Joga na odchudzanie, ciało i umysł. Jakie ma opinie i wpływ na organizm?

joga na odchudzanie

Dla wielu joga to ćwiczenia rozciągające i wykonywanie określonych pozycji. Jest to jednak sposób nie tylko na wzmocnienie ciała, ale także umysłu. Czy spokojna joga zamiast harówki na siłowni może wpływać na odchudzanie? Jakie opinie na temat odchudzania przy pomocy jogi mają osoby praktykujące ten rodzaj ćwiczeń?

Co to jest joga?

Joga jest starożytną sztuką panowania nad ciałem, duszą i umysłem. Istotą jogi jest odnalezienie synergii pomiędzy fizycznością, a stanem umysłu.

Psychika jest silnie powiązana z ciałem – napięte mięśnie wpływają na umysł, z kolei stres i zaburzenia emocjonalne wywołują różne reakcje organizmu. Jedni pod wpływem stresu zaciskają zęby, inni pocą się i spinają mięśnie, a jeszcze inni sięgają po przekąski i przybierają na wadze.  Joga łączy w sobie spokój umysłu z komfortem i rozluźnieniem ciała. 

Jak joga wpływa na ciało i umysł?

Według hinduskiej tradycji najlepszym sposobem na uzyskanie harmonii pomiędzy duszą, a ciałem jest właśnie umiejętność osiągnięcia dyscypliny duchowej, czyli joga. Wykonywanie określonych pozycji ciała, tzw. asan,  wymaga skupienia i zaangażowania, nie mamy więc czasu na odbieganie myślami gdzie indziej.

Sesja jogi jest więc chwilą odpoczynku dla umysłu. Z kolei wypoczęty umysł pozwala na wykonanie pozycji i rozciąganie ciała w takich pozycjach, o których wcześniej nie mogliśmy nawet marzyć – na tym właśnie polega synergizm ciała, duszy i umysłu.

Jaki wpływ ma joga na odchudzanie?

wpływ jogi na odchudzanie

Niektórzy zastanawiają się, czy joga ma wpływ na odchudzanie?. Ćwiczenia odchudzające zwykle kojarzą się z pompkami, brzuszkami, skakaniem i innymi ciężkimi wygibasami wyciągającymi z nas siódme poty. Joga jest przeciwieństwem takiego stereotypu odchudzania.

Spokojne ćwiczenia, jak mogłoby się wydawać, nie powodują męczenia się i nie mogą tym samym wpływać na spalanie tłuszczu. Nic bardziej mylnego! Na temat, jak ciężka jest joga, mogą wypowiedzieć się jedynie osoby, które spróbowały chociaż jednej lekcji.

Każda asana, czyli określona pozycja jogi, wymaga intensywnego skupienia. Niektóre pozycje początkowo nawet wywołują ból, ponieważ zmuszają do wysiłku każdą część ciała. Chociaż z punktu widzenia osoby obserwującej te ćwiczenia mogą się wydawać proste, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Asany, to pozostawanie w prostej pozycji przez dłuższą chwilę, jednak pozycje te wymagają ogromnego wysiłku każdej części ciała i pełnego skupienia umysłu.

Jak wiadomo, pobudzanie komórek ciała wpływa na przyspieszenie metabolizmu. Wysiłek, jaki fundują nam ćwiczenia jogi nie pozwala na pominięcie żadnej części ciała, co ma genialny wpływ na odchudzanie!

Ciało staje się rozciągnięte, giętkie i wzmocnione. Mięśnie ulegają wzmocnieniu, a my odczuwamy zwiększone siły witalne. Rozluźnione ciało i odprężenie psychiczne wpływa korzystnie na układ nerwowy, a dosłownie całe ciało staje się lepsze, bez oznak przemęczenia i znużenia, bólu i spięcia mięśni.

Chcesz schudnąć? Pragniesz wreszcie zadbać o prawidłowe BMI? Sprawdź ranking skutecznych suplementów diety na odchudzanie:

Co daje ćwiczenie jogi?

co daje ćwiczenie jogi

W pierwszej kolejności joga dodaje sił fizycznych, dopiero po wytrwałym treningu można osiągnąć spokój myśli i zwiększenie energii emocjonalnej. W odróżnieniu od ćwiczeń na aerobiku, czy siłowni, joga wymaga długotrwałej pracy i ciągłego skupienia. Ćwiczenia nie polegają jedynie na pracy mięśni, a jak już było wspomniane na połączeniu pracy mięśni i umysłu.

Osoby ćwiczące jogę zyskują więc:

 • równowagę emocjonalną,
 • zmniejszenie podatności na stres,
 • ogólny spokój
 • i cierpliwość umysłu.

Obok tego, ciało staje się zdecydowanie silniejsze, wzmocnione i odporne na wyzwania fizyczne.

Regularne, postępujące i ciągłe wzmacnianie organizmu poprzez ćwiczenie jogi ma zbawienne działanie na całe ciało, w tym na procesy niezbędne do odchudzania.

 

 Dla kogo jest joga na odchudzanie? 

I tutaj pojawia się miła niespodzianka – joga może być wykonywana dosłownie przez wszystkich. Każdy może ćwiczyć jogę, bez względu na wiek, stan zdrowia, czy zdolność fizyczną. Kwestia polega jedynie na doborze odpowiedniej formy ćwiczeń dostosowanych do aktualnych predyspozycji organizmu.

Sprawdź także: Ćwiczenia tybetańskie na odchudzanie

Odchudzanie przy pomocy jogi – jakie opinie znajdziemy na forum

joga na odchudzanie - opinie

Ukojenia w jodze szukają różne osoby, jedni potrzebują wyciszenia emocjonalnego, inni odprężenia ciała i wzmocnienia mięśni, jeszcze inni szukają sposobu na zmniejszenie wagi. Joga będzie odpowiednia dla wszystkich tych osób. Jak zapewnia wielu instruktorów, każdy znajdzie w jodze to, czego szuka.

Nietrudno się domyślić, że  ćwiczenia jogi wymuszające aktywność każdego mięśnia, stawu i ścięgna przyniosą korzystny efekty w postaci ubywających kilogramów . Co więcej, tłuszcz nie tylko szybko się spali, ale skóra będzie jędrna, a mięśnie mocne i napięte. Dzięki regularnym ćwiczeniom jogi ciało po prostu staje się zdrowe, jędrne, szczupłe i silne.

Wszystkie osoby regularnie praktykujące jogę potwierdzają jej korzystny wpływ na odchudzanie. Nie jest to przypuszczenie, a fakt potwierdzony przez instruktorów oraz osoby, którym udało się schudnąć po rozpoczęciu rytuałów joga.

Co ciekawe, opinie wielu osób zaznaczają, że joga nie tylko przyśpiesza metabolizm i wpływa na spalanie tłuszczu, ale co najważniejsze stopniowo zmienia cały styl życia. Osoby uczęszczające na jogę twierdzą, że z czasem naturalnie spada ochota na pokarmy słodkie i tłuste. Zmiana diety jest poniekąd skutkiem ubocznym regularnej jogi 😉

Ponadto, wiele osób przyznaje, że po kilkumiesięcznych ćwiczeniach jogi wybierają aktywność fizyczną, spacery i wycieczki, zamiast kanapy i pilota w dłoni przed telewizorem.

Joga wpływa na odchudzanie na kilka sposobów. Decydując się na jogę zyskujemy więc:

 • Spokój umysłu, wyciszenie emocjonalne i poprawę koncentracji;
 • Rozluźnienie mięśni;
 • Wzmocnienie ciała i zwiększenie sił fizycznych;
 • Przyśpieszenie metabolizmu;
 • Obniżenie apetytu na pokarmy niezdrowe;
 • Poprawę zdolności i wydolności organizmu;
 • Spadek masy ciała w sposób naturalny i łagodny dla zdrowia.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *