Olej kokosowy na włosy. Jak działa i jak go efektywnie stosować?

olej kokosowy na włosy

Olej kokosowy na włosy, skórę i paznokcie – zastosowania tego niezwykłego specyfiku są rozmaite. Ze względu na zawartość cennych składników odżywczych, wykorzystuje się go nie tylko w pielęgnacji, ale także w kuchni. Poznaj właściwości oleju kokosowego oraz jego wpływ na włosy. Czy warto stosować go regularnie, u kogo sprawdzi się najlepiej?

Działanie pielęgnacyjne oleju kokosowego sprawia, że wchodzi on w skład wielu kosmetyków ochronnych oraz służących do stylizacji włosów. Ten naturalny środek poprawia wygląd kosmyków i pozwala przyspieszyć porost. Warto wypróbować go nie tylko na włosy, ale i skórę głowy, paznokcie oraz ciało. Stosowany w kuchni, nadaje potrawom wyjątkowości, a także dostarcza ciału cennych składników.

Jak działa olej kokosowy na włosy?

jak działa olej kokosowy na włosy

Olej kokosowy posiada wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne. Produkt zawdzięcza to swojemu składowi oraz budowie.

Specyfik działa na włosy w dwojaki sposób – wewnętrznie i zewnętrznie. Spożywany regularnie, pomaga dostarczyć ciału wartościowych składników odżywczych, jak witaminy i kwasy tłuszczowe o średnich łańcuchach. Olej kokosowy wykazuje szereg dobroczynnych właściwości, jak przyspieszanie odchudzania, wspieranie układu immunologicznego czy wspomaganie układu krążenia. Odpowiednia podaż zdrowych tłuszczów i witaminy E wspiera kondycję mieszków i sprawia, że włosy rosną szybciej.

Olej kokosowy zawiera średniołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe. Jego struktura sprawia, że ma zdolność do wnikania pod łuski włosa, a nie tylko pozostawiania na powierzchni.

Olej kokosowy nadaje włosom sprężystości, połysku, a także zmniejsza ich łamliwość. Stają się silne od nasady aż po końcówki. Wynika to z faktu, że specyfik zatrzymuje wodę w łodydze, a ta nie staje się sucha i podatna na uszkodzenia. Przeciwnie – włosy są błyszczące i silne.

Aby olej kokosowy na włosy zadziałał w sposób, którego od niego oczekujemy, należy zadbać o kilka spraw. Prawidłowo dobrany i stosowany, może zdziałać cuda, niewłaściwie używany – doprowadzi do spuszenia i pogorszy kondycję kosmyków.

Jak stosować olej kokosowy na włosy w sposób prawidłowy?

jak stosowac olej kokosowy

Istnieje kilka metod stosowania oleju kokosowego. Może być nakładany na same końcówki włosów , które staną się mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Często zdarza się bowiem, że mamy problem z osiągnięciem wymarzonej długości kosmyków nie dlatego, że te nie rosną, lecz z powodu wykruszania się od dołu. Zabezpieczanie końcówek z użyciem oleju kokosowego znakomicie chroni je przed takimi uszkodzeniami.

Specyfik wchodzi także w skład wielu produktów gotowych, jak maski, odżywki czy spraye. Pamiętajmy jednak, że decydując się na tego rodzaju kosmetyki, zwykle znajdziemy w nich także inne składniki. Warto zatem zapoznać się z etykietą i poznać zawartość opakowania.

Olej kokosowy to także składnik wielu kosmetyków do stylizacji włosów. W formie surowej można go także wykorzystać w tym celu – wygładzi powierzchnię i podkreśli końcówki. Pamiętajmy jednak o dwóch sprawach: nie wszystkie włosy lubią takie zabiegi i wszystkie kosmyki tolerują olej kokosowy.

Produkt jest także doskonały do olejowania. Ten sposób pielęgnacji zyskuje coraz większe grono wielbicieli. Istnieje kilka metod olejowania włosów olejem kokosowym. Oto przepisy na jego zastosowanie.

Olej kokosowy na włosy na sucho

To bardzo prosta i skuteczna forma pielęgnacji. Wystarczy niewielką ilość oleju kokosowego nanieść na suche włosy i rozprowadzić na całej długości. Tak, jak wspomnieliśmy, produkt można aplikować także na skórę głowy. Wówczas wykonujemy delikatny masaż. Głowę owijamy folią, a następnie bawełnianym turbanem lub ręcznikiem.

Olej kokosowy pozostawiamy na włosach przez kilkadziesiąt minut, do kilku godzin. Niektórzy przeprowadzają taką kurację przez całą noc, ale należy tu podkreślić, że nie każda skóra głowy będzie tolerować przebywanie pod folią przez tak długi czas.

Kolejnym krokiem jest zmycie oleju kokosowego z włosów. W tym celu należy najpierw opłukać je wodą, a następnie nanieść odżywkę. Pamiętajmy, by miała ona jak najprostszy skład i nie zawierała protein ani silikonów. Specyfik rozprowadzamy na włosach i wykonujemy delikatny masaż, a następnie spłukujemy. Dzięki temu w kolejnym kroku możemy spokojnie zmyć olej delikatnym szamponem.

Ostatnim krokiem jest nałożenie odżywki lub maski, którą stosujemy na co dzień. W zależności od zaleceń znajdujących się na opakowaniu, produkty te zmywamy z włosów lub pozostawiamy na nich. Po odżywce możemy także zaaplikować serum, które jeszcze bardziej poprawi wygląd końcówek.

Olej kokosowy do włosów na mokro

Olejowanie włosów olejem kokosowym można także realizować na kosmykach zwilżonych. Ten sposób zalecany jest szczególnie osobom, których włosy są suche i zniszczone. Naniesienie wody na kosmyki sprawi, że zostanie ona niejako zamknięta w łodygach przez olej kokosowy. Ten uniemożliwi “ucieczkę” wilgoci i poprawi kondycję kosmyków.

Włosy wystarczy zmoczyć pod prysznicem lub zwilżyć wodą ze spryskiwacza. Następnie nakładamy olej, czepek, turban i pozostawiamy na kilka minut lub całą noc. Emulgujemy odżywką, a następnie zmywamy delikatnym szamponem oraz aplikujemy odżywkę i serum na końcówki.

Olej kokosowy do włosów na podkład

Stosowanie oleju kokosowego na zwilżone włosy to zdecydowanie świetny pomysł, jednak jeszcze lepszym będzie aplikacja na podkład. Wystarczy wyżej wymienioną procedurę poprzedzić nałożeniem na włosy produktów o właściwościach nawilżających, czyli tak zwanych humektantów. Rolę tę świetnie spełni żel aloesowy lub bambusowy, a także różnego rodzaju hydrolaty. Bardzo istotne jest sprawdzenie składu tych kosmetyków. Produkty te często zawierają wysuszający alkohol bądź inne niepożądane substancje.

Na taki podkład aplikujemy porcję oleju kokosowego, a następnie zawijamy głowę folią i ręcznikiem. Po upływie kilkunastu minut do kilkunastu godzin, olej poddajemy emulgacji za pomocą odżywki i zmywamy szamponem. Efekty? Nawilżone i lśniące włosy, które dzięki sprężystości stają się bardziej odporne na wszelkie czynniki mechaniczne.

Musimy pamiętać, że olej kokosowy sam w sobie nie nawilża włosów. Ma jedynie działanie zabezpieczające i natłuszczające oraz zatrzymujące wodę, która już w nich jest. Z tego względu olejowanie na mokro i na podkład zdecydowanie skuteczniej poprawiają wygląd kosmyków.

SPRAWDŹ TAKŻE: Olej kokosowy na rzęsy i brwi. Czy faktycznie jest tak skuteczny?

Dla kogo przeznaczony jest olej kokosowy na włosy?

dla kogo przeznaczony jest olej kokosowy

Jak wspomnieliśmy, olej kokosowy należy do substancji wnikających pod łuski. Jego wpływ na włosy będzie zatem zależał od ich typu. Olej kokosowy to raczej produkt niewskazany dla kosmyków wysokoporowatych.

Każda łodyga składa się z łusek, które mniej lub bardziej do siebie przylegają. Na tej podstawie ocenia się porowatość włosów. Im bardziej rozchylone łuski, tym kosmyki są bardziej spuszone. Włosy niskoporowate charakteryzują się silnie przylegającymi łuskami, dzięki którym są w naturalny sposób gładkie i błyszczące.

Olej kokosowy może rozpychać łuski i jeszcze bardziej je odchylać. Z tego powodu najlepiej reagują na niego włosy niskoporowate, które są najmniej zagrożone zjawiskiem puszenia.

Co ciekawe, z dobroczynnych mocy olejowania olejem kokosowym, korzystają także posiadaczki włosów o bardzo silnym skręcie i wysokoporowatych, np. Afroamerykanki. Nakładają specyfik obficie zarówno na długości, jak i na skórę głowy. Olej kokosowy podkreśla ten wyjątkowy skręt i pomaga nawilżyć skalp.

Najlepszym sposobem na przekonanie się, czy produkt nam odpowiada, jest przetestowanie go i obserwacja reakcji włosów i skóry głowy. Jeśli dostrzeżemy jakiekolwiek podrażnienie lub pojawienie się wyprysków, powinniśmy zaprzestać aplikowania oleju kokosowego na skalp. Podobnie w przypadku samych łodyg. Gdy staną się przesuszone i spuszone, najprawdopodobniej olej kokosowy nie jest sposobem dla nas. Nie wszystkie włosy lubią też aplikowanie oleju na całą noc.

Efekty stosowania oleju kokosowego

Prawidłowo dobrany i używany może znacznie poprawić kondycję włosów i skóry głowy. Olej kokosowy oraz produkty go zawierające mogą polepszyć wygląd kosmyków i skalpu, ale także znacznie go pogorszyć. W skrajnych przypadkach włosy, zamiast silniejsze i lśniące, staną się kruche i przesuszone.

Dlatego należy przestrzegać zasad i odpowiednio stosować olej kokosowy na włosy, by osiągnąć zadowalające efekty.

Czy olej kokosowy wspomaga porost włosów?

czy olej kokosowy wspomaga porost włosów

Olej kokosowy na włosy może oddziaływać w rozmaity sposób, o czym wspominaliśmy powyżej. Podobna sytuacja dotyczy skóry głowy. Niektóre osoby reagują negatywnie na olej aplikowany na skalp. Efektem są wypryski i zapychanie mieszków włosowych, które może skutkować nadmiernych wypadaniem.

U innych osób rezultaty są zupełnie inne. Olej kokosowy aplikowany nie tylko na włosy, ale i skalp powoduje u nich intensywny porost oraz złagodzenie stanów zapalnych. Zabezpieczone i elastyczne końce nie łamią się, co pozwala zapuścić długie kosmyki.

Zatem jak stosować olej kokosowy do włosów, by sobie nie zaszkodzić? Przede wszystkim z rozsądkiem. Najważniejsze jest obserwowanie naszych włosów i skóry głowy oraz reagowanie na wszelkie sygnały, które nam wysyłają.

Jaki olej kokosowy na włosy? Rafinowany czy nierafinowany?

jaki olej kokosowy na włosy wybrać

Olej kokosowy dostępny jest w dwóch podstawowych formach. Która najlepiej sprawdzi się na włosach?

Pierwsza z nich – olej tłoczony na zimno – nie jest poddawana obróbce termicznej i zachowuje wszelkie cenne składniki. Olej kokosowy nierafinowany ma także bardzo charakterystyczny, piękny zapach. Do gotowania zaleca się zatem stosowanie tej odmiany. Mamy wówczas pewność, że poza walorami smakowymi i zapachowymi, dostarczamy sobie także wartościowych składników.

Do smażenia często stosuje się olej kokosowy rafinowany. Jest to oczyszczona forma, pozbawiona zapachu i smaku. Rafinacja jest procesem, który ma na celu usunięcie z oleju wszelkich niepożądanych substancji, jak na przykład metale ciężkie. Sprawia także, że wzrasta temperatura dymienia oraz czas przydatności. Co prawda, olej kokosowy rafinowany pozbawiony jest witamin, ale nadal znajdziemy w nim kwasy tłuszczowe.

[W kosmetyce stosuje się zatem głównie olej w oczyszczonej postaci. Niemniej, do domowego olejowania włosów możemy wykorzystać tę formę, która bardziej nam odpowiada. Jeśli lubimy zapach, jaki oferuje nam olej kokosowy nierafinowany, warto skorzystać z jego właściwości, nakładając na włosy oraz skórę głowy.

Opinie i efekty, czyli jak recenzowany jest olej kokosowy na włosy?

Wpisując w przeglądarce frazę “olej kokosowy na włosy – efekty”, znajdziemy wiele opinii na temat jego skuteczności. Wynika z nich, że jest to sprawa indywidualna i w dużej mierze zależy od kondycji i porowatości włosów oraz preferencji skóry głowy. Specyfik nie sprawdza się na każdych włosach.

Olej kokosowy – gdzie kupić i jaka jest jego cena?

jaka jest cena i gdzie kupic olej kokosowy

Rafinowany olej kokosowy można kupić w sklepach spożywczych czy Internecie. Ten tłoczony na zimno również nie jest trudno dostępny.

Cena tego pierwszego jest oczywiście niższa – dostaniemy go już za 9 zł za 500 ml. Olej tłoczony na zimno zawiera o wiele więcej cennych substancji, dlatego jest droższy – kosztuje ok. 20 zł.

Podsumowanie

Olej kokosowy to naturalny sposób pielęgnacji, który – używany regularnie – pozwala uzyskać piękne włosy. Nie sprawdza się jednak w każdym przypadku. Jak stosować olej kokosowy, by uzyskać dobre efekty? Najlepiej dobrać go do porowatości włosów, warto go również po prostu przetestować. Pamiętajmy również, że olej nie nawilża, lecz działa natłuszczająco i ochronnie. W przypadku gdyby olej kokosowy nie spełni oczekiwań, warto zastosować inne oleje na włosy – arganowy, rycynowy, lniany, rzepakowy lub oliwę z oliwek.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *