Ile można schudnąć w miesiąc, 2 miesiące a ile w 3? Sposoby i bezpieczne normy

ile można schudnąć

Ile można schudnąć? Takie pytanie rodzi się w głowach niejednej kobiety i niejednego mężczyzny, którzy borykają się z nadwagą i/lub otyłością. Sprawdź nasz artykuł, w którym staramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące tempa odchudzania. Ile nadprogramowych kilogramów można zrzucić w ciągu jednego, dwóch lub trzech miesięcy? 

Odchudzanie, to jeden z najpopularniejszych tematów związanych ze zdrowiem. Choć uważa się, że problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet, nie jest to prawda. Porad związanych z odchudzaniem szukają obie płci. I w gruncie rzeczy nie ma w tym niczego złego, warto jednak pamiętać, że internetowe porady nie zawsze udzielane są przez osoby kompetentne. Jakie mogą z tego wynikać problemy? Najmniejszy z nich, to nieskuteczność diety. A największy? Paradoksalnie największym problemem może być zbyt duża skuteczność.

Czy to możliwe, żeby dieta była za bardzo skuteczna? Niestety tak. W jakiej sytuacji możemy uznać dietę za zbyt skuteczną? W takiej, w której miesięczny ubytek wagi jest większy, niż zakładany przez lekarzy i dietetyków. Dlatego jeżeli autorzy diety lub osoby, które nam ja polecają, obiecują duże ubytki na wadze w krótkim terminie, warto sprawdzić, ile kg można schudnąć w miesiąc. Może to być kluczowa informacja, bardzo ważna dla naszego zdrowia. W większości przypadków przy profesjonalnie opracowanych dietach znajduje się informacja ile da się schudnąć w miesiąc, dwa lub trzy miesiące. Jeżeli takiej informacji nie ma, warto dowiedzieć się od kogoś kompetentnego, jak wyglądają zaplanowane efekty diety.

Warto pamiętać, że odchudzanie to nie tylko dieta. Często opisowi danej metody towarzyszą też wskazówki dotyczące aktywności fizycznej. Może z nich wynikać jaka forma aktywności jest wskazana, jak często powinno się daną aktywność wykazywać i jakie dodatkowe efekty może ona przynieść. Trzeba też mieć świadomość, że zmniejszenie lub zwiększenie aktywności fizycznej może mieć dodatkowy wpływ na ewentualną utratę wagi.

Najważniejsze jednak jest, by mimo zapowiedzi i zapewnień osób odpowiadających za daną dietę, regularnie się ważyć. Może się okazać, że nasz organizm zupełnie inaczej reaguje na zmianę obyczajów żywieniowych. Niekiedy nie podaje się osobnych informacji dla mężczyzn i kobiet, a przecież ta sama dieta może działać nieco inaczej, zależnie od płci osoby, która się w nią angażuje. Dlatego właśnie warto przez cały czas mieć rękę na pulsie.

Ile można schudnąć w miesiąc?

odchudzanie w miesiąc

Chyba każda osoba, która mierzyła się kiedyś z problemem konieczności przejścia na dietę, zastanawiała się choć raz ile można schudnąć w miesiąc? Jak już wspominaliśmy, jest to tak naprawdę kwestia bezpieczeństwa.  Zbyt duża utrata wagi w krótkim terminie może być bardzo dużym problemem, który odbije się mocno na zdrowiu osoby odchudzającej się.  Zazwyczaj oznacza to, że przekroczono granice przesady.

Aby wiedzieć ile można schudnąć w miesiąc przy diecie i ćwiczeniach, najlepiej poszukać porad specjalisty. Niestety dietetycy nie są w tej sprawie całkowicie jednomyślni. Większość z nich stosuje zasadę, która mówi, że bezpieczne odchudzanie, to nie więcej niż 1 kilogram na tydzień.

Zdarzają się jednak dietetycy, którzy proponują odchudzanie w przedziale od 0,5 do 1 kg na tydzień. Trzeba jednak przyznać, że takich specjalistów jest mniej. W praktyce 1 kg na tydzień oznacza że w ciągu miesiąca możemy zgubić niewiele więcej niż 4-5 kilogramów. Jest to o wiele mniej, niż wiele osób chciałoby schudnąć. Jednak konsekwencje zbyt szybkiej utraty wagi, mogą być o wiele gorsze.

Prosta teoria mówi, że aby schudnąć 0,5 kg w ciągu tygodnia, powinniśmy zredukować dzienny limit o 500 kalorii. Jeżeli ma być to 1 kg – 1000 kalorii. W praktyce nie jest to już takie proste, bo wiele zależy przecież od tego z jakiego pułapu wagowego startujemy. Istotne jest też to jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie kaloryczne naszego organizmu. Ale do wstępnych wyliczeń takie założenie w zupełności się nadaje.

Przy wyższym niż zalecany poziomie utraty wagi w ciągu miesiąca, trzeba się liczyć z wystąpieniem niektórych spośród poniższych dolegliwości. Może to być zmniejszony poziom energii do życia, co docelowo wpływa na rozwinięcie się chorób i spadek odporności. Brak energii w wielu przypadkach może powodować bardzo poważne konsekwencje. Wraz ze spadkiem sił życiowych, podobnie będzie się kształtować siła fizyczna. Przy zbyt szybkiej stracie masy, cierpią na tym mięśnie. Wygląda to, jakby organizm sam powoli siebie zjadał, ponieważ potrzebuje kalorii, a dieta nie dostarcza mu ich w wystarczającej ilości.

U niektórych kobiet w związku z dietą pojawiają się zaburzenia miesiączkowania. Może to być uciążliwe, szczególnie w przypadku kobiet aktywnych zawodowo, ponieważ nie da się wówczas dobrze zaplanować sobie czasu, a na dodatek zaburzenia takie mogą się wiązać z szeregiem niedogodności. Może to być też dodatkowy stres, ponieważ nie zawsze skojarzy się spóźniającą się miesiączkę z dietą. Te zaburzenia również związane są z niedostarczeniem do organizmu odpowiedniej ilości kalorii. Jeżeli dodatkowo uprawia się ćwiczenia, zaburzenia te są jeszcze bardziej prawdopodobne.

Ile można schudnąć w 2 miesiące?

utrata wagi w 2 miesiące

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, z których wynika, że bezpiecznie można schudnąć od 0,5 do 1 kilograma na tydzień, można dojść do wniosku, że w ciągu dwóch miesięcy będzie to pomiędzy 4 a 8 kg. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. [su_highlight] Nasz organizm nie jest w stanie przez dłuższy czas efektywnie i bezpiecznie tracić wagi. [/su_highlight] Obciążenie kolejnymi czterema kilogramami mogłoby być dla niego bardzo niezdrowe. Oczywiście są osoby, które zrzucają nawet trochę więcej kilogramów w dwa miesiące, jednak zazwyczaj odbywa się to pod czujnym okiem lekarza.

To w takim razie ile można schudnąć w 2 miesiące? Zasada mówi, że przy bezpiecznym odchudzaniu utrata wagi będzie powolna, ale trwała. Jeżeli w pierwszym miesiącu kierowaliśmy się tą zasadą, to pewnie straciliśmy nie więcej niż 2-3 kg. Przy tej tendencji raczej da się utrzymać tempo utraty wagi. Oznacza to że w dwa miesiące da się schudnąć o około 4-6 kg. Jeżeli jednak w pierwszym miesiącu były to 4 kg, w kolejnym trzeba zwolnić, więc w rezultacie i tak nie będzie to wiele więcej niż 6 kg.

SPRAWDŹ TAKŻE: Jak skutecznie schudnąć 20 kg? 

Jeżeli dieta, którą wybraliśmy nie jest przypadkowym wyborem, warto zapytać kogoś wprost: ile schudnę w 2 miesiące? Osoba wprowadzająca nas w tą dietę, będzie z reguły wiedziała o niej najwięcej. Do niej powinniśmy takie pytanie skierować. Jeżeli jednak z odpowiedzi będzie wynikało, ze mamy schudnąć w 2 miesiące powyżej 6 kilo, to znaczy, że powinniśmy być bardzo ostrożni. Musimy obserwować czy nie robi nam się słabo, czy nie pojawiają się zawroty głowy. Zmienić się może również praca układu pokarmowego. Jeżeli zmiana trwa kilka dni, nie ma powodu do niepokoju. Ale gdy przez tydzień mamy problemy gastryczne, warto się udać do lekarza. Może się okazać, że nasz organizm nie toleruje takiej diety.

Warto też dowiedzieć się, czy dieta, którą stosujemy, nadaje się dla nas przez dłużej niż miesiąc. Nie każda zmiana sposobu żywienia będzie tolerowana przez organizm dłużej. Może być tak, że przez krótki czas organizm poradzi sobie, spalając zapasy tkanki tłuszczowej, ale później może sięgnąć też do innych zasobów, np. osłabiając tkankę mięśniową.  Jeżeli zatem planujemy odchudzanie przez 2 miesiące, dowiedzmy się od razu jak szybko schudnąć w 2 miesiące.  Nie przedłużajmy diet, które z założenia przewidziane są na krótszy okres. Lepiej poszukajmy od razu takich, które zakładają dłuższy okres trwania diety.

W większości przypadków odchudzanie oznacza nie tylko dietę, ale również aktywność fizyczną. Sprawa wygląda więc tak, że nie tylko nie dostarczamy organizmowi dodatkowych kalorii, ale też intensywniej spalamy te już zgromadzone. Jednak podczas ćwiczeń ciało zużywa nie tylko energię ze zgromadzonego nadmiaru tkanki tłuszczowej. Spalamy także elektrolity, minerały i inne związki, które są potrzebne organizmowi. Ograniczając dostawę tych substancji w pożywieniu i zużywając ich więcej podczas ćwiczeń, ryzykujemy dodatkowo wyjałowienie organizmu. Warto się nad tym tematem zastanowić, ponieważ może się okazać, że na okres diety konieczna może być suplementacja.

Ile można schudnąć w 3 miesiące?

zdrowe odchudzanie w 3 miesiące

Wiele osób, myśląc o tym, że można schudnąć 1 kilogram w tydzień, dochodzi do wniosku, że w takim razie jeżeli mocno zaciśnie się pasa, to da się zrzucić nawet 15 kilogramów w trzy miesiące. Tymczasem po lekturze przedstawionych wyżej informacji, wiemy już że za bardzo nie da się tego zrobić, a przynajmniej nie zrobi się tego bez uszczerbku na zdrowiu. Wariant 5 kg w miesiąc to bardzo restrykcyjna dieta. Oznaczałoby to okrojenie dziennego menu o jakieś 1200-1300 kalorii. Utrzymanie takiego tempa jest wprawdzie fizycznie możliwe, ale z każdym kolejnym dniem rośnie zagrożenie problemami o wiele groźniejszymi, niż te o których wspominamy powyżej.

Ginekolodzy ostrzegają zwłaszcza kobiety przed zbyt szybkim chudnięciem.Twierdzą oni, że może to mieć katastrofalny wpływ dla ich równowagi hormonalnej. Może więc dobrym pomysłem byłoby zapytanie ginekologa ile powinno się chudnąć miesięcznie. Jego porada może być o tyle ważna, że będzie udzielona na podstawie konkretnych wskazań medycznych danej osoby. Dodatkowo ginekolog może też wyrazić jakieś wątpliwości, związane ze skutecznością diety, której chcemy spróbować. Nie każda dieta działa tak samo na każdego, dlatego ginekolodzy czy endokrynolodzy mogą być dla nas doskonałym wsparciem przy wyborze optymalnego sposobu odchudzania.

 Warto też pamiętać, że zbyt szybka utrata wagi wiąże się z o wiele częstszym efektem jo-jo.  Organizm nie poddaje się tak łatwo i po zakończonej diecie odbudowuje tkankę tłuszczową. W praktyce oznacza to, że 3 miesiące wyrzeczeń i narażania swojego organizmu na bardzo poważne rozstroje, mogą łatwo pójść na marne tylko dlatego, że chcieliśmy osiągnąć za wiele w krótkim czasie. Naprawdę nie warto w ten sposób ryzykować, igrając z własnym zdrowiem. Skutki takiej nieprzemyślanej decyzji możemy później odczuwać miesiącami.

Odpowiedzmy zatem sobie na pytanie: ile można schudnąć w 3 miesiące? Stosując się – podobnie jak powyżej – do zasady, że chudniemy od 0,5 do 1 kg na tydzień, bezpiecznie byłoby założyć, że uda nam się zrzucić jakieś 6 do 8 kilo. W tym tempie nie tylko utrzymamy stałą tendencję spadkową, ale też – obserwując bardzo uważnie nasz organizm – możemy przedłużyć odchudzanie o kolejny miesiąc.

Przy niewielkim ograniczeniu spożycia, rzędu 500 kalorii dziennie, efekt ten da się utrzymać dość długo.  Z czasem może się okazać, że tego rodzaju ograniczenie nie jest już właściwie dietą, a raczej zmianą obyczajów żywieniowych, co jest na pewno o wiele bardziej korzystne i daje trwały efekt.

Zmiana obyczajów żywieniowych dotyczy zazwyczaj eliminowania pewnych produktów z diety. Jeżeli są to produkty, które nie zawierają substancji, które są w jakiś sposób niezbędne dla organizmu, warto rozpatrzyć stałe wykluczenie ich z jadłospisu. Oczywiście po jakimś czasie waga przestanie spadać. Wówczas w wielu przypadkach będzie to oznaczało, że osiągnęliśmy wagę optymalną dla naszego ciała i jego potrzeb.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

4 thoughts on “Ile można schudnąć w miesiąc, 2 miesiące a ile w 3? Sposoby i bezpieczne normy

  1. Kiedy waga wskazala 70 kg przy wzroście 153 postanowiłam coś zrobić. Nie umieściłam się już w żadne spodnie i co gorsza nie mogłam na siebie patrzeć. Zaczęłam przeglądać artykuły o diecie i informacja do mojego mózgu dotarła . Tak więc od 6 stycznia zaczęłam jeść mniej A częściej. Bieżnia która sobie stała od 6 stycznia jest w ruchu . Biegam 20 minut dziennie około 2 500 metrów. Wodze rezultaty 5 kg w dół i to właśnie motywuje mnie aby jeszcze troszeczkę zrzucić. Od początku diety nie zjadłam nic słodkiego żadnego pieczywa żadnego słodkiego napoju. Czuje się o niebo lepiej. Jem za to dużo warzyw ,, jajka, twarożek. Kiedy czuje że coś bym jeszcze zjadła to jem banana A nie rurki i jakis barwnik. Wierzę w siebie .

    1. To znowu ja Beata . Wkrotce beda 3 miesiace jak jestem na swojej wlasnej diecie. Jestem lzejsza o prawie 11 kg. Znajomi zauwazyli ze schudlam a ja jestem bardzo szczesliwa ze juz nie mam zadyszki gdy wchodze po schodach . Mam 47 lat . Można ? Można ! Slodycze w domu mam , ale już je nie podjadam . Cały czas biegam a przy moim łóżku stoi woda .

      1. Zmotywowalas mnie mocno- chciałabym zrzucić ok 7 kg w 3 m-ce i też do mnie dociera, że muszę coś z tym zrobic. Beato powodzenia i dzięki za motywację.

      2. Super Pani Beato ☺️ zazdroszczę. Ja mam 159 cm wzrostu i 92 kg. Odrzuciła słodycze i staram się nie jeść tłustych rzeczy. Narazie waga pokazuje 87,5 kg. Mam nadzieję, że wytrwam ☺️ Zycze Pani powodzenia i trzymam kciuki ✊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *