Jod na tarczyce. Jak działa przy niedoczynności, nadczynności i hashimoto?

jod na tarczycę

Jod na tarczycę to bardzo skuteczne rozwiązanie, które pozwala na zahamowanie nadprodukcji hormonu tarczycy. To często stosowana alternatywa dla leczenia chirurgicznego, stosowana przede wszystkim przy stwierdzonej nadczynności. Dowiedz się, na czym polega i kto może z niej skorzystać.

Czym właściwie jest jod?

Jod to pierwiastek, który pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Przede wszystkim niezbędny jest do produkcji hormonów tarczycy – zarówno tyroksyny (T4), jak i trójjodotyroniny (T3). Co więcej, jego niewłaściwy poziom może prowadzić do zaburzeń kognitywnych, a w najgorszym przypadku – kretynizmu.

Dlaczego mimo tak istotnej roli jodu w rozwoju płodu, funkcji poznawczych oraz regulowania pracy tarczycy jod tak rzadko pojawia się na półkach z suplementami? Musisz wiedzieć, że nawet sól spożywcza jest obecnie fortyfikowana jodem. Takie działanie ma na celu zapobieganie jego niedoborom w codziennej diecie. Suplementacja jodu kierowana jest do niewielkiej grupy ludzi, jednocześnie jednak może być bardzo skutecznym rozwiązaniem.

Zanim sięgniesz po jakiekolwiek leki, po prostu skonsultuj swoje wyniki z diagnostą.

Zapotrzebowanie na jod dla osoby dorosłej to 95 µg/d. Więcej tego pierwiastka potrzebują kobiety będące w ciąży i te karmiące piersią. Powinny więc przyjmować go kolejno 160 µg/d i 210 µg/d. Warto stosować się do tych wytycznych. W przeciwnym razie może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu nienarodzonego dziecka. Co więcej, niedobór jodu jest uznawany za jedną z przyczyn poronień.

Niedobory jodu – objawy

Niedobór jodu objawia się przede wszystkim przeciągającym się uczuciem senności i spadkiem energii. Mogą pojawić się również m.in. podwyższony poziom cholesterolu, problemy z metabolizmem, spadek odporności organizmu i kiepskie radzenie sobie ze stresem. Sygnałem świadczącym o jego brakach są także suche i wypadające włosy, niedoskonałości cery i łamliwe paznokcie.

Okazuje się, że osoby z niedoborem jodu zmagają się również z za szybkim przybieraniem na wadze. Jest im trudno schudnąć. Mimo wszystko przed zastosowaniem suplementacji trzeba dokładnie zapoznać się ze swoimi wynikami, przyjrzeć codziennej diecie i razem z lekarzem i/lub dietetykiem przeanalizować wszystkie “za” i “przeciw” takiego rozwiązania. Pamiętaj, że podstawową zasadą w przypadku jakiejkolwiek farmakologii jest “co za dużo, to niezdrowo”.

Aby zadbać o prawidłową ilość jodu w swojej diecie, należy sięgnąć po owoce morza. Jak najczęściej wybieraj więc mięczaki, skorupiaki i ryby, przede wszystkim dorsze i halibuty, w mniejszym stopniu także śledzie bałtyckie.

Niedoczynność tarczycy

Utrzymujący się niedobór jodu może stać się bezpośrednią przyczyną niedoczynności tarczycy. Gdy natomiast tego rodzaju choroba pojawia się u dzieci, może prowadzić do znacznych opóźnień w rozwoju psychofizycznym. Jednym z pierwszych sygnałów powinny być trudności z nauką i zapamiętywaniem.

Niedoczynność tarczycy to choroba, u podstaw której leży zbyt mała produkcja hormonów tarczycowych. Okazuje się, że może dotykać nawet 6% całego społeczeństwa. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Okazuje się również, że to “damska” przypadłość – kobiety chorują na nią nawet 5 razy częściej niż mężczyźni.

Wśród przyczyn pojawienia się niedoczynności tarczycy warto wymienić przede wszystkim zapalenie, uszkodzenie lub brak samego gruczołu. Niemniej może pojawić się także w przypadku Hashimoto, stosowania radioterapii, oraz niedoboru lub nadmiernej podaży jodu. Pojawia się także u osób, które wykazują niedostateczne wydzielanie hormonu przysadkowego TSH – odpowiada on bowiem za prawidłową pracę tarczycy.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy to zaburzenie, w którym gruczoł wytwarza większe ilości hormonów niż potrzeba ich w organizmie. Najczęściej spotykane przyczyny jej wystąpienia to przede wszystkim autoimmunologiczna choroba Gravesa i Basedowa, ale także guzki tarczycy. Rzadziej powodują ją podostre czy poporodowe zapalenie tarczycy.

Okazuje się, że nadczynności tarczycy mogą spodziewać się przede wszystkim kobiety w wieku 20-40 lat. Dosięga jednak ok. 1-2% wszystkich dorosłych w Polsce. Dzieci zapadają na nią stosunkowo rzadko. Uznaje się ją za jedną z najpowszechniejszych chorób endokrynologicznych.

Główne objawy nadczynności tarczycy to m.in. dokuczliwe uczucie gorąca i zwiększona potliwość, utrzymujący się niepokój i rozdrażnienie, drżenie rąk, zaburzenia miesiączkowania. Mogą pojawić się również: spadek wagi mimo zwiększonego apetytu, biegunka, uczucia kołatania serca, osłabienie siły, wypadanie włosów.

Jod a tarczyca

jod a tarczyca

To właśnie jod jest głównym czynnikiem warunkującym prawidłowe funkcjonowanie hormonu tarczycy. Jego niedobór lub nadmiar jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i powoduje m.in. pojawienie się takich chorób, jak niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy.

Dlaczego to takie istotne? Właściwy poziom hormonów wytwarzanych przez tarczycę warunkuje prawidłowy rozwój mózgu i sprawne funkcjonowanie układu nerwowego, przysadki, serca, nerek czy mięśni. Warto wiedzieć, że to właśnie one są odpowiedzialne za wzrost i dojrzewanie większości komórek w organizmie. Co więcej, hormony tarczycy biorą udział w procesach oddychania komórkowego i wytwarzania energii, warunkują też prawidłową temperaturę ciała.

Jednocześnie jednak osoby zmagające się z chorobami tarczycy powinny bardzo rozsądnie podchodzić do przyjmowania produktów z jodem – w tym przede wszystkim suplementów. Oczywiście, wpływa on na zwiększenie udziału wolnych hormonów tarczycy w krwiobiegu i poprawia jej ogólną pracę. Jednocześnie jednak superkompensacja jodu powoduje duży udział czynników prooksydacyjnych. Skutkiem ubocznym reakcji, w której wytwarzane są hormony T3 i T4, jest nadtlenek wodoru. Ten natomiast gruczoł może uszkodzić.

Jak do tego nie doprowadzić? Kluczem jest ustalenie wysokości przyjmowanego jodu w obecności lekarza i/lub dietetyka. Specjaliści bowiem będą wiedzieli, jak prawidłowo dobrać ilość niezbędnego selenu, który ma działanie antyoksydacyjne. Zmniejsza więc negatywny wpływ nadtlenku wodoru na samą strukturę gruczołu tarczycy. Konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań, nie powinno się stosować suplementacji na własną rękę.

Jod przy niedoczynności

Niedoczynność to jedna z chorób tarczycy, której można zapobiegać, właściwie dbając o organizm. Najważniejsza okazuje się być zdrowa zbilansowana dieta, bogata we właściwe ilości jodu. Właśnie stąd idea jodowania soli kuchennej. W ten sposób polskie organizacje zdrowotne przyczyniły się do zapewniania odpowiedniej dawki jodu całej populacji, tym samym zmniejszając ilość zachorowań na choroby tarczycy. Okazało się bowiem wcześniej, że wśród społeczeństw, które nie miały bezpośredniego dostępu do morza, występuje dość powszechny niedobór tego istotnego pierwiastka.

Jod przy niedoczynności może być również pozyskiwany z odpowiedniego trybu życia. Zaleca się podróże nad morze, gdzie można nim dosłownie “pooddychać”. Musisz bowiem wiedzieć, że w morskiej wodzie rozpuszczone zostały sole jodowe. Miało to miejsce miliony lat temu, jednakże do dzisiaj wzburzone fale rozpylają ten pierwiastek w powietrzu. Stężenie jodu w okolicach nadmorskich jest nawet kilkukrotnie większe niż na obszarach odległych.

Jod przy nadczynności

Okazuje się, że niezależnie od tego, o jakim schorzeniu dotyczącym nieprawidłowego wydzielania hormonów tarczycy mówimy, zawsze kluczem będzie zbilansowana dieta. Aby nie dopuścić do jej rozwoju, już od dziecka powinniśmy dbać o jadłospis i starać się zapewnić odpowiednie stężenie jodu w organizmie.

Leczenie nadczynności tarczycy może jednak odbywać się również za pomocą jodu radioaktywnego, o czym piszemy poniżej.

Jod przy hashimoto

To właśnie w przypadku choroby hashimoto jod budzi wiele kontrowersji. Suplementacja u osób zmagających się z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy musi być bardzo rozważna. W przeciwnym razie może dojść do jego zaostrzenia. Dawki jodu nie tylko powinny być właściwie dobrane, ale również podawane w obecności właściwej ilości selenu. W takiej sytuacji widać wyraźną poprawę w wynikach chorego.

To może Cię zainteresować:

Leczenie jodem radioaktywnym w chorobach tarczycy

leczenie tarczycy

Wśród sposobów leczenia nadczynności tarczycy, wyróżniamy także terapię jodem promieniotwórczym. Stosuje się je najczęściej wtedy, gdy farmakologia zawodzi lub jest z jakichś przyczyn niewskazana. Poprzedza się ją szeregiem dokładnych badań z krwi, a także usg, scyntygrafią czy nawet biopsją.

Leczenie jodem promieniotwórczym osłabia czynność tarczycy, zmniejsza jej wrażliwość na autoprzeciwciała i zmniejsza cały gruczoł. To bardzo precyzyjna metoda, ponieważ specjalnie przygotowana kapsułka pozwala na dotarcie jodu bezpośrednio do tarczycy, pozostając jednak w pełni bezpieczna dla tkanek otaczających ją. Nadmiar pierwiastka jest natomiast wydalany z organizmu z moczem, kałem i potem.

Z terapii jodem promieniotwórczym mogą korzystać osoby w każdym wieku, jeśli nie istnieją niżej opisane przeciwwskazania. Warto jednak pamiętać, by w przeciągu 2 tygodni od przyjęcia kapsułki unikać kontaktu z:

  • kobietami w ciąży,
  • małymi dziećmi,
  • domowymi zwierzętami.

Nie powinno się również przebywać w miejscach licznie uczęszczanych przez innych ludzi – są to przede wszystkim teatry, kina, kościoły czy galerie handlowe.

Ten sposób leczenia chorób tarczycy terminowo wyklucza możliwość zajścia w ciążę. Kobiety przyjmujące jod promieniotwórczy mogą starać się o dziecko po upływie pół roku od dnia zakończenia terapii.

Wskazania

Leczenie jodem radioaktywnym wskazane jest w nadczynności, czyli w chorobie, w której pojawia się nadprodukcja hormonów. Niedoczynność tarczycy leczona jest natomiast innymi sposobami, kiedy należy sięgnąć przede wszystkim po farmakologię. Jod 131 stosuje się przede wszystkim w przypadku choroby Gravesa Basedowa, wolach guzkowych i gruczolaku toksycznym. To rozwiązanie sprawdza się również w sytuacjach niezwiązanych z nadczynnością, kiedy jednak również dochodzi do wola uciskowego na tchawicę. To alternatywa dla leczenia chirurgicznego.

Przeciwwskazania

Do przeciwwskazań leczenia jodem radioaktywnym należy przede wszystkim ciąża. Może on bowiem powodować liczne nieprawidłowości w rozwoju płodu, ale także prowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia. Nie stosujemy go również w okresie laktacji.

Alternatywa dla leczenia jodem: suplementy diety

suplementy diety na tarczycę

Czy zatem kobiety w ciąży i młode mamy karmiące swoje dzieci piersią, które zmagają się z chorobami tarczycy, nie mają możliwości regulowania poziomu jodu w swoich organizmach? Zdecydowanie nie. Przede wszystkim bowiem powinny dostarczać go wraz z pożywieniem. Ponadto istnieją specjalne tabletki na tarczycę zawierające odpowiednie ilości jodu i niezbędnych składników odżywczych, np. Thyrolin.

Thyrolin w tabletkach to rozwiązanie kompleksowo wpływające na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Jego działanie opiera się na w pełni naturalnym składzie. To więc nie tylko odpowiednia ilość jodu, ale także szereg innych pierwiastków wspierających zdrowie. Dzięki jego stosowaniu nie dochodzi do rozwoju objawów towarzyszących, wśród których znajdziesz m.in. zaburzoną przemianę materii czy przeciągająca się senność.

Swoje działanie opiera przede wszystkim na ekstrakcie z morszczynu pęcherzykowatego, który zawiera naprawdę dużo pierwiastka jodu. Wpływa on pozytywnie na prawidłowe wydzielanie hormonów tarczycy, ale także wspiera przemianę materii i chroni przed nadwagą. W jego składzie znajduje się również selenometionina, będąca źródłem niezbędnego selenu. Jej przewaga kryje się przede wszystkim niemal nie istnieje ryzyko zatrucia się.

Thyrolin

Obok jodu i selenu, w składzie Thyrolinu znajdziesz także cynk i biotynę. Skutecznie wspierają one ogólną odporność organizmu, wspierają funkcję poznawcze i przyspieszają metabolizm węglowodanów. Dodany do suplementu ekstrakt z liści lucerny siewnej sprawia, że specyfik zapewnia prawidłowy poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj zaburzeń pracy gruczołu tarczycy dosięgnął ciebie, konieczne jest przeciwdziałanie mu. Zaniedbanie jego stanu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które obejmują nie tylko pozostałe organy, ale także układ nerwowy i funkcje poznawcze. Szybko podjęte leczenie pozwala na normalne funkcjonowanie i komfortowe życie. Jod i jego różne formy to jedno ze skuteczniejszych i przede wszystkim naturalnych rozwiązań w leczeniu chorób tarczycy.

Czytaj więcej na Thyrolin.pl

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *