Boswellia serrata – kadzidłowiec indyjski: właściwości, działanie, stosowanie

Boswellia serrata pozytywnie wpływa na stawy, jelita, drogi oddechowe i układ krwionośny. Obniża poziom cholesterolu, łagodzi objawy astmy, działa przeciwnowotworowo i chroni przed depresją. Dowiedz się, ile razy dziennie stosować tę naturalną substancję, by uzyskać optymalne efekty dla swojego zdrowia.

Co to jest boswellia serrata?

Kadzidłowiec indyjski to średniej wielkości drzewo o szarej korze, zielonych liściach i dużym rozgałęzieniu. Jak sama nazwa wskazuje, znajdziemy je przede wszystkim w Indiach. Występuje też w północno-wschodniej Afryce, na Półwyspie Arabskim i w Pakistanie. Polska nazwa boswellii wiele nam mówi o jej zastosowaniu w medycynie ludowej. W kulturze afrykańskiej i azjatyckiej stosowana była – i nadal jest – jako składnik kadzidła.

Z kory kadzidłowca boswellia pozyskuje się żywicę, która po oczyszczaniu wykorzystywana jest jako surowiec o dobroczynnym wpływie na nasz organizm. Ekstrakt z żywicy zawiera m.in. kwasy bosweliowe o działaniu przeciwzapalnym i antynowotworowym. Ta niezwykła roślina ceniona jest nie tylko za swoje właściwości zdrowotne, ale też m.in. walory zapachowe. Dzięki nim znajduje zastosowanie m.in. w kosmetyce.

Właściwości kadzidłowca indyjskiego

Boswellia serrata działa dobroczynnie na wiele różnych układów ludzkiego organizmu. W Indiach od wieków stosowana jest w łagodzeniu bólu stawów, kręgosłupa i kości, w dolegliwościach układu pokarmowego, a nawet dróg oddechowych i alergii. W żywicy kadzidłowca zawarte są organiczne kwasy o działaniu antynowotworowym. Badania wykazały, iż związki te przyspieszają apoptozę, czyli naturalne obumieranie komórek rakowych. Szczególnie skuteczne okazują się w zapobieganiu

rozwojowi białaczki, guza mózgu, raka piersi i prostaty oraz raka jelita grubego.

Kwasy bosweliowe wykazują też silne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ekstrakt z kadzidłowca obniża poziom cholesterolu LDL oraz trojglicerydów we krwi, dzięki czemu znajduje zastosowanie w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Roślina ta zmniejsza obrzęki oraz łagodzi stany zapalne zatok i oskrzeli. Działa antyalergicznie. Wspomaga walkę m.in. z zespołem jelita drażliwego i wrzodami jelita grubego. Zawarte w kadzidłowcu substancje obniżają poziom cukru we krwi, a nawet chronią przed depresją i stanami lękowymi.

Boswellia serrata na stawy

boswellia serrata na stawy

Preparaty zawierające wyciąg z kadzidłowca indyjskiego skutecznie łagodzą stany zapalne stawów i kości. Kwasy bosweliowe poprawiają ruchomość stawów, wzmacniają kości, zapobiegają utracie tkanki chrzęstnej i redukują obrzęki. Dzięki tym właściwościom ekstrakt z boswelii stosuje się jako środek zmniejszający dolegliwości u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Po urazach boswellia serrata wspomaga odbudowę kości.

proflexen na stawy

Szukasz suplementu z Boswellią na stawy? Koniecznie sprawdź ProFlexen – świetnie opiniowane tabletki na stawy wspomagające zdrowie układu ruchowego:

Boswellia serrata na układ pokarmowy

boswellia serrata na układ trawienny

Suplementy na bazie żywicy boswelii pomagają zwalczać biegunki i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe – wzdęcia, bóle brzucha itp. Korzystnie wpływają też na pracę wątroby. Preparaty zawierające wyciąg z kadzidłowca indyjskiego wspierają leczenie wrzodów jelita grubego oraz zespołu jelita drażliwego. Produkty zawierające ekstrakt z tej egzotycznej rośliny zmniejszają stany zapalne układu pokarmowego – przede wszystkim jelit, m.in. chronią ich błonę śluzową przed uszkodzeniami. Stosuje się je również jako środek łagodzący objawy choroby Leśniewskiego-Crohna.

Boswellia serrata na drogi oddechowe

boswellia serrata na układ oddechowy

Wśród kwasów bosweliowych szczególne właściwości wykazuje kwas acetyl-11-keto-beta-bosweliowy (kwas AKBA). Związek ten hamuje działanie enzymów odpowiedzialnych za wytwarzanie leukotrienów – lipidów układu odpornościowego, odpowiedzialnych m.in. za reakcje astmatyczne. Leukotrieny wpływają też na reakcje astmatyczne i utrzymywanie się stanów zapalnych w organizmie. Dzięki zawartości kwasu AKBA boswellia serrata znajduje zastosowanie jako środek pomocniczy w schorzeniach dróg oddechowych. Kadzidłowiec łagodzi stany astmatyczne – nawet te najbardziej uciążliwe, udrażnia drogi oddechowe, zmniejsza obrzęk zatok i oskrzeli.

Boswellia serrata na układ krwionośny

boswellia serrata na układ krwionośny

Wyciąg z boswelli znajduje zastosowanie w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Zawarte w niej kwasy bosweliowe obniżają poziom “złego” cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi. Regularne stosowanie preparatów zawierających ekstrakt z kadzidłowca pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Zaleca się go także w zapobieganiu powikłaniom cukrzycy typu 1 – szczególnie niebezpiecznych dla wątroby i nerek.

Składniki zawarte w ekstrakcie z kadzidłowca nie tylko zmniejszają stan zapalny, ale też zapobiegają hiperglikemii. To doskonała pomoc dla cukrzyków. Kapsułka z wyciągiem z boswelii pomaga obniżyć stężenie glukozy we krwi.

Jak stosować ekstrakt z żywicy kadzidłowca?

Ekstrakt z żywicy kadzidłowca znajdziemy przede wszystkim w preparatach dostępnych bez recepty w postaci suplementów diety. Produkty zawierające boswellię często polecane są osobom chcącym zachować dobrą kondycję układu ruchu – przede wszystkim zdrowe i elastyczne stawy.

Warto przy tym zwrócić uwagę, iż suplementy diety różnią się od siebie zawartością kwasów bosweliowych. Czym więcej znajdziesz ich w składzie, tym lepsze działanie uzyskasz.

W standardowej dawce zaleca się spożywanie jednej kapsułki kadzidłowca boswellia serrata dwa razy dziennie. Suplement diety najlepiej przyjmować po posiłku, popijając szklanką wody. Nie zaleca się połykania kapsułki na pusty żołądek, ponieważ kadzidłowiec może powodować podrażnienie przewodu pokarmowego. Największą wchłanialność kwasy bosweliowe wykazują w tłuszczach – suplement dobrze jest więc spożywać po umiarkowanie tłustym posiłku. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki.

Przeciwwskazania do stosowania. Czy kadzidłowiec powoduje skutki uboczne?

Choć ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego to substancja całkowicie naturalna, w pewnych okolicznościach jego spożycie jest niewskazane. Suplementów z boswellią serrata nie powinny zażywać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Substancje zawarte w ekstrakcie mogą powodować nasilenie przepływu krwi w macicy, a co za tym idzie zwiększyć ryzyko poronienia. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z wyciągiem z kadzidłowca są też nieregularne i obfite miesiączki, jak również choroby nerek i płuc.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zawarte w kadzidłowcu indyjskim związki mogą podrażniać układ pokarmowy. W przypadku bardzo wrażliwego żołądka i jelit preparat z boswellią może powodować bóle brzucha, nudności czy biegunki. W bardzo rzadkich przypadkach boswellia może wchodzić w niepożądane reakcje z aspiryną lub ibuprofenem.

Niezależnie od tego, jaki konkretnie produkt wybierzemy, kadzidłowiec indyjski dobroczynnie wpływa na wiele układów naszego organizmu. Pozytywne opinie, niska cena i dostępność kapsułek z boswelią sprawiają, iż produkt ten cieszy się coraz większą popularnością. Naturalnie łagodzący ból i różnego rodzaju dolegliwości, może znacznie poprawić jakość życia i zapobiec wielu problemom zdrowotnym.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *