Kit pszczeli (propolis) na stawy: jakie ma opinie, działanie i jak przygotować?

kit pszczeli (propolis) na stawy

Kit pszczeli (propolis) to coraz popularniejsze rozwiązanie na problemy ze stawami. Czy faktycznie jest skuteczny? Czy propolis może pomóc w walce z bólami stawów?

Bóle stawów mogą uniemożliwić codzienne funkcjonowanie. Są one wywołane wieloma różnymi czynnikami. Często bywa tak, że kuracja farmakologiczna nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Właśnie dlatego warto jest poznać naturalne metody na stawy, które mogą okazać się wielkim wsparciem podczas kuracji.

Problemy ze stawami mogą pojawić się w niemal każdym wieku. Oznacza to, że osoby młode również borykają się z tą przypadłością. Może ona utrudnić wykonywanie codziennych czynności życiowych. Uszkodzenie chrząstki stawowej często jest źródłem uporczywego bólu, którego ciężko się pozbyć.

Oczywiście naturalne metody nie zastąpią nam standardowego leczenia. Wiele zależy od tego, jak zaawansowane jest stadium. Trzeba mieć świadomość, że im większe deformacje, tym dłuższy i cięższy proces leczenia.  Dobrze jest więc zareagować już wtedy, gdy odnotujemy pierwsze objawy.  To zwykle czas na to, aby wprowadzić produkty wspomagające regenerację stawów. Nie należy czekać na stan chorobowy.

Co powoduje bóle stawów?

przyczyny bólu stawów

W pierwszej kolejności należy określić, co w naszym przypadku powoduje bóle stawów. Pamiętajmy, że jest to kwestią bardzo indywidualną. W niemal każdym przypadku źródło dolegliwości jest inne. Nie dopasujemy jednak odpowiedniej metody walki, jeśli nie określimy przyczyny schorzenia.

Być może zmiany w obrębie stawów są wynikiem niewłaściwie wykonywanych ćwiczeń, czy też przetrenowania. W takiej sytuacji niezbędna jest zmiana stylu życia. Nie możemy przeciążać chrząstki stawowej, jeśli odnotowujemy szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Pamiętajmy również o tym, że brak ruchu również stanowi zagrożenie. Osoby prowadzące siedzący tryb życia narażają się na rozwój wielu groźnych schorzeń. W tym przypadku łatwiej również o kontuzję. Czasami bóle stawów pojawiają się po zwykłej przejażdżce rowerem, a nawet dłuższym spacerze.

Oczywiście ogromnym zagrożeniem dla naszych stawów jest nadwaga i otyłość. Niestety, jeśli nie zredukujemy masy ciała, to najprawdopodobniej nigdy nie pozbędziemy się problemu. Oczywiście istnieją rozmaite sposoby na łagodzenie objawów, ale zbędne kilogramy sprawiają, że najprawdopodobniej powrócą one w przyszłości.

Trzeba mieć świadomość, że  bóle stawów można podzielić na zapalne i niezapalne.  W pierwszym przypadku zwykle mamy do czynienia z cięższymi objawami, a także silniejszymi bólami. Wizyta u specjalisty będzie więc niezbędna.

Do najczęściej występujących przyczyn pojawienia się schorzeń stawów można zaliczyć:

 • urazy mechaniczne,
 • infekcje bakteryjne,
 • zapalenie reumatoidalne stawów,
 • choroby zwyrodnieniowe,
 • choroby reumatyczne,
 • niezdrowy tryb życia,
 • nadwaga.
proflexen na stawySzukasz sprawdzonego rozwiązania na bóle stawów? Koniecznie przeczytaj recenzję tabletek na stawy ProFlexen – naturalnego preparatu stanowiącego kompleksowe wsparcie dla zdrowia stawów:

Jak objawiają się choroby stawów?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, w jaki sposób będą u nas obawiać się choroby stawów. Wiele zależy od tego, czym jest ona spowodowana. Najczęściej jednak pojawia się charakterystyczny ból w okolicach chrząstki stawowej. Możemy czuć dyskomfort nie tylko podczas poruszania się.

Zazwyczaj bólom stawów towarzyszy drętwienie, czy też sztywnienie. Znacząco utrudnia ono chodzenie. Czujemy niepełne wyprostowanie kończyny. Poczucie sztywności towarzyszy nam szczególni podczas zginania nóg, czy też wstawania.

Oczywiście bolące stawy objawiają się na wiele różnych sposobów.

Do najczęściej występujących dolegliwości można zaliczyć:

 • bóle, obrzęki, zaczerwienienia,
 • ocieplenie okolicy stawu,
 • problemy ze snem będące skutkiem dolegliwości bólowych,
 • ograniczona ruchomość stawów,
 • problemy z chodzeniem i poruszaniem się,
 • bóle mięśniowe,
 • chroniczne zmęczenie,
 • gorączka towarzysząca stanom zapalnym.

Właściwości kitu pszczelego

kit pszczeli właściwości

Kit pszczeli jest coraz częściej stosowany na stawy. Wszystko za sprawą jego znakomitych właściwości, które wspomagają ich funkcjonowanie. Na uwagę zasługuje również fakt, że propolis (kit pszczeli) znajduje zastosowanie w wielu innych dziedzinach. Nierzadko jest on polecany przez doświadczonych specjalistów.

Należy wiedzieć, że kit pszczeli to substancja pochodzenia naturalnego. Jak można się domyślić do jej powstania przyczyniają się pszczoły. Propolis wytwarzany jest ze składników zbieranych z roślin. Kit pszczeli jest wzbogacony o balsam pyłkowy, który wydzielany jest przez organizm pszczół.

Ciekawym jest, że propolis może mieć różne zabarwienie. Wszystko zależy od tego, z jakich kwiatów został on zebrany. Najczęściej przybiera on zabarwienie czerwone, pomarańczowe, zielone, brunatne, szare, czy też czarne.

Warto również wspomnieć, że kit pszczeli dynamicznie reaguje na temperaturę. To właśnie od niej zależy stan produktu. Jeśli temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza, to będzie on twardy i kruchy. Po przekroczeniu 36 stopni staje się on miękki, a jego konsystencja umożliwia plastyczne formowanie. Propolis topnie w temperaturze powyżej 90 stopni Celsjusza.

Interesujące jest również to, że w kicie pszczelim można znaleźć ponad 300 związków, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Na masową skalę stosuje się go w medycynie naturalnej. Do jego najważniejszych właściwości można zaliczyć:

 • Działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, a także przeciwgrzybiczne – hamuje on rozwój drobnoustrojów, które przyczyniają się do powstawania stanów chorobowych. Plusem jest fakt, że propolis doskonale radzi sobie z grzybami, które zalegają w przewodzie pokarmowym. Bardzo często są one odporne na tradycyjne metody leczenia. Kit pszczeli może być również stosowany podczas leczenia grzybicy dróg rodnych. Wspomaga również właściwą pracę układu oddechowego.
 • Wsparcie dla układu oddechowego – propolis zmniejsza ryzyko pojawienia się infekcji układu oddechowego. To doskonała opcja w przypadku dolegliwości gardła, czy też krtani. Niewątpliwą zaletą jest również fakt, że doskonale wpływa on na jamę ustną, w tym dziąsła, czy też język. Zmniejsza ryzyko pojawienia się owrzodzenia, paradontozy, czy też stanów zapalnych.
 • Przyspieszanie regeneracji – propolis przyspiesza regenerację wszelkich tkanek oraz chrząstek. Jest to szczególnie ważne, jeśli przeszliśmy kontuzję. Proces odbudowy trwa o wiele krócej, dzięki czemu szybciej możemy wrócić pełnej sprawności. Ma to duże znaczenie również w przypadku pojawienia się ran. Po kit pszczeli często sięgają osoby po operacji.
 • Poprawa pracy układu odpornościowego – składniki aktywne zawarte w kicie pszczelim stymulują układ immunologiczny, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko pojawienia wielu nieprzyjemnych schorzeń, infekcji, czy też chorób. Organizm jest o wiele bardziej odporny na oddziaływanie drobnoustrojów chorobotwórczych.
 • Pozytywny wpływ na skórę – kit pszczeli doskonale sprawdza się podczas codziennej pielęgnacji skóry tłustej. Redukuje nieprzyjemne objawy, czy też zmniejsza ryzyko pojawienia się niedoskonałości. Może on stać się uzupełnieniem kuracji przeciw ŁZS.
 • Ochrona wątroby – propolis zmniejsza ryzyko pojawienia się zapalenia wirusowego wątroby, czy też wrzodów. Jest on również pomocny podczas leczenia wielu dolegliwości.

Działanie propolisu na stawy

Już od wielu pokoleń znany jest wpływ propolisu na stawy. Kit pszczeli dociera do stawów poprzez układ naczyniowy. Regeneruje on chrząstkę stawową, a także wpływa na stan zapalny. Dzięki niemu proces deformacji może przebiegać o wiele wolniej. Warto dodać, że jest on stosowany nawet w przypadku dolegliwości zwyrodnieniowych.

Zanim zdecydujemy się na kurację propolisem musimy pamiętać, że może on wywołać reakcje alergiczne. W pierwszej kolejności należy więc przeprowadzić próbę uczuleniową. Musimy zaobserwować, czy opisywany produkt nie wywołuje objawów niepożądanych.

Jak stosować propolis na stawy?

kit pszczeli na stawy

Stosowanie kitu pszczelego na stawy nie jest skomplikowane, czy też czasochłonne. Wiele osób zastanawia się, co jeść aby odbudować chrząstkę stawową. Nasza dieta powinna być bogata w naturalne produkty. Dobrze, jeśli uzupełnimy ją kroplami z propolisu. Taka kuracja powinna trwać przez około 6-8 tygodni.

Do przygotowania kropli na bazie kitu pszczelego będziemy potrzebować:

 • 7% roztwór z kitu pszczelego (do kupienia w aptece) lub samodzielnie przygotowaną nalewkę z propolisu,
 • wysokojakościowy miód np. akacjowy.

Każdego wieczora dwie łyżki miodu zalewamy szklanką wody. Przykrywamy spodeczkiem. Na drugi dzień rozdzielamy ją na trzy części. Do każdej z nich dolewamy 30 kropli roztworu z propolisu. Spożywamy na pół godziny przed śniadaniem, obiadem oraz kolacją.  Kuracja nie powinna być dłuższa niż 6-8 tygodniu.  Po dwumiesięcznej przerwie możemy rozpocząć ją na nowo.

Opinie o kicie pszczelim na stawy

Propolis na stawy cieszy się dużym zainteresowaniem. Opinie użytkowników potwierdzają, że pozytywnie wpływa on na regenerację chrząstki stawowej. Jest to świetne wsparcie podczas kuracji. Wiele osób potwierdza, że szybciej wyeliminowało nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Ponadto uporczywe objawy powracały o wiele rzadziej.

Najlepsze rezultaty stosowania propolisu odnotowały osoby, które wprowadziły dietę przyspieszającą regenerację stawów. Składa się ona przede wszystkim z tłustych ryb, warzyw, owoców, orzechów, produktów zbożowych. Wiedząc, co jest na zwyrodnienie stawów łatwiej będzie nam osiągnąć pożądane efekty terapii kitem pszczelim.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *