Odbudowa chrząstki stawowej: domowe sposoby i nie tylko!

Odbudowa chrząstki stawowej

Odbudowa chrząstki stawowej może być niezbędna u osób w różnym wieku i bez względu na prowadzony styl życia. Ta część naszego ciała ulega uszkodzeniu nie tylko w wyniku urazów, ale również upływających lat oraz czynników zewnętrznych, takich jak dieta, aktywność fizyczna, a nawet warunki klimatyczne. Problemy objawiają się bólami i ograniczeniem ruchomości kończyn – w takiej sytuacji niezbędne jest działanie. My przyjrzymy się najlepszym sposobom na odbudowę chrząstki stawowej!

Jak odbudować zniszczoną chrząstkę stawową?

Chrząstka stawowa pełni bardzo istotną rolę – chroni ona kości przed ścieraniem się i umożliwia swobodny ruch. Niestety, traci swoje właściwości wraz z wiekiem, a do tego jest bardzo mocno narażona na rozmaite urazy.

Odbudowa albo regeneracja chrząstki nie jest prosta, jednakże istnieją sposoby na to, by przywrócić jej funkcjonalność i tym samym ponownie cieszyć się pełną sprawnością swoich stawów. Oto najlepsze z nich!

Domowe sposoby na odbudowę chrząstki stawowej

Domowe sposoby na odbudowę chrząstki stawowej

Na bóle stawów i problemy z chrząstką stawową najbardziej narażone są osoby, które pracują wiele godzin za biurkiem, pracownicy fizyczni, a także sportowcy. W ich przypadku bardzo często dochodzi do nadmiernego obciążania tkanki chrzęstnej, dlatego też niezbędna okazuje się odpowiednia profilaktyka, polegająca np. na zróżnicowaniu wykonywanych na co dzień ruchów, unikaniu zgarbionej postawy czy noszeniu lżejszych bagaży. W uniknięciu problemów może pomóc również lepsze obuwie. A co w sytuacji, gdy stawy bolą?

W takim wypadku konieczne jest zastosowanie odpowiednich metod, które pozwolą na skuteczną regenerację chrząstki. Istnieje szereg domowych, babcinych sposobów, które wspomagają zdrowie stawów.

Stosowanie odpowiednich ziół

O tym, jak istotny wpływ na zdrowie człowieka mają zioła, wiemy już od tysięcy lat. Jak się okazuje, mogą one również przyczynić się do odbudowy chrząstki i mazi stawowej. Wiele z nich ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozgrzewające, co pozwala dodatkowo zwalczać dolegliwości bólowe.

Do tych najbardziej cenionych i jednocześnie najskuteczniejszych ziół na stawy, zaliczamy:

 • żywokost lekarski, który ma działanie przeciwbólowe, pomaga w leczeniu stłuczeń i kontuzji, a także pozwala skutecznie zregenerować chrząstkę stawową;
 • sarsaparillę, która ma właściwości rozgrzewające i wzmacnia ukrwienie, dając ukojenie w dolegliwościach bólowych, a także zwiększając ruchliwość stawów;
 • liście agawy, które znane są ze swoich właściwości przeciwbólowych i przeciwreumatycznych;
 • owoce dzikiej róży, które dzięki zawartości GOPO, licznych witamin oraz flawonoidów również może przynieść ulgę w bólu.
 • czarny bez – działający przeciwzapalnie i przeciwbólowo

Poszczególnie zioła można spożywać w formie naparów lub stworzonych w warunkach domowych maści, nakładanych na bolące stawy.

Ograniczenie stresu

Ograniczenie stresu

Nadmierny i długotrwały stres może powodować liczne choroby autoimmunologiczne, a do tego wywoływać napięcie mięśni. W jego wyniku dochodzi do zmian w układzie kostno-stawowym, a co za tym idzie – do przeciążenia stawów. A to może mieć bardzo negatywny wpływ na ich stan.

Szczególnie negatywne działanie będzie miał w połączeniu z nieodpowiednią dietą i niewielką ilością ruchu – doprowadzi wtedy do degradacji zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Zrzucenie wagi

Odpowiednia waga również ma ogromne znaczenie dla stanu twoich stawów – w przypadku nadwagi albo otyłości, są one nadmiernie obciążone, co może prowadzić do rozmaitych problemów. Największym jest z pewnością choroba zwyrodnieniowa stawów, dotykająca kolan, bioder, a także rąk – aby uniknąć uszkadzania chrząstki stawowej, należy więc utrzymać odpowiednią wagę.

 Jeżeli natomiast zmagasz się ze zbyt dużą liczbą zbędnych kilogramów, zadbaj o właściwą dietę, a także aktywność fizyczną. Nie tylko będziesz wyglądać i czuć się lepiej, ale również odciążysz swoje stawy.

Ćwiczenia na stawy

Ćwiczenia na stawy

A skoro o aktywności mowa, warto nieco rozwinąć tę kwestię. Dzięki niej nie tylko zgubisz zbędne kilogramy, ale również zadbasz o stan swojej chrząstki stawowej. Wynika to z faktu, że ruch zwiększa jej objętość, a także powoduje lepsze ukrwienie i dotlenienie stawów, co przyczynia się do ich regeneracji.

Do najbardziej wskazanych aktywności i ćwiczeń, zaliczamy w tym wypadku:

 • jazdę na rowerze;
 • nordic walking;
 • jogę;
 • pilates;
 • pływanie oraz fitness w wodzie.

Pamiętaj jednak o tym, aby nie przesadzić – nadmiar aktywności może wywoływać efekt odwrotny do zamierzonego i powodować przeciążenie chrząstki stawowej!

Co jeść na odbudowę chrząstki stawowej?

Na stan twoich stawów ogromny wpływ ma dieta. Odpowiednie produkty spożywcze mogą poprawić stan twojej tkanki chrzęstnej, dlatego też warto odpowiednio komponować codzienny jadłospis. Powinny znaleźć się w nim przede wszystkim:

 • białko, stanowiące główny budulec chrząstki stawowej – wystarczy codziennie spożywać odpowiednią ilość nabiału, w postaci mleka, jogurtu, kefiru czy twarogu, aby wspomóc jej odbudowę lub regenerację;
 • kwasy Omega-3, które doskonale sprawdzają się w przypadku reumatoidalnych bólów stawów i leczeniu dolegliwości, jakie są z nimi związane – składnik ten znajdziesz między innymi w orzechach, migdałach, owocach morza oraz rybach morskich;
 • liczne witaminy, w tym witamina D, która wzmacnia kości i zapobiega dolegliwościom, związanym ze stawami – jej duże ilości znajdziesz przede wszystkim w makreli, śledziach oraz żółtkach jaj.
 • żelatynę spożywczą, która jest doskonałym, naturalnym suplementem wspomagającym zdrowie stawów

Co jeść na odbudowę chrząstki stawowej

Twoja chrząstka stawowa będzie regenerować się również wtedy, gdy włączysz do codziennej diety inne zdrowe produkty, takie jak warzywa strączkowe, nasiona zbóż, makaron razowy, fasolę, groszek, a także pełnoziarniste pieczywo.

Alternatywne sposoby na regenerację chrząstki stawowej: tabletki na stawy

Niestety, domowe metody nie zawsze pomogą – wiele zależy bowiem od indywidualnych predyspozycji organizmu, a także trybu życia, który u każdego z nas jest inny. Na szczęście istnieje dodatkowe wsparcie w postaci tabletek na stawy – posiadają one odpowiednio wyselekcjonowany skład, umożliwiając skuteczną regenerację chrząstki, a także wyeliminowanie dolegliwości bólowych.

Jednak chcąc zapewnić sobie skuteczną terapię, trzeba wybrać sprawdzony produkt. My szczególne polecamy ProFlexen, który pomógł już wielu osobom i jest polecany niezależnie od wieku czy wielkości problemu, z jakim zmagasz się na co dzień. Do jego podstawowych zadań zaliczamy:

 • poprawę pracy stawów i przywrócenie ich funkcji;
 • utrzymanie elastyczności i zdrowia stawów;
 • wzmocnienie kości i zwiększenie ilości kolagenu w organizmie;
 • ochronę kości i stawu przed skutkami intensywnego wysiłku.

Proflexen

Dzięki ProFlexen znowu będziesz cieszyć się możliwością wykonywania ruchów bez bólu i zyskasz pewność, że twoja chrząstka stawowa ponownie jest w doskonałym stanie.

Jest to możliwe z uwagi na odpowiedni skład preparatu, który zawiera między innymi UC-II (niezdenaturowany kolagen na stawy typu II), ekstrakt z żywicy kadzidłowca indyjskiego, ekstrakt z kłącza ostryżu długiego czy ekstrakt z kłącza imbiru lekarskiego. To, w połączeniu z odpowiednimi witaminami i minerałami, pozwoli ci skutecznie zadbać o swoje stawy
.

Warto dodać, że tabletki posiadają naturalny skład – dzięki temu są w pełni bezpieczne dla twojego zdrowia i możesz stosować je przez wiele tygodni. Kiedy przyjdą efekty? Zwykle widoczne są po miesiącu stosowania, jednak w przypadku większych problemów ze stawami niezbędna okaże się dłuższa kuracja.

Kup ProFlexen TERAZ!

Pamiętaj! W przypadku braku odpowiednich efektów i ciągłego bólu, warto zgłosić się do lekarza. Być może niezbędne będzie przeprowadzenie zabiegu albo użycie specjalnych środków, zawierających w swoim składzie np. kwas hialuronowy!

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *