Melisa na sen to sposób znany i stosowany z powodzeniem już od lat. Niewielu z nas wie jednak, że ziele to posiada także szereg innych dobroczynnych właściwości. Pomagając w walce z rozmaitymi dolegliwościami, melisa lekarska powinna znaleźć się w każdej szafce kuchennej lub apteczce.
Naturalne środki wspomagające walkę z bezsennością bywają bardzo skuteczne. Zanim sięgniemy po tabletki, zacznijmy od podstaw. Pamiętajmy, by (w miarę możliwości) miejsce, w którym śpimy nie było tym, w którym pracujemy. W łóżku starajmy się realizować tylko to, co związane ze snem.
Przed pójściem spać wywietrzmy pomieszczenie i zaciągnijmy zasłony (żaluzje, rolety) – nasz organizm naturalnie reaguje na światło rozbudzeniem. W łóżku nie jemy i nie pijemy – ostatnią rzeczą, której chcemy w nocy, to senne wędrówki do toalety.
Jeśli te wszystkie sposoby nie przynoszą rezultatów, warto skorzystać z mocy roślin. Napar z szyszki chmielu czy melisy działa cuda. Wzbogaćmy także dietę o tryptofan, który znajdziemy na przykład w bananach czy migdałach. Związek ten przekształcony zostaje w serotoninę, która z kolei jest niezbędna do tworzenia melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za zdrowy rytm snu.
Co to jest melisa?
Melisa lekarska, po łacinie Melissa officinalis, jest byliną należącą do rodziny jasnowatych. Roślina jest uprawiana na całym świecie, naturalnie zaś pojawia się w Europie Południowej, Afryce Północnej oraz Azji.
Ziele cytrynowe (bo taką nazwę również nosi) od lat znajduje zastosowanie w medycynie ludowej, zarówno w postaci naparów, jak i olejków. Wszystko to dzięki wyjątkowym właściwościom prozdrowotnym.
Najbardziej znaną właściwością melisy lekarskiej jest łagodzenie stresu oraz przeciwdziałanie bezsenności. To jednak nie wszystkie moce tej wyjątkowej rośliny. Jakie jeszcze korzyści przynosi? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.
SPRAWDŹ TAKŻE: Tabletki na uspokojenie bez recepty – ranking silnych preparatów
Melisa i jej wpływ na sen
Czy melisa uspokaja? Zdecydowanie tak. Powszechnie znane działanie melisy to właśnie wyciszanie. Dzięki zdolności kojenia nerwów ziele znakomicie łagodzi stres, sprawdzając się w stanach lekowych, nerwicach czy przypadkach wyczerpania emocjonalnego.
Jak działa melisa? Jej wyjątkowe właściwości to wynik aktywności związków chemicznych, jakie znajdziemy w składzie liści i łodyg. Herbata z melisy zawiera: triterpeny, flawonoidy, kwasy fenolowe, linalol, kariofilen, cytral A oraz cytral B. Olejek eteryczny obecny w roślinie wykazuje rozkurczowe i łagodzące działanie względem układu nerwowego, łagodzi także migrenowe bóle głowy.
Wszystko to sprawia, że melisa może skutecznie ułatwiać zasypianie i pomaga w łagodzeniu bezsenności.
Inne właściwości melisy
Nasenne i uspokajające właściwości melisy to nie jedyne jej zalety. Związki zawarte w roślinie pomagają radzić sobie z wieloma innymi dolegliwościami. Działanie rozkurczowe łagodzi dolegliwości związane z miesiączką, a także mdłości podczas ciąży.
Wypicie herbatki z melisy pozwoli uśmierzyć bóle w układzie pokarmowym wywołane zjedzeniem ciężkich potraw, jak warzywa strączkowe czy tłuste mięsa. Składniki ziela wspomagają wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Dzieje się tak głównie za sprawą kwasu kawowego oraz rozmarynowego.
Melisa świetnie sprawdzi się także w walce o zgrabną sylwetkę. Działając moczopędnie, pomaga pozbyć się nadmiaru wody, a także z organizmu.
Uważa się, że regularne picie herbaty z tego ziela sprzyja dobremu funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego, a także obniża poziom złego cholesterolu. Wywar z liści melisy zmniejsza również ryzyko stłuszczenia wątroby, które jest niezależne od alkoholu.
Co więcej, napar z melisy wspomaga pamięć i koncentrację, regularne picie ziela może pomóc w łagodzeniu migreny.
Stosowanie melisy: jak dawkować?
Herbata na bazie tej rośliny jest bardzo prosta do przygotowania. Liście melisy zalewamy wrzątkiem i odstawiamy pod przykryciem na około 5 minut.
W zależności od problemu, z jakim się zmagamy, olejek z melisy możemy nakładać bezpośrednio na zmienione miejsce bądź rozcieńczać z wodą. Tonik na bazie olejku i wody demineralizowanej łagodzi zmiany trądzikowe i koi zaczerwienienia. Olejek nakładany bezpośrednio na opryszczkę wargową, przyspiesza gojenie się zmiany i zasuszanie strupka.
Melisa dostępna jest także w formie tabletek. Ziele wchodzi w skład różnych suplementów diety bądź stanowi samodzielny środek stworzony głównie z myślą o działaniu uspokajającym i nasennym.
Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne stosowania melisy
Melisa jest środkiem stosunkowo bezpiecznym i używana w odpowiedni sposób nie powinna wywołać skutków ubocznych. Bardzo rzadko zdarzyć się mogą nudności czy zawroty głowy.
Tym, na co należy zwrócić baczną uwagę jest działanie usypiające ziela. Melisa jest bardzo skuteczna, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno pić jej przed prowadzeniem pojazdów mechanicznych. Napar najlepiej przyjmować wieczorem, zanim położymy się spać.
Nie powinniśmy także łączyć herbat oraz tabletek zawierających melisę z farmakologicznymi środkami nasennymi, a także tymi o działaniu psychoaktywnym. Unikajmy także mieszania jej z innymi ziołami.
Czy melisa szkodzi na wątrobę? Przeciwnie! Tak, jak wspomnieliśmy, ziele wspiera funkcjonowanie tego narządu i przeciwdziała niealkoholowemu jej stłuszczeniu.
Melisa czy inne zioła na sen?
Melisa to niejedyna roślina o właściwościach uspokajających. W aptekach i zielarniach znajdziemy szereg innych przykładów.
Zioła na sen działają łagodnie i pozwalają się wyciszyć, ułatwiając zasypianie. Rośliny te dostępne są w formie suszu, z którego wykonać można napary bądź w postaci tabletek. Zioła nasenne dostaniemy zarówno w sklepach zielarskich i tych ze zdrową żywnością, jak i aptekach. W tych ostatnich znajdziemy tabletki na sen bez recepty.
Melisa należy do najbardziej skutecznych sposobów na walkę z bezsennością. Bezpieczna i łatwo dostępna, pozwala nie tylko ukoić nerwy, ale i uporać się z szeregiem innych dolegliwości. Właściwości prozdrowotne melisy sprawiają, że naprawdę warto wykorzystać ją w swojej apteczce.