Do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie i ma erekcję: do ilu lat może współżyć i jak utrzymać dobrą kondycję?

do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie

Sprawność seksualna u mężczyzn oznacza zdolność do osiągania wzwodu i utrzymania go przez czas wystarczający do odbycia stosunku. Bardzo często pojawiają się pytania do jakiego wieku mężczyzna pozostaje sprawny seksualnie – czy istnieje jakaś granica wyznaczająca początek i koniec udanego pożycia?

Początek życia seksualnego – od ilu lat mężczyzna może współżyć?

Odpowiedź na pytanie od ilu lat mężczyzna może współżyć zależy od tego, czy bierzemy pod uwagę kwestię dojrzałości układu rozrodczego, czy przyzwolenia prawnego. W Polsce legalnie seks można uprawiać powyżej 15-stego roku życia, w innych krajach wiek ten waha się między 12., a 18. rokiem życia. Jednak spermatogeneza (proces powstawania plemników) zwykle rozpoczyna się znacznie wcześniej.

Zwykle mężczyzna, a raczej chłopiec, zdolny jest do osiągania erekcji już w okresie dojrzewania płciowego, który przypada na wiek 12-16 lat, ale zdarzają się również odstępstwa od tego przedziału.

 Sprawność seksualna wiąże się dojrzałością układu rozrodczego , ale najczęściej nie idzie ona w parze z dojrzałością psychiczną. Zbyt wcześnie podjęta aktywność seksualna może mieć niekorzystny wpływ na rozwój emocjonalny. Warto z pierwszym stosunkiem poczekać do momentu, gdy mężczyzna będzie na tyle pewny, że nie będzie się nad tym zastanawiał.

Pojawiły się problemy z osiągnięciem wzwodu? Sprawdź recenzje najlepszych produktów, które pomogą Ci przywrócić pełną sprawność seksualną:

Do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie – czy istnieje granica?

sprawność seksualna mężczyzny - do jakiego wieku

Płodność u mężczyzn trwa przez całe życie, a na pewno do późnej starości. Proces wytwarzania spermy nie mija, tak jak uwalnianie kobiecych jajeczek rozrodczych, które mają ograniczoną ilość już w momencie narodzin. Bez względu jednak na samą zdolność do rozmnażania, określenie do jakiego wieku ludzie współżyją nie istnieje.   Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą współżyć tak długo, jak tylko mają na to ochotę.  

Granica do ilu lat mężczyzna może współżyć zwykle wyznaczana jest nie przez samą zdolność osiągania erekcji, a przez współistniejące choroby. Mężczyzna nawet z dotkliwymi oznakami starzenia ma w dzisiejszych czasach możliwość skorzystania z rozwoju medycyny, co pozwala na skuteczne wsparcie organizmu w trakcie zbliżenia.

Osłabienie potencji – w jakim wieku mężczyzna traci zainteresowanie seksem?

osłabienie potencji - kiedy

Blokada seksualna u mężczyzny często wiąże się z zaburzeniami w sferach emocjonalnych. Jednak i w tym przypadku ma to niewiele wspólnego z wiekiem, ponieważ może dotyczyć nawet Panów po trzydziestce, a nawet młodszych. Odpowiedź na pytanie w jakim wieku mężczyzna traci zainteresowanie seksem nie należy do prostych, ponieważ zależy to od wielu czynników. Męskie libido to temat, o którym można napisać książkę!

 Jedną z najważniejszych przyczyn osłabionej potencji u mężczyzn są zaburzenia układu hormonalnego,  głównie spadek poziomu testosteronu. Jednak to również nie jest właściwość jedynie Panów w podeszłym wieku, ponieważ do stopniowego spadku stężenia testosteronu dochodzi już w wieku ok. 30 lat. Mężczyzna po 60. roku życia zwykle ma o połowę mniej tego hormonu niż we wczesnej młodości, co jednak w dużej mierze zależy od prowadzonego stylu życia. Zmiany związane z procesem starzenia mogą utrudniać współżycie, jednak nigdy nie należy uznawać, że tak musi być.

Biorąc pod uwagę naturalny spadek testosteronu, wiek w jakim mężczyzna traci zainteresowanie seksem zwykle przypada na 40-50 lat i pogłębia się stopniowo. Znaczny spadek hormonów przypisuje się zwykle mężczyznom po 70. roku życia. Często jednak blokada seksualna u mężczyzn wiąże się zaburzeniami depresyjnymi, nerwicą, czy po prostu stresującym trybem życia i może zdarzyć się wcześniej niż po 40-tce.

Jak więc rozpoznać, czy sprawność seksualna została zachwiana przez psychikę, czy fizyczne zaburzenia erekcji?  Warto zastanowić się, do jakiego wieku mięliśmy poranny wzwód.  Poranne wzwody, które tak naprawdę mogą zdarzać się nawet kilka razy w nocy, miewają wszyscy mężczyźni. Przypuszcza się, że taka reakcja organizmu ma na celu zachowanie zdrowia układu rozrodczego.

Jeśli podczas stosunku z partnerką mężczyzna ma problemy w osiągnięciu erekcji lub z jej odpowiednim utrzymaniem, a pomimo tego zdarzają mu się poranne wzwody – najprawdopodobniej osłabiona potencja wynika z natury psychicznej. Jeśli jednak nocne erekcje od dawna się nie zdarzają, może to świadczyć o poważniejszych zaburzeniach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Domowe sposoby na szybką erekcję. Co stosować?

Fizyczna blokada seksualna u mężczyzny

fizyczna blokada seksualna u mężczyzn

To, do jakiego wieku mężczyzna ma erekcję zależy od sprawności układu krwionośnego, nerwowego oraz psychicznego. Jeśli mężczyzna w ponad 50% podejmowanych stosunków nie może uzyskać wzwodu lub osiąga erekcję niepełną albo krótkotrwałą, można wówczas zastosować określenie blokada seksualna u mężczyzn. Powodem zwykle są współistniejące choroby, takie jak:

  • wysoki poziom cholesterolu,
  • miażdżyca,
  • choroby serca,
  • choroba Parkinsona,
  • stwardnienie rozsiane,
  • czy inne schorzenia wpływające na odczuwanie podniecenia lub hamujące napływ krwi do prącia.
Jeśli zdiagnozowana zostanie nieuleczalna choroba uniemożliwiająca współżycie, można wówczas uznać, że jest to jednoczesna granica wieku współżycia dla konkretnego mężczyzny. W wielu przypadkach jednak współczesna medycyna potrafi poradzić sobie nawet z poważnymi dolegliwościami, dlatego powstają rozmaite środki umożliwiające kilkugodzinne uzyskanie erekcji, co pozwala na o wiele dłużą radość z życia seksualnego.

To, do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie zależy tak naprawdę tylko od niego.  Warto jednak wiedzieć, że im wcześniej zaczniemy dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną tym lepiej, ponieważ ma to kluczowe znaczenie.  Nie chodzi jedynie o regularną praktykę, czyli częste stosunki, a o całokształt prowadzonego życia. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, wartościowe środki na potencję – to wszystko zaowocuje w późniejszym stanie zdrowia, a tym samym przełoży się na zdolność seksualną nawet na emeryturze.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *