do obniżania poziomu glukozy we krwi.

Warto wiedzieć, że zbyt wysoki poziom glukozy we krwi sprawia, że organizm nie wykorzystuje zmagazynowanej tkanki tłuszczowej, co sprzyja tyciu. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby utrzymać ją na odpowiednim poziomie. Dzięki temu tkanka tłuszczowa będzie mogła zostać wykorzystana jako energia.

 Skutki uboczne jedzenia słonecznika nie występują, jeśli nie przesadzamy z jego ilością.  W innym przypadku nie tylko nie schudniemy, ale nawet przytyjemy. Słonecznik na odchudzanie może być jedynie wsparciem. Nie można traktować go jako zamiennika zdrowej diety oraz aktywności fizycznej. Zapomina o tym wiele osób.

Jakie ziarna słonecznika kupić?

jaki słonecznik wybrać

Podczas zakupu ziaren słonecznika należy kierować się przede wszystkim ich jakością. Do wyboru mamy przede wszystkim:

 • ziarna łuskane,
 • niełuskane,
 • niesolone,
 • prażone,
 • surowe.

W przypadku, gdy dążymy do obniżenia wagi  najlepiej postawić jest na surowe lub łuskane i nieprzetworzone ziarna.  Im mniej kalorii, tym lepiej. Pamiętajmy, że liczy się przede wszystkim to, aby dostarczyły one maksymalnej ilości wartości odżywczych. Walory smakowe powinny znajdować się na drugim planie.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup pestek w łupienie, powinniśmy zwrócić dużą uwagę na jej kolor. Z całą pewnością nie może być ona pożółkła. Może to świadczyć o tym, że pestki nie są pierwszej świeżości, a ich działanie będzie znacznie słabsze.

Trzeba również wiedzieć, że pestki słonecznika muszą być odpowiednio przechowywane. Najlepiej trzymać je w dolnej szufladzie lodówki. Przedłuży to ich świeżość, dzięki czemu dłużej będą nadawać się do spożycia. Ważne jest to, aby słonecznika nie przechowywać w nasłonecznionych i bardzo ciepłych miejscach.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *