Kolagen na stawy. Jak działa i jak stosować?

kolagen na stawy

Kolagen na stawy w formie kapsułek, maści i płynów, ale też miejscowej iniekcji niweluje ból wywołany niedoborem tego białka w organizmie. Suplementacja stanowi atrakcyjną alternatywę dla osób, które nie przepadają za produktami spożywczymi takimi jak m.in. podroby, parówki i galarety. Istnieje kilka skutecznych metod dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości kolagenu.

Ból stawów stanowi jedną z najczęściej występujących dolegliwości. Obciążone aktywnością fizyczną, ale też nadwagą, siedzącym trybem życia i zaawansowanym wiekiem, chrząstki stawowe nie pracują tak, jak powinny lub jak to było w młodości. Aby jak najdłużej zachować ich sprawność, trzeba dostarczyć organizmowi ważnych składników, takich jak m.in. kolagen.

Jaki wpływ na stawy ma kolagen?

jak kolagen wpływa na stawy

Kolagen jest białkiem, które w sposób naturalny występuje w tkankach łącznych ludzkiego organizmu. Odpowiada za prawidłową pracę kości, ścięgien, skóry, wiązadeł, a także chrząstki stawowej. Substancja ta jest niezwykle ważna dla zdrowego funkcjonowania wielu układów, m.in. układu ruchu.

To właśnie kolagen sprawia, że możemy bezpiecznie i sprawnie się poruszać. Wpływa bowiem na funkcjonowanie stawów, m.in. produkcję mazi stawowej oraz zachowanie elastyczności tkanki chrzęstnej. Gdy w organizmie jest dostateczna ilość kolagenu, w zasadzie nie odczuwamy pracy, jaką wykonują stawy podczas poruszania się w trakcie wszelkich zwykłych, codziennych czynności.

Specjaliści wyróżniają kilka typów kolagenu. Jednak w kwestii kondycji stawów i całego układu ruchu najważniejsze znaczenie ma kolagen typu I i kolagen typu II. Pierwszy wpływa na wzrost tkanki łącznej kości i prawidłowe funkcjonowanie ścięgien. Natomiast zadaniem kolagenu typu II jest usprawnienie pracy chrząstki stawowej. Suplementy diety zawierają najczęściej właśnie ten typ białka.

Niedobór kolagenu a kondycja stawów

Młody, zdrowy organizm sam odbudowuje włókna kolagenowe. Niestety, wraz z wiekiem traci tę cenną umiejętność. W rzeczywistości włókna te zaczynają zanikać już około 25. roku życia. Jeśli nie dostarczymy kolagenu wraz z pokarmem lub nie zadbamy o odpowiednią suplementację, z czasem odczujemy skutki niedoboru tego cennego białka.

Gdy w organizmie brakuje mazi stawowej, pojawia się ból. Substancja ta ma na celu zmniejszenie tarcia występującego podczas ruchu kończyn. Ból stawów wywołany niedoborem kolagenu często pojawia się u osób starszych, ale też u sportowców i innych ludzi bardzo aktywnych fizycznie. Dolegliwościom ze strony stawów sprzyjają też niektóre choroby, m.in. dna moczanowa czy zwyrodnienia chrząstki stawowej.

Wpływający pozytywnie nie tylko na stawy, kolagen pełni też inne ważne funkcje. Jego niedobór powoduje osłabienie kondycji skóry, bóle kręgosłupa i kości. Jeśli nie zostanie uzupełniony, z czasem ciało zacznie mieć znaczne problemy z poruszaniem się.

Analizując kwestię kondycji stawów, nie można również pominąć roli kwasu hialuronowego. To budulec tkanki łącznej występujący we wszystkich organizmach żywych. Warunkuje lepkość i smarowność płynu maziowego. Ponadto kwas hialuronowy chroni komórki przed zgniataniem.

Jak uzupełnić kolagen w organizmie?

Świadome wspomaganie naturalnej syntezy kolagenu jest bardzo ważne – bez odpowiedniego wsparcia, organizm nie jest w stanie sam wyprodukować dostatecznej ilości tego ważnego białka. Oczywiście najlepiej, aby niedobory kolagenu pokrywane były przez składniki naszej codziennej diety. Znaleźć go można w produktach zawierających żelatynę, czyli m.in. różnego rodzaju galaretkach, nóżkach wieprzowych i rybach w galarecie, a także kurzych łapkach, salcesonach, podrobach, niskiej jakości parówkach itp.

Trzeba jednak przyznać, iż trudno byłoby codziennie zjadać dużą ilość tego typu pokarmów. Nie byłoby to też zdrowe – podroby, salcesony itp. zawierają dużo tłuszczów, natomiast owocowe galaretki obfitują w cukier i chemiczne substancje – szczególnie te w formie gotowych produktów.

Aby wzmocnić kondycję stawów i poprawić stan chrząstki, warto zaopatrzyć się w odpowiedni suplement diety na stawy. Działanie tego typu preparatów polega na bezpośrednim dostarczeniu organizmowi wszystkich substancji potrzebnych do zwiększonej produkcji kolagenu. Pozwala też uniknąć nadmiernego spożycia pokarmów, które nie są lubiane przez wszystkich.

Suplementy diety i inne produkty zawierające kolagen na stawy nierzadko mają również witaminę C, glukozaminy, chondroityny, a także inne witaminy i związki mineralne. W połączeniu z ważnym składnikiem, jakim jest wspomniany wcześniej kwas hialuronowy, kolagen wzmacnia zdolność organizmu do regeneracji tkanek, a co za tym idzie przyczynia się do poprawy sprawności aparatu ruchowego.

Kolagen do picia

Zachwalany przede wszystkim ze względu na dobroczynny wpływ na skórę, kolagen w formie płynu do picia wykazuje też dobroczynne działanie na stawy. Dostępny w poręcznych ampułkach, szybko przynosi oczekiwane rezultaty. Dodatkowo bywa przez producentów uatrakcyjniany owocowym smakiem.

Działanie kolagenu do picia najlepiej przybliżyć na przykładzie Collagen Select – to innowacyjny suplement diety zawierający aż 9 składników pochodzenia naturalnego. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują opatentowane aktywne peptydy kolagenowe – wykazują one właściwości pobudzające naturalną produkcję tego cennego białka.

napój kolagenowy collagen select

Collagen Select zawiera również:

 • Ekstrakt z pszczelnika mołdawskiego DracoBelle Nu
 • Biotynę
 • Witaminy A i C
 • Niacynę
 • Cynk
 • Miedź
 • Ryboflawinę

Więcej o tym produkcie przeczytasz na oficjalnej stronie producenta (kliknij tutaj, aby przejść).

Kolagen do picia na stawy będący składnikiem gotowego produktu działa naturalnie – wspiera regenerację tkanki łącznej, poprawia kondycję stawów, ale też opóźnia procesy starzenia się skóry. Stosowanie suplementów tego typu jest zalecane dla sportowców i osób wysoce aktywnych fizycznie, prowadzących siedzący tryb życia, ale też dla każdego, kto chce zachować dobrą kondycję stawów i całego układu kostnego.

Aby zobaczyć rzeczywiste efekty, preparaty tego typu trzeba stosować przez minimum 2-3 miesiące. Jednak wiele osób dostrzega pierwsze pozytywne rezultaty już po kilku tygodniach używania takiego produktu. Cena tego typu suplementów waha się od 50 do 150 zł za miesiąc kuracji.

Wspomniany Collagen Select stoi na nieco wyższej półce cenowej – jednak ze względu na innowacyjny skład, wyróżnia się większą skutecznością.

Maści, kremy i żele z kolagenem

Niedobór kolagenu można też uzupełniać miejscowo. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy przede wszystkim na poprawie kondycji stawów – niekoniecznie na efekcie odmłodzenia (lub po prostu nie zauważają u siebie problemów np. z elastycznością skóry). Dzięki zawartości naturalnych składników aktywnych poprawiają one stan tkanek, a tym samym zwiększają ruchomość i ogólną kondycję stawów. Niewątpliwym plusem jest też niska cena tego typu produktów.

Maści, kremy i żele na stawy wykazują działanie przeciwbólowe. Dzielą się na rozgrzewające, chłodzące oraz odbudowujące chrząstkę stawową. Stosowany dwa razy dziennie, preparat taki przynosi efekt przy długotrwałej kuracji. Wspiera procesy regeneracyjne stawów poprzez dostarczenie im odpowiedniej ilości dobrze przyswajalnego kolagenu.

maści na stawy

Jako składnik maści czy żelu, białko to nie zostaje poddane procesom zachodzącym w układzie pokarmowym. Dzięki temu działa bezpośrednio w miejscu, w którym zastosujemy produkt zawierający kolagen na stawy. Z drugiej strony jednak w tej formie usuwa on wyłącznie miejscowe objawy – poprawia strukturę tkanki stawowej, ale nie działa już na skórę czy kości. Z tego względu żele i maści zwiększające produkcję kolagenu cieszą się popularnością przede wszystkim u sportowców i innych młodych, aktywnych osób. Zależy im bowiem przede wszystkim na poprawie kondycji stawu, niekoniecznie na uzupełnieniu niedoborów całego organizmu.

Innymi składnikami stosowanymi w maściach i żelach są m.in. chondroityna i glukozamina. Pierwszy składnik chroni stawy przed urazami mechanicznymi. Drugi natomiast symuluje produkcję kolagenu. Warto przy tym pamiętać, iż bardzo ważną rolę w przyswajaniu tego białka odgrywa witamina C – jest bowiem niezbędna do jego prawidłowej syntezy. Jeśli wybrana maść czy żel nie zawiera jej w swoim składzie, należy zadbać o dostarczanie jej z pożywieniem lub wybrać odpowiedni suplement.

Cena maści, żeli i kremów na stawy kształtuje się dość zróżnicowanie – od kilkunastu złotych do nawet 100 zł za tubkę produktu.

Ostrzykiwanie kolagenem

Miejscowe podawanie preparatów zawierających kolagen uznawane jest za jedną z bardziej skutecznych metod łagodzenia bólu oraz odbudowania struktur stawowych. Terapia taka pozwala naturalnie wzmocnić nie tylko same stawy, ale też ścięgna, wiązadła, torebki stawowe, a ponadto poprawia ich budowę anatomiczną i hamuje patologiczne procesy zapalne.

Wielu sportowców już od początku kariery zachęcanych jest do regularnego wstrzykiwania środków zawierających kolagen. Ta forma uzupełniania niedoborów stanowi też dobrą alternatywę dla długotrwałego stosowania sterydów w celu niwelowania dolegliwości bólowych.

ostrzykiwanie kolagenem

Kolagen podawany jest w formie zastrzyków wykonywanych pod kontrolą badania USG. Cena jednej iniekcji zaczyna się od około 200 zł. Przy czym na ostateczny koszt składa się wiele czynników, m.in. wielkość miejscowości i kliniki, ale też rodzaj wykorzystywanych substancji. Należy też pamiętać, iż w wielu przypadkach poprzestanie na jednym zastrzyku nie przyniesie spodziewanego rezultatu. Cały proces uzupełniania niedoborów w organizmie powinien obejmować kilka, a czasem nawet kilkanaście iniekcji. Oczywiście cena wtedy proporcjonalnie wzrasta.

Tabletki na stawy z kolagenem

Kolagen na stawy w formie wygodnych kapsułek to zdecydowanie najpopularniejsza forma uzupełniania niedoborów tego składnika w organizmie. Suplementacja wymaga jedynie pamiętania o przyjęciu tabletki i popiciu jej dużą ilością wody.

Do wyboru mamy różne suplementy w formie tabletek – warto czytać ich skład. To ważne, ponieważ nieodpowiednia receptura może sprawić, iż niejedna substancja nie zostanie odpowiednio przyswojona przez organizm.

Przykładem wysokiej jakości produktu zawierającego kolagen na stawy jest ProFlexen – tabletki, których skład został opracowany według innowacyjnej receptury. Znajdziemy w nim m.in. UC-II® – niezdenaturowany kolagen typu II – składnik, którego właściwości wzmacniają nie tylko chrząstkę stawową, ale też kości i mięśnie. Właśnie dlatego stosowanie tego produktu zalecane jest nie tylko osobom z nadwagą i prowadzącym siedzący tryb życia, ale też m.in. sportowcom.

proflexen na stawy

ProFlexen zawiera też składniki takie jak:

 • siarczan glukozaminy
 • siarczan chondroityny
 • metylosulfonylometan (MSM)
 • ekstrakt z żywicy kadzidłowca indyjskiego
 • ekstrakt z kłącza ostryżu długiego
 • ekstrakt z kłącza imbiru lekarskiego
 • witamina C
 • cynk
 • mangan
 • selen
 • papaina z ekstraktu z papai
 • bromelaina z ananasa indyjskiego

Skład tego produktu został tak opracowany, aby suplementacja przyniosła najlepszy efekt w najkrótszym możliwym czasie. Przyjmowanie dwóch kapsułek dziennie pozwoli zauważyć pierwsze pozytywne rezultaty już po około 2 miesiącach stosowania. Należy jednak pamiętać, by nie zwiększać ilości tabletek ponad maksymalną dawkę.

Cena jednego opakowania kapsułek wynosi około 180 zł. Suplementacja stanowi jednak proces długotrwały, dlatego warto zaopatrzyć się od razu w trzy opakowania lub nawet więcej. Przy zakupie większej ilości tabletek cena spada niemal o połowę. Oczywiście na rynku dostępne są też tańsze suplementy. Należy jednak uważnie czytać ich skład i rozważyć, czy produkty z niskiej półki cenowej tak samo skutecznie wzmocnią nasze stawy.

Więcej o tym produkcie przeczytasz na oficjalnej stronie producenta (kliknij tutaj, aby przejść).

Kolagen na stawy, kwas hialuronowy, glukozamina, witamina C i inne witaminy wraz z pozostałymi składnikami o dobroczynnym działaniu na tkankę chrzęstną poprawią ruchomość stawów i wzmocnią kondycję całego organizmu. Trzeba jednak pamiętać, iż w niektórych przypadkach przyjmowanie kapsułek z zawartością kolagenu czy wspomnianego kwasu nie wystarczy. Ból stawów w połączeniu z obrzękiem, gorączką czy osłabieniem może być objawem poważnej choroby. Wtedy warto udać się do specjalisty, który zleci odpowiednie badania.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *