Maść, krem i żel na żylaki. Co warto stosować? Które środki są skuteczne?

Żylaki

Maści, kremy i żele na żylaki to dla wielu osób bardzo ważna sprawa, która pozwala im odzyskać pewność siebie. Zwłaszcza kobiety wstydzą się pokazywać nogi, na których pojawiają się nieestetyczne pajączki. Skąd biorą się żylaki i jakie preparaty najlepiej stosować, by się ich pozbyć?

Żylaki nóg to stosunkowo często pojawiająca się choroba układu krwionośnego. Cierpią na nią przede wszystkim kobiety, rzadziej dopada mężczyzn. Najbardziej charakterystyczny objaw to nieestetyczne “pajączki” na nogach, ale pojawiają się również nieprzyjemne bóle i pieczenie. Bardzo ważne jest szybkie podjęcie leczenia objawowego. Choroba sama w sobie nie należy do najbardziej niebezpiecznych, jednak niesie ze sobą ryzyko poważnych powikłań.

Żylaki nóg – co to jest?

Żylaki kończyn dolnych to powszechne zaburzenie w obrębie układu krwionośnego. To patologicznie poszerzone naczynia żylne, które przyjmują postać sznurów, wrzecion czy kłębów. Mogą pojawić się również balonowate uwypuklenia. Warto zdawać sobie sprawę, że to najczęściej jedynie objaw znacznie większego problemu. Może oznaczać przewlekłą niewydolność żylną, która powstaje z powodu zastoju krwi w żyłach.

Okazuje się, że żylaki nóg to bardzo powszechna dolegliwość. W Polsce może chorować na nią nawet 1/4 społeczeństwa! Najwięcej mówi się o nich w odniesieniu do estetyki nóg, którą zdecydowanie zaburzają, niejednokrotnie prowadząc do problemów z samooceną. Warto podkreślić jednak, że to problem wychodzący zdecydowanie poza wygląd. Nieleczona choroba żylakowa generuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości i może prowadzić do groźnych powikłań, które obejmują nie tylko nogi.

Żylaki na nogach, niezależnie od przyjętej formy, wypełnione są krwią. Ich wielkość jest zależna od stopnia zaawansowania choroby – a więc warto szybko podjąć leczenie, stosując odpowiednie maści, kremy czy tabletki.

Żylaki kończyn dolnych: przyczyny, objawy i leczenie

Najczęstszą przyczyną pojawiania się żylaków kończyn dolnych są geny. Można odziedziczyć skłonność do zapadania na to schorzenie. Istotny wpływ ma jednak również styl życia, który obniża sprawność naczyń żylnych.

Żylaki kończyn dolnych przyczyny

Jakie czynniki wyraźnie osłabiają kondycję żył powierzchniowych? Żylaki najczęściej pojawiają się u osób, które prowadzą siedzący tryb życia i nie uprawiają sportu. Istotne są również m.in. złe nawyki żywieniowe, otyłość, ciąża i poród, kuracja hormonalna, przebyte zapalenie żył głębokich czy zakrzepica żylna. Prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków na nogach zwiększają także upodobania do częstych gorących kąpieli lub sauny.

Warto podkreślić, że żylaki znacznie częściej dopadają:

 • osoby w podeszłym wieku,
 • kobiety – przede wszystkim te przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne,
 • pracowników fizycznych wykonujących swoje obowiązki w pozycji stojącej,
 • ludzi zmagających się z nawykowymi zaparciami.

Wśród niezależnych i podstawowych czynników powodujących przewlekłą niewydolność żylną należy wymienić nadciśnienie żylne. Powodują je przede wszystkim niedorozwój lub niewydolność zastawek żylnych, zakrzepica czy ucisk.

Żylaki kończyn dolnych rozwijają się stopniowo. Od samego początku możesz zauważyć u siebie:

 • obrzmienie kończyn,
 • uczucie ciężkości nóg, które może ustępować po odpoczynku,
 • zespół niespokojnych nóg,
 • drętwienie i mrowienie,
 • bolesne skurcze łydek, które pojawiają się przede wszystkim w nocy lub podczas upałów.

Żylaki kończyn dolnych objawy

Z biegiem czasu może pojawić się również uporczywy ból nasilający się w ciągu dnia. Na skórze widoczne są tzw. pajączki, a następnie większe, niebiesko zabarwione naczynia powierzchniowe. Bardzo istotne jest stosowanie produktów leczniczych, które powstrzymają rozwój choroby. Odpowiedni żel na żylaki może sprawić, że nie dojdzie do pojawienia się szerokich poskręcanych naczyń.

Obrzęk nóg pojawiający na początku choroby jest plastyczny i odwracalny. Mija, gdy odpoczniesz. Po całej nocy twoje nogi będą znów lekkie. Długotrwała niewydolność żylna powoduje jednak nieustępujący obrzęk, a dodatkowo mogą pojawić się także rdzawobrązowe przebarwienia. Najczęściej obecne są w dalszej połowie golenia.

Przewlekła niewydolność żylna powoduje owrzodzenie podudzi. Może pojawić się również wyprysk (suchy lub sączący) oraz poważny stan zapalny skóry i tkanki podskórnej. Rzadziej pojawiają się obrzęki limfatyczne goleni i stóp.

Leczenie schorzenia opiera się przede wszystkim na zmianie trybu życia. Najczęściej konieczna jest modyfikacja diety celem zredukowania wagi i wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Uczucie ciężkości, obrzęki i pierwsze pajączki można natomiast znacząco zredukować, stosując odpowiednią maść lub żel na żylaki. Wśród skutecznych produktów znajdziesz także tabletki. Pomocne w walce z żylakami okażą się również domowe, babcine receptury, jak i pończochy oraz rajstopy przeciwżylakowe.

Jak działa skuteczna maść na żylaki?

Maść lub krem na żylaki powinny być stosowane od pierwszych chwil pojawienia się problemu. Wyróżniają się właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwobrzękowymi i przeciwzakrzepowymi. Ważne jest jednak wybieranie produktów o sprawdzonym składzie i stosowanie się do wytycznych zawartych w ulotce.

Oprócz usuwania obrzęków i stanu zapalnego, maść na żylaki zmniejsza bolesność i uczucie ciężkości nóg. Jej stosowanie zwiększa więc poczucie komfortu. Dodatkowo żele i inne produkty stosowane zewnętrznie poprawiają stan ogólny cery. Pozwalają bowiem zlikwidować nieestetyczne pajączki.

Maść na żylaki będzie skuteczna na nieprzyjemne objawy, jeśli będziesz stosował ją kilka razy każdego dnia. Produkty dostępne w takiej postaci należy wmasowywać delikatnie w skórę – aż do momentu ich całkowitego wchłonięcia, by wszystkie składniki czynne mogły skutecznie przeciwdziałać schorzeniu.

Skład maści na żylaki

Skład maści na żylaki

Bardzo dobry lek na żylaki musi wyróżniać się odpowiednim składem. Gdy wpiszesz w okienko wyszukiwarki “maści żele na pajączki na nogach”, w przeglądarce pojawi się mnóstwo niesprawdzonych produktów. W wyborze pomoże ci poznanie właściwości prozdrowotnych poszczególnych składników. Co przyniesie ulgę w walce z żylakami?

Podstawowym składnikiem, jaki powinna mieć każda skuteczna maść na żylaki, to diosmina. Należy do grupy flawonoidów o właściwościach ochronnych. Do jej głównych zadań należą uszczelnienie naczyń krwionośnych oraz usprawnienie przepływu limfy. Redukuje nadciśnienie i zmniejsza zastój. Dodatkowo diosmina wykazuje działanie przeciwzapalne. To właśnie ona zmniejsza uczucie ciężkości nóg.

Kolejny flawonoid, który zawiera każda dobra maść na żylaki, to hesperydyna. Przede wszystkim działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Zmniejsza więc nieprzyjemne uczucie ciężkich nóg. Warto zaznaczyć, że hesperydyna chroni naczynia krwionośne. Poprawia stan naczyń włosowatych, wzmacniając ich ścianki, więc zmniejsza ich przepuszczalność. Tym samym chroni przed niebezpiecznymi powikłaniami, którymi mogą skutkować żylaki.

Rutyna to kolejny składnik, którego warto szukać w produktach na żylaki. Jej zadania to wzmocnienie i uszczelnienie naczyń włosowatych, dzięki czemu zapobiega powstawaniu nieestetycznych pajączków. Zmniejsza również w wyraźny sposób widoczność tych już istniejących na nogach. Dodatkowo rutyna zapobiega powstawaniu niebezpiecznych dla organizmu wolnych rodników i przedłuża działanie dobroczynnej witaminy C. Wykazuje również potrzebne działanie przeciwzapalne.

Maść na żylaki nóg w składzie powinna zawierać również trokserutynę. Bardzo ważne jest jej działanie przeciwzakrzepowe. Poza tym ten składnik zwiększa napięcie ścian naczyń żylnych i reguluje ich przepuszczalność tak, by nie dopuścić do pojawiania się niebezpiecznych stanów zapalnych.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, gdy przeglądasz w Internecie wyniki spod hasła “maści żele na pajączki na nogach”? Zwróć uwagę na obecność dobesylanu wapnia. To jeden ze skuteczniejszych składników, którego zadaniem jest minimalizowanie przepuszczalności naczyń włosowatych. Działa przeciwobrzękowo, wpływa pozytywnie na mikrokrążenie i przeciwdziała zatorom żylnym. Dodatkowo ulepsza elastyczność czerwonych krwinek. Wydaje się być niezastąpiony, gdy wybierasz najlepszy żel dla siebie.

Nie zawsze nauka była tak rozwinięta jak dzisiaj, natomiast większość schorzeń i tak dopadała społeczeństwo. Kobiety cierpiące na żylaki próbowały sobie radzić bez dostępu do maści i żeli, które my mamy dzisiaj na wyciągnięcie ręki. W celu realizacji zmniejszenia obrzęków i nieprzyjemnego bólu, wykorzystywały rośliny, które były łatwiej dostępne. Stąd wiemy, że wśród składników wartych uwagi znajduje się ruszczyk. Wyciąg z niego ma bardzo korzystny wpływ na układ krążenia.

Równie pomocny okazuje się wyciąg z kasztanowca. Nasiona kasztanowca mają działanie uszczelniające na naczynka krwionośne. Preparaty z jego zawartością redukują ich przepuszczalność i zwiększają napięcie.

Przez nasze babki doceniana była również babka lancetowata. Odpowiada za krzepliwość krwi, uszczelnia naczynia krwionośne i stymuluje proces krążenia. Może być stosowana w formie maści lub leczniczego naparu.

Maści, żele, kremy – co najlepiej stosować?

Maści, żele, kremy - co najlepiej stosować

Preparatów na żylaki jest obecnie naprawdę sporo. Zwróć jednak uwagę na ich nazewnictwo – nie jest bowiem przypadkowe. Już po samej nazwie możesz dowiedzieć się, jakie są główne właściwości danych produktów.

 • Kremy – to przede wszystkim preparaty kosmetyczne. Mają zwartą, ale lekką konsystencję, która szybko się wchłania w naskórek, nie obciążając go. Najczęściej nie posiadają zbyt wielu właściwości prozdrowotnych, stosuje się je w celu realizacji potrzeb estetycznych.
 • Żel – natomiast cechuje się znacznie większą elastycznością i lepkością. Często jest przezroczysty, ale może być również zabarwiony naturalnymi lub syntetycznymi składnikami. Ma lekką konsystencję i wyróżnia się szybką wchłanialnością, a na skórze zostawia jedynie cienką warstwę. Żel również uznaje się za produkt odświeżający skórę, dodatkowo może pełnić funkcję chłodzenia lub ogrzewania.
 • Maść – natomiast jest najtreściwsza ze wszystkich preparatów na żylaki. W jej składzie bardzo często pojawiają się oleje. Ma dużą gęstość, więc wchłania się wolniej – nie oznacza to jednak, że użytkownik musi zmagać się z nieprzyjemnym uczuciem na skórze. To właśnie na jej bazie tworzone są leki zawierające substancje aktywne, które oddziałują na chorą część skóry.

Można więc wnioskować, że im bardziej treściwa i dłużej wchłaniająca się formuła preparatu na żylaki, tym lepiej. Działa on bowiem dłużej.

Przegląd maści na żylaki. Co warto stosować?

Przegląd maści na żylaki

Postanowiliśmy porównać najlepsze maści, żele i kremy na żylaki, które są obecnie dostępne na rynku. Nasze zestawienie znacząco ułatwi ci ostateczny wybór produktów dopasowanych do twoich potrzeb.

Varosin Forte Max

Varosin Forte Max to skuteczny krem, którego formuła opiera się na olejkach i ekstraktach roślinnych. W jego składzie na uwagę zasługuje wyciąg z nasion kasztanowca i babki lancetowatej. Uzupełnieniem jest ekstrakt z miłorzębu japońskiego. Wzmacnia osłabione naczynka i poprawia krążenie krwi, tym samym likwidując obrzęki. Cechuje się szybką wchłanialnością, ale na długo nawilża i chroni skórę, dodatkowo ochładzając ją. Dzięki zawartości naturalnych składników nie powoduje podrażnień.

Fortiven Active Gel

Fortiven Active Gel to skuteczny środek przeciwdziałający żylakom, który wyróżnia się dużą zawartością heparyny. Dzięki niej działa przeciwzakrzepowo oraz przeciwzapalnie. Stosuje się go we wczesnym stadium schorzenia, kiedy krwiaki podskórne i zajączki są jeszcze niewielkie. Jest dostępny bez recepty w każdej aptece stacjonarnej.

Rosskastanien Creme

Krem Rosskastanien Creme posiada w swoim składzie wyżej opisywany wyciąg z kasztanowca. Wyróżnia się dzięki niemu bardzo skutecznym działaniem w początkowej fazie powstawania żylaków. Można stosować go również zapobiegawczo, by nie dopuścić do pojawiania się pajączków na nogach.

Nikel

Nikel to kolejny żel, który opiera swoje działanie na właściwościach pochodzących z ekstraktu z kasztanowca. Skutecznie niweluje pierwsze objawy choroby i chroni przed pojawieniem się nowych. Nikel to preparat, który w składzie posiada jednak więcej składników pochodzenia naturalnego. To m.in. rumianek czy oczar wirginijski.

Maść z babki lancetowatej

Maść z babki lancetowatej to prawdopodobnie najtańszy preparat na żylaki dostępny obecnie na rynku. Wykorzystuje jej działanie, nawilżając skórę i łagodząc podrażnienia. Dzięki w pełni naturalnemu składowi nie powoduje podrażnień skóry. Znajdziesz ją w większości aptek i w dobrych sklepach zielarskich.

Maści, krem i żele kontra tabletki na żylaki

Maści, krem i żele kontra tabletki na żylaki

Żel, krem czy maść to jednak nie wszystko. Ich działanie polega przede wszystkim na łagodzeniu stanów zapalnych naczyń krwionośnych, ale służą również wzmacnianiu i uszczelnianiu ich ścianek. Niwelują w sposób znaczący widoczne nieestetyczne zmiany, usuwają ból, opuchliznę i uczucie ciężkości nóg. Działają jednak jedynie zewnętrznie. W celu realizacji kompleksowego leczenia żylaków warto postawić również na suplementy diety w postaci tabletek.

Tabletki na żylaki nóg to dobre rozwiązanie działające od wewnątrz. W ich składzie również warto postawić na diosminę, hesperydynę czy rutynę. Istotny o kazuje się również wyciąg z kasztanowca. Im więcej składników naturalnych, tym bezpieczniejsze ich stosowanie. Nie będą bowiem obciążeniem dla naszego żołądka.

Jednym z interesujących suplementów na żylaki może być Varicorin. Tabletki w składzie zawierają m.in. ekstrakt z nasion kasztanowca, witaminę C czy hesperydynę. Są wsparciem dla układu krążenia i niwelują uczucie ciężkich nóg. Można stosować je profilaktycznie, gdy w rodzinie żylaki są powszechnym problemem. Tabletki Varicorin chronią, ale także wspomagają leczenie już występującego problemu. W opinii zadowolonych klientów podkreślane jest ich szybkie działanie oraz bogaty, naturalny skład.

Jak chronić się przed żylakami na co dzień?

Choć głównymi czynnikami decydującymi o pojawieniu się żylaków na twoich nogach są geny, na wiele rzeczy masz wpływ. Jak wspominaliśmy, ogromne znaczenie ma twój styl życia. Co możesz więc robić na co dzień, by zapobiegać ich powstawaniu?

Przede wszystkim ważne jest utrzymanie prawidłowej wagi. Zbyt wysoka masa ciała podnosi ciśnienie w żyłach kończyn dolnych, przez co mogą pojawiać się niebezpieczne zastoje krwi. Okazuje się, że odpowiedzialne za nie są również zaparcia, dlatego warto im zapobiegać. Uzupełnij więc swoją dietę o produkty zawierające duże ilości błonnika.

W twoim jadłospisie nie powinno również brakować produktów wzmacniających żyły i tych o działaniu przeciwzakrzepowym. Okazuje się, że dość łatwo je rozpoznać, bo najczęściej mają niebiesko – czerwony kolor. To m.in. jagody, wiśnie, śliwki, ciemne winogrona. Dla żył dobra jest również kuchnia meksykańska, w której nie brakuje dań z czarnej i czerwonej fasoli.

Jak chronić się przed żylakami na co dzień

Aby skutecznie zapobiegać żylakom, postaw na odrobinę ruchu. Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię, jeśli nie jesteś fanem ciężarów. Pamiętaj jednak, że aktywność fizyczna uruchamia pompę mięśniową, która pobudza do działania krążenie żylne. Wystarczy regularnie spacerować, jeździć na rowerze czy pływać.

Korzystne dla żył jest również wybieranie niskich butów – balerin, sandałów, adidasów. Jeśli więc możesz, na co dzień zrezygnuj z wysokiego obcasa. Pamiętaj również, by zbyt długo nie trzymać nóg w jednej pozycji. Nawet pracując przy biurku, możesz delikatnie nimi pracować. Unoś i opuszczaj łydki średnio raz na 20-30 minut. W przypadku pracy w pozycji stojącej postaraj się o niewysoki, około 15-centymetrowy podnóżek, na którym będziesz naprzemiennie stawiał po jednej nodze.

 

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *