Odrobaczanie ludzi. Kiedy należy odrobaczać organizm?

Odrobaczanie ludzi

Odrobaczanie ludzi to temat, o którym wciąż mówi się za mało. Niektórzy z nas są natomiast w szczególny sposób narażeni na pasożyty, a ich obecność w naszych organizmach wiąże się ze sporym zagrożeniem dla zdrowia. Poznaj sprawdzone i przede wszystkim bezpieczne sposoby na odrobaczanie dzieci i dorosłych.

Glista ludzka, tasiemiec, owsiki – to najpowszechniejsze pasożyty ludzkie. Na liście znajdują się jednak również te mniej znane, a równie często występujące – lamblia jelitowa, pełzak czerwonki, włosień kręty, świerzbowiec czy wesz ludzka. Ocenia się, że nawet co 10. mieszkaniec Ziemi nosi w sobie któregoś z nich. Problem dotyczy w szczególnym stopniu dzieci, które niezbyt szczególnie przykładają się do dbałości o higienę. To właśnie one przynoszą pasożyty ludzkie do domu jako nosiciele pośredni, zarażając niejednokrotnie całą rodzinę.

Kiedy warto się odrobaczać?

Profilaktyczne odrobaczanie ludzi to temat wielu sporów, dlatego warto zaznaczyć od razu bardzo istotną kwestię. Zawsze dobrze jest wykonać wstępne badania, które pomogą w wykryciu pasożytów w organizmie. Najlepiej jest zrobić to pod kontrolą lekarza, który ustali najlepszy termin. Nie warto stosować silnych leków bez nadzoru medyka i potwierdzenia ich obecności w ciele, mogą bowiem poważnie zaszkodzić wątrobie.

Bardzo ważna jest jednak profilaktyka, która chroni przed pasożytami. W tym celu najlepiej zachować zdrowy styl życia i stosować sprawdzone preparaty o naturalnym składzie.

Pasożyty ludzkie, które już rozwiną się w organizmie, są nie tylko trudne do usunięcia, ale przede wszystkim często bardzo niebezpieczne. Domowe sposoby na odrobaczanie chronią więc przed poważnymi schorzeniami.

Kiedy warto się odrobaczać

Kiedy zdecydowanie warto wykonać badania i w szczególny sposób zadbać o profilaktykę?

 • Kiedy mamy kontakt z obcymi zwierzętami.
 • W przypadku, gdy ktoś z bliskiego otoczenia stosował niebezpieczne tabletki z jajami tasiemca.
 • Po powrocie z rejonów świata o wysokim wskaźniku zakażeń pasożytniczych.
 • Gdy nasze domowe zwierzę ma stwierdzone zakażenie pasożytnicze.
 • Jeśli w szkole lub przedszkolu naszego dziecka stwierdzono przypadki np. wszy.
 • Po spożyciu surowej i nieprzebadanej dziczyzny.

Jak rozpoznać, że mamy pasożyty? Objawy zarobaczenia organizmu

Objawy pasożytów mogą być różne i zależą przede wszystkim od rodzaju występującego problemu. Co powinno cię niepokoić i kiedy wykonać badania?

Zwróć przede wszystkim uwagę na objawy ze strony układu nerwowego. Tasiemiec bowiem najczęściej powoduje uciążliwe bóle głowy, znużenie, senność czy nadmierną pobudliwość. Typowe dla tego rodzaju pasożytów są też objawy ze strony układu pokarmowego. Pojawiają się m.in. biegunka, ból brzucha, wymioty, spadek masy ciała. Oprócz tego możesz zaobserwować u siebie wysypkę.

Objawy zarobaczenia organizmu

Pasożyty przewodu pokarmowego to m.in. niebezpieczna glista ludzka. Jej droga w organizmie wiedzie od jelit, przez układ krwionośny do oskrzeli, by finalnie zakończyć się ponownie w jelitach. Stąd objawy są inne niż w przypadku tasiemca. Twój niepokój może wzbudzić np. trudne do wyleczenia zapalenie oskrzeli, odoskrzelowe zapalenie płuc czy ataki duszności. Oprócz tego występują również typowe problemy ze strony układu pokarmowego. To bardzo ważne, by w razie jakichkolwiek wątpliwości szybko wykonać odpowiednie badania.

W przypadku zakażenia owsikami najczęściej możemy zauważyć pasożyty w kale. Objawy to natomiast zaczerwieniona skóra i świąd w okolicach odbytu, który znacząco utrudnia zasypianie, a także nadpobudliwość, osłabienie, brak apetytu, nudności czy anemia. W przypadku kobiet może dochodzić również do infekcji dróg rodnych. Jeśli w domu są dzieci, które mają zwyczaj wkładania wielu przedmiotów do buzi, dobrze jest stosować regularne odrobaczanie organizmu bezpiecznymi sposobami.

Wśród stosunkowo powszechnych pasożytów warto wymienić również wąsogłówkę i węgorka jelitowego. Pierwszy z nich powoduje typowe dla robaków bóle brzucha, biegunki czy wymioty. Pojawiają się także wysypki i pokrzywki na skórze. Larwa węgorka natomiast wnika do organizmu przez skórę i pierwszymi objawami są zaczerwienienie i obrzęk w tym miejscu. Może prowadzić do m.in. zapalenia tchawicy, oskrzeli czy nawet płuc. Oprócz tego pojawiają się symptomy ze strony układu pokarmowego. Prawdziwym problemem natomiast stają się wtedy, gdy zagnieżdżą się w rejonie ważnych narządów wewnętrznych – serca, nerek czy mózgu.

SPRAWDŹ TAKŻE: Rosyjski sposób na pasożyty (Kuracja Siemionowej): stosowanie, efekty

Co stosować na odrobaczanie?

Pasożyty w organizmie zdrowego człowieka nie powinny wyrządzić większej krzywdy. Powikłania wywołują natomiast u ludzi, którzy z jakichś przyczyn mają osłabioną odporność lub u tych, którzy długo nie podejmują żadnego działania, by się ich pozbyć. Jeśli więc zauważasz u siebie którekolwiek z wyżej sugerowanych objawów, zdecyduj się na zmianę stylu życia i profilaktyczne odrobaczanie, by zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się. Jak radzić sobie z pasożytami?

Gotowe tabletki na odrobaczanie

Gotowe tabletki na odrobaczanie

Tabletki służą nie tylko usunięciu pasożytów już obecnych w ciele. Ich głównym zadaniem jest profilaktyka – mają zapobiegać rozwojowi niepożądanych gości wewnątrz ludzkiego organizmu. Zawarte w nich naturalne składniki mają zdolności antyoksydacyjne i bakteriobójcze, ale wspierają również ogólną kondycję narządów wewnętrznych.

Preparaty dostępne bez recepty w pierwszej kolejności usprawniają działanie układu pokarmowego. Jego prawidłowa praca sprawia, że z pożywienia pobierane są istotne składniki odżywcze, a pasożyty mają utrudniony dostęp do wnętrza organizmu.

Warto wybierać tabletki na odrobaczenie dla ludzi, które mają naturalny, ziołowy skład. Na uwagę zasługuje m.in. suplement diety Detoxyn, zawierający aż 11 roślinnych komponentów.

Domowa mikstura na pasożyty

Domowa mikstura na pasożyty

Zanim medycyna rozwinęła się do takiego poziomu, jaki znamy obecnie, ludzie obserwowali już robaki w kale i próbowali sobie z nimi jakoś radzić. Stąd znamy dzisiaj domowe sposoby na pasożyty, które cechują się często naprawdę dużą skutecznością. Jedną z nich jest mikstura z czosnku i soku z kiszonych ogórków.

Aby ją przygotować, potrzebujesz:

 • 10 główek czosnku,
 • ok. 300 ml soku z kiszonych ogórków.

Czosnek o potwierdzonym działaniu przeciwpasożytniczym należy obrać i rozdrobnić. Następnie przełożyć go słoika i zalać przygotowanym sokiem z ogórków. Całość odstawić na 10 dni w zacienione miejsce. Nasze babcie, które chciały pozbyć się pasożytów, piły mieszankę codzienne przed snem. Jednorazowa dawka to ok. 10 ml.

Ziemia okrzemkowa przeciw pasożytom

Ziemia okrzemkowa przeciw pasożytom

Ziemia okrzemkowa jest bardzo podobna do mąki, a w jej składzie znajdziesz głównie pancerzyki glonów jednokomórkowych. To cenne źródło krzemu, żelaza, magnezu i wapnia.

Jeśli szukasz skutecznego sposobu na walkę z pasożytami, ziemia okrzemkowa może sprawdzić się idealnie. Ma bowiem działanie detoksykacyjne. Przyjmowana regularnie, usuwa z przewodu pokarmowego bakterie, pasożyty i grzyby. Dodatkowo uwalnia organizm od metali ciężkich, tym samym poprawiając pracę układu trawiennego. Organizm skuteczniej wchłania witaminy i składniki mineralne z pożywienia.

Jak ją stosować? Wystarczy rano, przed jedzeniem dodać jedną czubatą łyżeczkę do przygotowanego smoothie czy wody pitej. Tę dawkę można z biegiem czasu zwiększać, ale należy uważnie obserwować reakcje swojego organizmu.

Pestki dyni na odrobaczanie

Pestki dyni na odrobaczanie

Odrobaczanie człowieka w ramach profilaktycznej ochrony może przebiegać z użyciem naprawdę wielu produktów, które niemal każdy z nas ma w domu. Okazuje się, że bardzo skuteczne w walce z robakami są pestki z dyni. Ich regularne spożywanie nie tylko pozwala usunąć pasożyty, ale również powoduje zwiększenie energii. To cenne źródło wielu witamin (w tym niezwykle istotnej witaminy E) oraz składników mineralnych, takich jak magnez, żelazo, cynk czy fosfor. Pestki z dyni zawierają również kwasy tłuszczowe i kukurbitacyny odpowiadające za eliminację pasożytów ludzkich.

Pestki dyni mają właściwości antygrzybicze, przeciwpasożytnicze i przeciwwirusowe. Istotne jest jednak, by spożywać je w wersji świeżej. Właśnie wtedy zawartość kukurbitacynów jest największa. Zaleca się jedzenie ich rano, jeszcze przed śniadaniem.

Zioła na pasożyty

Zioła na pasożyty

W walce z pasożytami bardzo skuteczne okazują się również liczne zioła. Można przeprowadzić odrobaczanie organizmu, dzięki przygotowanemu w domu naparowi. Wszystkie jego składniki mają korzystne działanie dla ogólnego zdrowia, więc warto po niego sięgnąć nawet wtedy, gdy badania nie wykażą niczego niepokojącego.

Zioła na pasożyty to m. in. ziele tymianku czy mięta pieprzowa. Czego potrzebujesz, by przygotować napar na robaki?

 • 50 g ziela tymianku,
 • 50 g kłącza tataraku,
 • 50 g korzenia omanu,
 • 25 g mięty pieprzowej,
 • 25 g liści orzecha włoskiego,
 • 10 g ziela piołunu. [/su_note]

Całość zalej wodą w stosunku – 2 szklanki wrzącej wody na 2 łyżki ziół. Aby napar skutecznie radził sobie z ludzkimi pasożytami, należy pić go 3 razy dziennie, na 20 minut przed głównymi posiłkami. Cała kuracja ziołowa trwa około tygodnia

Olejki ziołowe na robaki

Olejki ziołowe na robaki

Okazuje się, że zioła na ludzkie pasożyty można stosować również w formie olejku. Doskonale sprawdza się ten przygotowany z oregano, który dostaniesz w większości sklepów zielarskich lub ze zdrową żywnością. Można zastąpić go również olejkiem goździkowym o równie silnym działaniu przeciwpasożytniczym.

Wystarczy do szklanki wody dodać 2-3 krople, a następnie wcisnąć odrobinę świeżego soku z cytryny. Tak przygotowaną miksturę można pić codziennie. Terapia powinna przynieść skutek po około tygodniu stosowania, ale bez obaw można stosować ją przez dłuższy czas.

Dieta oczyszczająca przeciwko pasożytom

Dieta oczyszczająca przeciwko pasożytom

Do zwalczania pasożytów polecana jest również dieta, która opiera się na napojach fermentowanych. To specjalna trzytygodniowa kuracja. Głównym założeniem jest przyjmowanie produktów niskokalorycznych i napojów przygotowanych na bazie sfermentowanego imbiru, kombuchy, octu jabłkowego i kefiru kokosowego.

Niektórzy polecają, by wszystkie te napoje popijać wodą ze świeżym sokiem z cytryny. Pamiętaj jednak, by nie wydłużyć kuracji, a po upływie 21 dni stopniowo przechodzić do normalnego jadłospisu bogatego w kiszonki.

Dlaczego warto postawić na profilaktyczne odrobaczanie?

Skutki obecności pasożytów w organizmie mogą być opłakane. Wspieranie się leczeniem farmakologicznym zaleconym przez lekarza staje się często koniecznością. Stosowanie powyższych metod to wybór, do którego gorąco zachęcamy. Dlaczego to dobry pomysł? Jakie są zalety profilaktycznego odrobaczania?

Zwróć uwagę, że większość proponowanych przez nas rozwiązań, w tym również tabletki na pasożyty, wspierają cały układ pokarmowy. Zioła dodatkowo działają bakteriobójczo, wzmacniając ogólną odporność. A więc nie tylko pozbędziesz się dzięki nim pasożytów, ale przede wszystkim zauważysz wyraźną poprawę działania organizmu.

Czasem zdarza się, że badania nie wykazują robaków, bo np. zostały zrobione w nieodpowiednim momencie. Diagnostyka pasożytów w organizmie człowieka bywa naprawdę trudna. Tymczasem działanie profilaktyczne daje nam pewność, że się ich pozbyliśmy, dodatkowo ogólnie oczyszczając nasze ciało. Czy robaki w nim były, czy też nie, nasze zdrowie i samopoczucie stają się lepsze.

Warto podkreślić, że zagnieżdżone w ciele człowieka robaki prowadzą do wielu może nie tyle groźnych, co znacząco utrudniających funkcjonowanie przypadłości. Wśród nich warto wymienić nadpobudliwość, brak koncentracji, nerwowość. Po pozbyciu się pasożytów może się okazać, że tak naprawdę z natury jesteśmy spokojni i błyskotliwi.

Dlaczego warto postawić na profilaktyczne odrobaczanie

Profilaktyczne odrobaczanie ma więc wyraźne plusy. Pamiętaj jednak, że w przypadku nasilonych dolegliwości powinieneś skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Zleci on kompleksową diagnostykę, byś nie działał na własną rękę.

Profilaktyka jest ważna: jak zapobiegać pasożytom?

Powyższe sposoby walki z pasożytami są naprawdę skuteczne. W większości stosowały je już nasze babcie, które bardzo dobrze znały się na roślinach i ziołach. Jeśli więc badania wyszły niejednoznaczne lub jasno wynika z nich, że w twoim organizmie roi się od pasożytów, zdecydowanie powinieneś się na nie zdecydować. Gdy skończysz już leczenie farmakologiczne przepisane przez lekarza, będą stanowiły dobrą ochronę na przyszłość. To jednak nie wszystko, o czym należy pamiętać. Aby nie doszło do pojawienia się pasożytów w jelitach, warto trzymać się kilku prostych zasad. Co jest najważniejsze?

Higiena

Higiena

Nie zawsze mamy wpływ na to, czy zarazimy się pasożytami w miejscach dostępności publicznej. Jeśli jednak trzymamy się podstawowych zasad higieny, nasze szanse na wygraną znacząco rosną. O czym należy pamiętać, by nie doszło do pojawienia się pasożytów w organizmie? Najważniejsze zasady higieny, które poprawią twoją odporność, to:

 • regularne i dokładne mycie rąk, zwłaszcza po powrocie z podwórka,
 • mycie owoców i warzyw przed spożyciem,
 • stosowanie rękawic ochronnych podczas prac ogrodowych,
 • sprzątanie kału zwierząt w czasie spacerów z terenów ogólnodostępnych,
 • unikanie surowego lub półsurowego mięsa, wędlin czy mleka,
 • dokładne mycie rąk i sprzętów kuchennych po kontakcie z produktami surowymi,
 • codzienne czyszczenie kocich kuwet.

Dieta

Dieta

Jeśli chcemy zapobiegać pojawieniu się pasożytów w układzie pokarmowym, równie ważna jest prawidłowa dieta. Posiłki o zbilansowanej zawartości składników odżywczych to podstawa ogólnego zdrowia, o której absolutnie zawsze należy pamiętać. Które pokarmy i zioła skutecznie działają na pasożyty? W twojej kuchni nie może zabraknąć:

 • warzyw takich jak m.in. buraki, kapusta, marchew, czosnek, por, cebula, rzodkiew czy szczaw,
 • przypraw – kopru włoskiego, goździków, pieprzu kajeńskiego, szałwii, imbiru, chrzanu oraz tymianku,
 • migdałów, wodorostów i śliwek umeboshi.

Aby pasożyty nie miały podstaw do zalęgania się w naszych organizmach, z diety można wykluczyć cukier, mleko i pszenicę. Zdrowa dieta sprzyja szybkiej regeneracji flory bakteryjnej.

Warto również wspomagać się regularną suplementacją wysokiej jakości preparatami, jak np. wcześniej wspomniany Detoxyn. Zwróć uwagę, by wybrane przez ciebie tabletki przeciwpasożytnicze miały składniki pochodzenia naturalnego.

Regularna aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna

Bardzo istotna z punktu widzenia ogólnego zdrowia jest również regularna aktywność fizyczna dostosowana do twojego stopnia zaawansowania. Każdy z nas jest w stanie znaleźć dyscyplinę sportu, która będzie mu odpowiadała. Jeśli nie jesteś miłośnikiem intensywnych ćwiczeń, możesz zdecydować się na spacery czy spokojny, a skuteczny nordic walking. Wystarczy zamienić środek transportu z i do pracy, decydując się na jeżdżenie rowerem. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również pływanie czy relaksacyjna joga.

Zapobieganie rozwojowi pasożytów w organizmie powinno być jednym z kluczowych celów, które stawiamy sobie w kwestii naszego zdrowia. Wpływają one bowiem negatywnie na nasze samopoczucie, potrafią także doprowadzić do bardzo poważnych schorzeń ze strony różnych narządów wewnętrznych. Tymczasem okazuje się, że połączenie dokładnej higieny, odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej chroni nas przed nimi niemal w 100%. Dodatkowym wsparciem mogą być tabletki przeciwpasożytnicze o naturalnym składzie.

Odrobaczanie to proces, który warto realizować równocześnie z tzw. detoksykacją (usuwaniem toksyn z organizmu). W tym celu, podobnie jak w przypadku pasożytów możemy skorzystać z domowych sposobów na toksyny, ziół czy tabletek oczyszczających.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *