Czy maść cynkowa jest skuteczna na trądzik?

maść cynkowa na trądzik

Maść cynkowa na trądzik stosowana jest od wielu lat. Swoją skuteczność zawdzięcza głównemu składnikowi, którym jest tlenek cynku. Pasty tej używa się nie tylko na wypryski, ale także do walki z innymi dolegliwościami skórnymi. Czy to bezpieczny specyfik? Jak ją właściwie stosować, by sobie nie zaszkodzić? Trądzik to bardzo powszechna dolegliwość.

Wbrew pozorom nie dotyka jedynie osób w wieku dojrzewania, lecz borykają się z nim także dorośli. Jest to nie tylko problem estetyczny, trądzik wpływa na samopoczucie osób nim dotkniętych, obniża poczucie własnej wartości, a także może utrudniać nawiązywanie kontaktów – zarówno osobistych, jak i zawodowych.

Z tego względu wielu z nas poszukuje skutecznych i szybkich domowych metod na pozbycie się krost i wyprysków. Jednym z popularniejszych sposobów radzenia sobie z nieestetycznym kłopotem jest pasta cynkowa i jej nieco bardziej tłusty odpowiednik w postaci maści.

Czym jest maść cynkowa?

Maść cynkowa to produkt leczniczy przygotowany na bazie tlenku cynku i wazeliny. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowo na zmiany skórne, w celu zwalczenia drobnych stanów zapalnych. Od pasty cynkowej różni ją zawartość substancji aktywnej, czyli cynku. W maści cynkowej mamy go mniej, bo 10% podczas, gdy pasta cynkowa posiada 25 g tlenku cynku na 100 gram produktu.

Na rynku występuje także maść cynkowa z kwasem salicylowym. Połączenie obu składników aktywnych pozwala jeszcze skuteczniej zwalczać stan zapalny, będący przyczyną wystąpienia wyprysków.

Szukasz skutecznego, wygodnego i sprawdzonego rozwiązania na trądzik? Sprawdź recenzję tabletek przeciwtrądzikowych określanych mianem “hitu”:

Właściwości maści cynkowej

Maść cynkowa wykazuje właściwości wysuszające i łagodzące niewielkie zmiany zapalne. Wynika to z zawartości, wspomnianego już, tlenku cynku. Związek występuje w postaci białego proszku, który nie jest rozpuszczalny ani w wodzie, ani w tłuszczach. Połączenie go w maści cynkowej z wazeliną ułatwia rozprowadzenie preparatu na skórze oraz zwiększa poziom przyczepności do skóry.

Tlenek cynku posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, wysuszające i przyspieszające gojenie się ran. Z tego względu znakomicie sprawdza się w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt, zwłaszcza tego, w którym na naskórku pojawiły się wypryski i bąble.

Co ciekawe, maść cynkowa oraz pasta cynkowa mają także zdolność ochrony skóry przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Z uwagi na właściwości wysuszające jednak, nie należy ich stosować na całą twarz i raczej nie zastąpią odpowiedniego kremu z filtrem SPF.

Maść cynkowa, w której cynk występuje w towarzystwie kwasu salicylowego działa podwójnie skutecznie. Kwas także ma zdolność do zwalczania bakterii wywołujących trądzik, a ponadto przyspiesza proces złuszczania martwych komórek naskórka. Ułatwiając odblokowanie ujść gruczołów łojowych, pozwala ograniczać proces tworzenia się wyprysków i szybko łagodzi nieestetyczne zmiany. Z tego względu kwas salicylowy stosowany jest często jako składnik płynów i kremów przeciwtrądzikowych, a także środków do stosowania na skórę głowy.

Jak stosować maść cynkową na trądzik?

stosowanie maści na trądzik

Maść cynkowa powinna być stosowana zewnętrznie. Preparat nanosi się na zmienione chorobowo miejsca punktowo, pamiętając, by warstwa specyfiku nie była zbyt gruba. Z uwagi na właściwości wysuszające i możliwość podrażnienia skóry, osoby z cerą wrażliwą powinny zachować szczególną ostrożność podczas używania środków zawierających cynk oraz kwas salicylowy.

Środek należy stosować 1 do 2 razy dziennie, pamiętając, by omijać zdrowe fragmenty skóry. Maść cynkowa może je niepotrzebnie przesuszyć i spowodować niechciane podrażnienia. Te same zasady dotyczą pasty cynkowej.

SPRAWDŹ TAKŻE: Jak stosować imbir na trądzik?

Przeciwwskazania do stosowania maści cynkowej

Maść cynkowa oraz jej siostra – pasta cynkowa są stosunkowo bezpiecznymi preparatami, jednak, jak w przypadku każdego środka aktywnego, są osoby, które powinny na nie uważać.

U kogo maść cynkowa się nie sprawdzi? Z pewnością powinny na nią uważać osoby uczulone na którykolwiek ze składników. Szczególnie chodzi tu o wrażliwość na tlenek cynku i kwas salicylowy. Są jednak także skóry, które nie tolerują dobrze wazeliny. Może ona przyczyniać się do nasilenia zmian zapalnych i pogorszenia problemu z trądzikiem.

Używanie maści cynkowej z kwasem salicylowym nie jest wskazane w przypadku dzieci w wieku poniżej dwóch lat. Nie powinno się także stosować maści zawierającej ten związek na otwarte rany i wrzody. Może to doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń oraz spotęgować stany zapalne skóry. Przeciwwskazaniem do stosowania maści cynkowej z kwasem jest także astma oskrzelowa.

Potencjalne skutki uboczne stosowania maści cynkowej

Tak, jak w przypadku każdego preparatu, niewłaściwie stosowana maść na pryszcze może wywołać skutki uboczne. Preparaty mogą wysuszyć i podrażnić skórę, a także doprowadzić do zwiększenia krwawienia z rany. Z tego względu maść cynkową należy użytkować zgodnie ze wskazaniami podanymi przez producenta.

Zarówno pasta cynkowa, jak i jej bardziej tłuste odpowiedniki muszą być stosowane punktowo na drobne zmiany. Nie smarujemy nimi dużych powierzchni skóry i dbamy o to, by warstwa specyfiku była odpowiednio cienka. Jak widać, maść cynkowa jest stosunkowo bezpiecznym i skutecznym >środkiem na trądzik.

Co więcej, jej cena nie przekracza zwykle kilku złotych, a z uwagi na używanie niewielkiej ilości, jedno opakowanie wystarczy nam na długo. Niemniej, należy podkreślić, że pasta i maść nie poradzą sobie z każdą zmianą i w przypadku silnego trądziku mają zastosowanie raczej pomocnicze.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *