Czy picie kawy wpływa na występowanie trądziku?

picie kawy a trądzik

Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że na stan Twojej cery może mieć wpływ właśnie kawa? Pewnie zastanawiasz się, jak to w ogóle możliwe. A jednak! Wbrew pozorom jest wysoce prawdopodobne, że właśnie kawa stanowi główną przyczynę pojawiającego się i często również odnawiającego się trądziku.

Udając się do kosmetyczki, bądź do dermatologa, najczęściej jednym z pierwszych pytań będzie właśnie to o spożywanie kawy. Nie powinno Cię to jednak dziwić. Z dużą dozą prawdopodobieństwa osoba poproszona przez Ciebie o konsultację w sprawie trądziku zaleci Ci odstawienie tego napoju. Nie będzie to jej chwilowy wymysł, jednak celowe działanie będące składową całego kompleksowego procesu regeneracyjnego Twojego naskórka.

Jak kawa wpływa na cerę?

cera a picie kawy

Wszystko zależy od formy jej podania. Jeżeli jest to napar gotowy do spożycia, jego nadmiar może powodować zmiany w obrębie skóry twarzy w postaci wykwitów. Trzeba jednak pamiętać o pozytywnym, dosyć przewrotnym oddziaływaniu kawy na cerę, kiedy to wykorzysta się ją w formie maseczki. W takiej postaci często wykazuje działanie lecznicze, jak i również kojące. Wszystko zależy więc od sposobu jej wykorzystania.

Masz problemy z trądzikiem i nie wiesz jak się go pozbyć? Koniecznie sprawdź nasze zestawienie najlepszych środków przeciwtrądzikowych:

Kofeina – źródło problemów z trądzikiem

Wszystkiemu winna jest zawarta w kawie kofeina. Jej działanie polega bowiem na stymulowaniu hormonu stresu, czyli kortyzolu. Tak wprawiony w działanie hormon przyczynia się do zwiększenia suchości skóry, jak i do pojawienia się wspomnianych już zmian skórnych, wyprysków, a także innych wykwitów.

Wartym odnotowania jest również fakt, iż podwyższony (chronicznie) kortyzol skutkuje innymi defektami, które pośrednio mogą przyczyniać się do powstawania trądziku w przyszłości, tj. odkładanie się tkanki tłuszczowej, problemy z układem trawiennym, stres i depresja.

Mało tego! Należy zwrócić uwagę, że kawa wpływa także na podwyższenie poziomu insuliny, co według różnych naukowych doniesień – może sprzyjać nasileniu zmian skórnych. Co więcej, kawa może podwyższać poziom estrogenów.

„Mała czarna” jest także źródłem mikrotoksyn nasilających objawy trądzikowe. To powoduje dodatkowe zakwaszenie organizmu i nasilenie się omawianych objawów.

Jak widać, kawa może mieć ogromny wpływ na gospodarkę hormonalną. Oczywiście, nie należy popadać w skrajności. Rzadko kiedy zdarza się, aby kawa była samodzielną przyczyną trądziku. Nie mniej, ze względu na jej potencjalny, negatywny wpływ na organizm – należy zrewidować słuszność jej picia.

SPRAWDŹ TAKŻE: Trądzik na skroniach: jakie są przyczyny krost, wyprysków i pryszczy?

Cukier i mleko w kawie, a trądzik

kawa z mlekiem i cukrem a trądzik

Nie od dziś wiadomo, że zarówno cukier, jak i mleko to produkty spożywcze, które należy ograniczyć (lub jeśli to możliwe – całkowicie wyeliminować) walcząc z trądzikiem. Kiedy „mała czarna” zamienia się w „białą z cukrem”, możemy być niemal pewni, że odbije się to na kondycji naszej skóry.

Istnieje wiele badań naukowych, które wskazują na relację pomiędzy spożywaniem mleka, a występowaniem trądziku. To samo – rzecz jasna – tyczy się cukru, który stanowi jedną z głównych przyczyn jeśli chodzi o błędy dietetyczne wpływające na trądzik.

Czy muszę całkowicie zrezygnować z kawy?

Oczywiście, że nie! Rano prawie każdy potrzebuje pewnej dawki kofeiny, by pobudzić swój organizm do działania i właściwego funkcjonowania podczas stawiania czoła licznym przeciwnościom losu.

Pamiętaj jednak o tym, by już kolejną filiżankę kawy zastąpić przykładowo butelką wody mineralnej albo herbatą (bez cukru!). Jeżeli tylko preferujesz trochę mniej spotykane formy orzeźwiających napojów, z pewnością przekonasz się do wody z dodatkiem kilku plasterków świeżego ogórka, czy ulubionych owoców.

SPRAWDŹ TAKŻE: Czy Nonacne to skuteczne tabletki na trądzik?

Co zrobić w sytuacji, kiedy jednak nie mogę odmówić sobie większej ilości kawy?

kawa czarna

Wtedy najlepiej będzie spróbować odmówić sobie przynajmniej dodatków, które się do niej stosuje. Należy zatem zrezygnować z mleka, słodzików, a także cukru. Jest to niewiele w porównaniu z całkowitym odstawieniem tego napoju. Odpowiednio nastawiając się do profilaktyki zmniejszenia trądziku trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Wszystko jednak dla własnego dobra i przede wszystkim – dla własnego zdrowia.

Zrób to dla zdrowia swojej cery. Kawa nie jest przecież niezastąpiona, a i często potrzeba jej picia zmniejsza się wraz z upływem dni od jej odstawienia. Jest to używka, która w pewien sposób uzależnia. Nie pozwól, by z jej powodu obniżyła się Twoja samoocena, a zdrowie ucierpiało. Zadbaj o siebie najlepiej, jak potrafisz! Jeżeli więc otrzymasz takie zalecenie, nie wahaj się w kwestii jego słuszności.

Możesz również sięgnąć po sprawdzone, skuteczne domowe sposoby na trądzik lub gotowe preparaty, tj. tabletki na trądzik.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *