Domowe sposoby na grzybicę paznokci. Które są skuteczne?

domowe sposoby na grzybicę paznokci

Grzybica paznokci to problem, który można wyeliminować korzystając z wielu różnych metod. Niezwykłą popularnością cieszą się domowe sposoby: ocet, soda oczyszczona i woda utleniona. Czy faktycznie są skuteczne?

Nie każdy może pochwalić się mocnymi i zdrowymi paznokciami. Grzybica to powszechny problem, który dotyka ludzi w każdym wieku. W wielu przypadkach nie mamy pojęcia, kiedy doszło do zarażenia. Pamiętajmy, że opisywana dolegliwość może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami.

Brak środków ostrożności (np. wizyta na basenie bez klapek) zwiększa ryzyko zachorowania na grzybicę paznokci.  Najlepiej minimalizować jest szansę zakażenia, ponieważ jest choroba, która lubi nawracać.  Nawet, jeśli raz uda nam się ją wyeliminować, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że za pewien czas powróci ze zdwojoną siłą.

Proces pozbywania się grzybicy paznokci jest uzależniony od tego, jak zaawansowane jest jej stadium. Jeśli zmiany chorobowe są już bardzo duże, to najprawdopodobniej czeka nas wizyta u specjalisty. W przypadku, gdy dopiero zauważyliśmy pierwsze nieprzyjemne objawy możemy zainteresować się popularnymi sposobami.

Do dyspozycji mamy zarówno sporą liczbę preparatów z apteki, jak i metody domowe. Wiele osób uważa, że to właśnie babcine sposoby na grzybicę paznokci są najbardziej skuteczne. Z całą pewnością warto je wypróbować. Nie zapominajmy jednak o tym, że jeśli po kilku dniach nie będzie widać żadnej poprawy, to powinniśmy skorzystać z porady lekarza.

Co powoduje grzybicę paznokci?

co powoduje grzybicę paznokci

W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, co powoduje grzybicę paznokci. Być może pomoże nam to uniknąć zakażenia w przyszłości. Największe zagrożenie stanowią mokre i ciepłe miejsca. Mowa tutaj o np. basenie, saunie, obiekcie SPA, a nawet hotelowej łazience. Bezpiecznie możemy czuć się jedynie w zaciszu własnego domu.

Nie każdy wie, że do rozwoju grzybicy paznokci można doprowadzić poprzez nieodpowiednią higienę. Dotyczy to chodzenia w przemoczonych skarpetach, czy też butach. Nie należy również wkładać do obuwia (np. domowych kapci) niedokładnie wytartych stóp. Nawet niewielka wilgoć może być przyczyną grzybicy.

Warto także wspomnieć, że grzybicą paznokci możemy zarazić się poprzez używanie osobistych rzeczy osoby posiadającej infekcję. Można przez to rozumieć pożyczanie ręcznika, skarpet, butów, przyrządów do paznokci.

Trzeba mieć świadomość, że powikłania grzybicy paznokci mogą być bardzo poważne. Przede wszystkim często dochodzi do zainfekowania skóry wokół paznokci, czy też między palcami. Ponadto infekcja może rozprzestrzenić się na inne obszary ciała, a nawet trafić do krwiobiegu. W niektórych przypadkach dochodzi do trwałego uszkodzenia, a nawet utraty paznokci.

Jak zapobiegać infekcji?

jak zapobiegać grzybicy

Grzybica paznokci to niezwykle uciążliwa dolegliwość, która może nieść za sobą wiele groźnych powikłań. Właśnie dlatego powinniśmy robić wszystko, aby zmniejszyć ryzyko zainfekowania. Jeśli będziemy dbać o optymalny poziom higieny, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem nas ominie, nawet jeśli wokół znajdują się osoby zakażone.

Chcąc uchronić się przed grzybicą paznokci nie powinniśmy:

 • Chodzić bez butów w miejscach użyteczności publicznej – dotyczy to nie tylko obiektów sanitarnych, ale nawet hotelowych pomieszczeń. Grzybica rozwija się wszędzie tam, gdzie jest ciepło i wilgotno, jednak może być rozprzestrzeniona przez osobę zakażoną do innych wnętrz. Warto więc zawsze posiadać przy sobie klapki.
 • Pożyczać butów – dotyczy to nie tylko standardowego obuwia, ale również butów narciarskich, rolek, łyżew, butów na kręgle itd. Nie zapominajmy, że nie mamy pewności, kto chodził w nich wcześniej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że obuwie nie przechodzi należytej dezynfekcji. Uważajmy również w przypadku, gdy kupujemy buty w lumpeksach.
 • Korzystać z przypadkowych salonów manicure i pedicure – niestety wiele tego typu obiektów nie przestrzega rygorystycznych norm. Dezynfekcja narzędzi powinna odbywać się po wizycie każdej klientki, jednak z braku czasu jest to często pomijane. Ponadto wiele kosmetyczek nie utrzymuje odpowiedniego poziomu higieny np. nie używają rękawiczek. Musimy dokładnie więc sprawdzić opinie na temat miejsca, gdzie mamy zamiar wykonywać zabieg, czy też stylizacje.
 • Używać wspólnych rzeczy z osobą zakażoną – dotyczy to w szczególności przypadków, gdy z grzybicą paznokci boryka się członek naszej rodziny. Tylko w przypadku optymalnego poziomu higieny można uniknąć zakażenia.
 • Wybierać butów wykonanych z tworzyw sztucznych – takie materiały są zwykle nieprzewiewne. Nie zapewniają one dostatecznej wentylacji, przez co wilgoć znajduje się wewnątrz obuwia. Zwiększa to ryzyko infekcji. Dotyczy to w szczególności osób aktywnych fizycznie, które podczas uprawiania sportu wydzielają większą ilość potu. Ponadto są one bardziej narażone na mechaniczne uszkodzenie paznokci.
 • Zakładać obuwia na wilgotne stopy – dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy wychodzimy z kąpieli. Może również zdarzyć się tak, że buty przemokły nam na spacerze. Pamiętajmy, że takie zjawiska zwiększają ryzyko pojawienia się grzybicy.

Objawy grzybicy paznokci

Grzybica paznokci zwykle nie rozwija się z dnia na dzień. Rozwój infekcji trwa zwykle dość długo, jednak wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Wiele kobiet nosi paznokcie żelowe lub hybrydowe, przez co nagą płytkę widzą raz na kilka tygodni. To również utrudnia zauważenie pierwszych zmian chorobowych.

Na uwagę zasługuje fakt, że grzybica dotyka zarówno paznokci u rąk, jak i nóg. Ponadto może ona występować na jednym lub kilku paznokciach. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Warto jednak wspomnieć, że zwykle infekcja pojawia się na pierwszym oraz piątym paznokciu.

W wielu przypadkach bywa tak, że zainfekowanie wszystkich paznokci nie jest objawem grzybicy. Być może pojawiła się u nas inna choroba np. łuszczyca. Do pierwszych objawów grzybicy paznokci można zaliczyć m.in.:

 • zmianę koloru płytki paznokcia (na odcień żółty, czarny lub inny),
 • zwiększoną kruchość i łamliwość paznokcia,
 • pojawienie się pofałdowań na paznokciu,
 • deformację płytki paznokcia,
 • odklejanie się paznokcia od łożyska,
 • zgrubioną i zaczerwienioną skórę wokół paznokcia,
 • nieprzyjemny zapach dobiegający z zainfekowanego obszaru,
 • ból, który z czasem może utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Domowe sposoby na grzybicę paznokci

domowe sposoby na grzybicę paznokci

Grzybica paznokci jest trudna w całkowitym wyeliminowaniu. Często wydaje nam się, że pokonaliśmy ją, jednak po pewnym czasie wszystkie objawy wracają. Właśnie dlatego proces walki z przypadłością jest zwykle żmudny i uciążliwy.

Zdecydowana większość osób sięga po preparaty apteczne. Warto jednak wziąć pod uwagę domowe sposoby, które również mogą okazać się przydatne. Nie zapominajmy, że jeśli stadium jest zaawansowane to wizyta u specjalisty jest konieczna.

Wśród produktów wspierających eliminację grzybicy paznokci stóp i dłoni znajdziemy te, które powszechnie wykorzystywane są w kuchni. Zaliczamy do nich:

 • Ocet jabłkowy – wspomaga utrzymanie optymalnego pH skóry. Niszczy on środowisko przyjazne bakteriom, dzięki czemu zmniejsza szansę na ich rozwój. Większość z nich po prostu obumiera. Stosowanie octu jest bardzo proste. Najlepiej, aby kuracja trwała około dwa tygodnie. Wystarczy jedynie wymieszać ocet jabłkowy i wodę w równych proporcjach. Po przygotowaniu mieszanki zanurzamy w niej paznokcie na około 15-20 minut.
 • Soda oczyszczona – jej skuteczność wynika z faktu, że soda oczyszczona posiada odczyn zasadowy. Działa ona zabójczo na wszelkie mikroorganizmy, które zajmują płytkę paznokcia, czy też okolicę wokół niego. W pierwszej kolejności należy przygotować pastę. W tym celu mieszamy sodę oczyszczoną z sokiem z cytryny. Ważne jest to, aby uzyskać dogodną konsystencję, którą szybko i bezproblemowo nałożymy na paznokcie oraz skórę. Warto również wspomnieć, że za pomocą sody oczyszczonej możemy również odkazić buty. Wystarczy jedynie wsypać ją do ich wnętrza i pozostawić na całą noc. To również sprawdzony sposób na to, aby radzić sobie z nieprzyjemnymi zapachami.
 • Woda utleniona – z pewnością znajduje się ona w każdej domowej apteczce. Nie każdy jednak wie, że świetnie radzi sobie ona z grzybicą paznokci. Należy smarować płytkę i okolicę wokół niej nierozcieńczoną wodą utlenioną. Działą ona antybakteryjnie, a także odkażająco.
 • Czosnek – nie od dziś wiadomo, że działa on przeciwbakteryjnie. Eliminuje on drobnoustroje, baterie i grzyby, dzięki czemu jest doskonałym wsparciem podczas kuracji. Wystarczy jedynie zgnieść czosnek na pastę i dodać do niego wodę. Ważne jest, aby konsystencja była dość płynna. Następnie moczymy paznokcie przez około 15-20 minut. Alternatywą jest połączenie czosnku z oliwą z oliwek. Taką miksturą smarujemy paznokcie.
 • Jogurt naturalny – jest on źródłem dobroczynnych probiotyków. Wystarczy nałożyć go na zmiany chorobowe i pozostawić na około pół godziny. Całość zmywamy ciepłą wodą.
 • Olejek z drzewa herbacianego – skuteczne eliminuje rozmaite mikroorganizmy, które negatywnie wpływają na stan skóry i paznokci. Wystarczy nam olejek o stężeniu 10%. Jedną kroplę oleju nakładamy na jeden paznokieć. Czynność możemy powtarzać dwa-trzy razy dziennie.
 • Sok z cytryny – wykazuje działanie przeciwgrzybiczne. Wystarczy wycisnąć sok z cytryny, a następnie nałożyć go na paznokcie. Skórę wokół paznokci można nacierać skórką z cytryny.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *