Bóle stawów: przyczyny, objawy i najlepsze sposoby

bóle stawów

Bóle stawów są jedną z najczęściej występujących dolegliwości. Bywa, że mijają w ciągu kilku dni i nie wracają. Jednak towarzyszące nam przez dłuższy czas, mogą stanowić objaw poważnych nieprawidłowości w organizmie. Sprawdź, jak rozpoznać ból stawów i wypróbuj najlepsze domowe sposoby na tego typu dolegliwości.

Staw pełni w ludzkim organizmie bardzo ważną rolę. Bez niego nie bylibyśmy w stanie prawidłowo się poruszać ani wykonywać codziennych czynności. Niestety, to właśnie stawy są jednocześnie najbardziej narażone na różnego rodzaju obciążenia. Stąd tak częste dolegliwości bólowe ze strony otaczający je tkanek.

Czym charakteryzują się bóle stawów?

czym charakteryzuje się ból staów

Ból stawów nie jest trudny do rozpoznania. Pojawia się w miejscach połączeń kości – może być silny i ostry lub tępy, o łagodnym nasileniu. Wiele osób odczuwa dolegliwości nie tylko ze strony samego stawu, ale też otaczających go struktur – kaletki maziowej, ścięgien, wiązadeł itp. Może towarzyszyć im obrzęk, zaczerwienienie, sztywność i ocieplenie stawu.

Zależnie od przyczyny bólu, może on powodować m.in. problemy z poruszaniem po nocnym odpoczynku lub ograniczoną ruchomość stawów w ciągu dnia. Jeśli dodatkowo wystąpią objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, ból mięśni, nadmierna potliwość, uczucie osłabienia czy spadek masy ciała, konieczne jest podjęcie leczenia.

Warto przy tym podkreślić, iż stawy mogą boleć nie tylko przy poruszaniu się, ale też w spoczynku – na przykład, gdy leżymy. W każdym przypadku należy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania.

Rodzaje bólów stawów

Specjaliści dzielą bóle stawów według dwóch kryteriów. Pierwsze to częstotliwość występowania – ból jednostawowy dotyczy jednego stawu, natomiast wielostawowy – od dwóch do pięciu stawów. W drugim przypadku zwykle mamy do czynienia z artretyzmem – choroba ta często występuje u osób starszych.

Drugie kryterium to przyczyna bólu stawów:

 • Ból o podłożu zapalnym występuje z zaczerwienieniem, obrzękiem i ciepłotą.
 • Ból o podłożu niezapalnym może przebiegać z zaczerwienieniem i ciepłotą, nie towarzyszą mu jednak objawy takie, jak obrzęk czy gorączka.

Przyczyny bólów stawów

Medycyna wyróżnia wiele różnych przyczyn bólu stawów. Inne czynniki przyczyniają się do wystąpienia stanów zapalnych, a inne – bólu o charakterze niezapalnym. W drugim przypadku najczęściej mamy do czynienia z urazem mechanicznym – sytuacje takie zdarzają się sportowcom, osobom starszym, ale też każdemu, kto z jakichś przyczyn doznał uszkodzenia struktur stawu.

Stan zapalny stawu zwykle pojawia się przy jego przeciążeniu. Dolegliwość może obejmować wtedy też m.in. wiązadła, torebki stawowe i ścięgna. Intensywna praca fizyczna, długotrwałe przebywanie w nienaturalnej lub siedzącej pozycji, ale też przyrost masy ciała – wszystko to może być przyczyną bólu, obrzęku i innych dolegliwości.

Ból stawów bywa również objawem toczącej się w organizmie choroby, takiej jak m.in.:

 • Reumatoidalne zapalenie stawów
 • Zwyrodnienie wynikające ze zdegenerowania chrząstki stawowej
 • Dna moczanowa
 • Infekcja bakteryjna lub wirusowa
 • Nowotwór kości lub chrząstki
 • Łuszczycowe zapalenie stawów

Ból mięśni i stawów pojawia się nieraz jako efekt uboczny przyjmowania pewnych leków, m.in. inhibitorów konwertazy angiotensyny, cyklosporyny czy metyldopy. W takim wypadku koniecznie należy skonsultować się z lekarzem – specjalista może przepisać inne leki lub całkowicie zmienić sposób leczenia.

Objawy bólów stawów

objawy bólów stawów

W niektórych przypadkach ból stawów wymaga jak najszybszego udania się do lekarza. Szczególnie, jeśli oprócz standardowych objawów pojawia się:

 • Zaczerwienienie i obrzęk, któremu towarzyszy ocieplenie skóry
 • Problem ze snem
 • Ograniczenie ruchomości stawu, zwłaszcza po przebudzeniu
 • Ból mięśni i kości
 • Osłabienie i gorączka
 • Spadek masy ciała
 • Inne niepokojące symptomy

Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania w celu zdiagnozowania przyczyny bólu i wykluczenia ewentualnych chorób. Uzyskane dane pozwalają mu wdrożyć właściwe leczenie.

Jak zdiagnozować ból stawów?

jak zdiagnozować ból stawów

Aby wypisać skierowanie na odpowiednie badania, lekarz musi uzyskać informacje o dolegliwościach – umiejscowieniu, czasie trwania czy sytuacji, w jakich się pojawiają.

Pytania, jakie możemy usłyszeć od lekarza:

 • Jak długo trwa ból stawów?
 • Czy nasila się w jakichś konkretnych okolicznościach?
 • Czy towarzyszą mu inne symptomy, np. ból mięśni, ścięgien itp.
 • Czy choroby stawów występowały już w rodzinie?
 • Czy bóle są symetryczne?
 • Czy doszło do urazu?
 • Czy współistnieje jakaś inna choroba przewlekła, np. łuszczyca, niedoczynność tarczycy itp.?

W diagnostyce chorób stawów wykorzystuje się m.in. badania laboratoryjne – przede wszystkim morfologię oraz OB. Dzięki nim lekarz uzyskuje informacje na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta i rozpoznaje potencjalne podłoże problemu. Aby rozpoznać niektóre choroby, konieczne jest wykonanie punkcji i pobranie płynu stawowego.

Zanim specjalista przepisze odpowiednie leki, może zlecić wykonanie dodatkowych badań, np. RTG, USG, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Zebrane informacje dotyczące stanu zdrowia osoby zgłaszającej się z bólem stawów pozwolą dopasować najskuteczniejsze rozwiązanie problemu.

Najlepsze sposoby na bóle stawów

sposoby na ból stawów

Aby skutecznie zniwelować uciążliwe objawy, przede wszystkim należy rozpoznać przyczyny bólu stawów. To bardzo ważne – na przykład jeśli jego źródłem jest choroba zwyrodnieniowa, ciepłe okłady przyniosą ulgę. Jeśli to zapalenie stawów, wysoka temperatura tylko zaogni ból! Jak zatem powinniśmy dbać o stawy? Co zrobić, aby odbudować chrząstkę stawową?

Okłady to najprostszy i najczęściej stosowany domowy sposób na ból stawów. Najlepiej samemu rozpoznać, jaki ich rodzaj przynosi największą ulgę. W tym celu warto też sięgnąć po specjalne wkłady żelowe dostępne w aptekach. Okłady z lodu przy kontuzjach dodatkowo zmniejszą obrzęk. Z kolei termofor przyniesie większy komfort, jeśli ból stawów ma podłoże reumatoidalne.

Do najczęściej wykorzystywanych domowych sposobów na ból stawów zaliczamy:

Leki przeciwbólowe to drugi sposób, po który najchętniej sięgamy, gdy bolą nas stawy. Środki te dzielimy na działające doraźnie i takie do dłuższej kuracji – zmniejszające sztywność w stawach i poprawiające ich sprawność. Nie zaleca się stosowania takich leków przez dłuższy czas – jeśli pomimo ich zażywania nie możemy poradzić sobie z bólem, czas na wizytę u lekarza!

Ćwiczenia wykonywane w gabinecie fizjoterapeutycznym to trwała, skuteczna metoda wzmocnienia stawów i otaczających go struktur. Należy jednak pamiętać, iż każdy ruch jest dla nich bardzo korzystny – szczególnie jeśli pozwala na odciążenie stawu. Pływanie, jazda na rowerze, ale też zwyczajne spacery – najlepiej z kijkami trekkingowymi lub Nordic Walking – wszystkie poprawiają stan mięśni i stawów, a co za tym idzie – zmniejszają dolegliwości bólowe i wspierają leczenie. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w których staw trzeba unieruchomić – przed przystąpieniem do ćwiczeń lepiej wcześniej skonsultować się ze specjalistą.

Dieta powinna obfitować w produkty zawierające kolagen, czyli m.in. żelatynę obecną w różnego rodzaju galaretach, salcesonach itp. Jednak ze względu na wysoką zawartość tłuszczów, produkty te należy spożywać w ograniczonych ilościach. W diecie na stawy nie może też zabraknąć nabiału, białka roślinnego, warzyw i owoców, roślin strączkowych, ryb, oliwy i czosnku.

Tabletki na stawy dostarczają organizmowi cennych witamin, minerałów i innych składników niezbędnych dla poprawy sprawności ich struktury. Jednym z najchętniej wybieranych suplementów diety jest ProFlexen. Zawiera m.in. UC-II® – niezdenaturowany kolagen na stawy typu II – innowacyjny składnik, do którego stosowania zachęcają specjaliści m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Oprócz tego znajdziemy w nim naturalne wyciągi roślinne na stawy, witaminy, a także m.in. glukozaminę i chondroitynę. To produkt wspomagający leczenie bólu stawów i łagodzący objawy, polecany osobom prowadzącym siedzący tryb życia, sportowcom, ale też m.in. osobom zmagającym się z nadwagą. W przeciwieństwie do leków przeciwbólowych, suplementy można stosować nawet przez dłuższy czas – przynoszą wtedy lepszy efekt!

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna bólu, warto udać się do lekarza i wykonać badania. To, co uznajemy za zwykłą uciążliwość, bywa nieraz przyczyną poważniejszej choroby i może wymagać przyjmowania leków.

About Redakcja BioCity.pl

Jako autorzy publikacji, staramy się zawsze serwować treści najwyżej jakości, które będą nie tylko przystępne (napisane prostym, zrozumiałym językiem), jak i merytoryczne. Artykuły poradnikowe tworzymy w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i badania naukowe, które z łatwością każdy może zweryfikować w bazie PubMed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *