Zdrowe miasta

Zdrowe miasta

„Lekarstwem na smutek jest ruch. Receptą na siłę – działanie.” – to słowa amerykańskiego filozofa i pisarza Elberta Hubbarda, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Ale myśl ta wciąż jest aktualna i twórczo wykorzystywana. W tym właśnie duchu w 1988 roku Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła realizację programu Zdrowe Miasta. Objął on sieć aglomeracji na całym świecie, które za główny cel postawiły poprawę stanu zdrowia nie tylko swoich mieszkańców, ale miasta  w ogóle. Metropolie to nie tylko budynki i ludzie – to skomplikowane żywe organizmy, które wymagają kompleksowego podejścia.

Miasto jak roślina

Miasto jak roślina

Czy miasto może być jak roślina? Zamiast niszczyć otaczający je ekosystem, wrastać w niego, wymieniając energię i materię? Nie jest to bynajmniej pieśń przyszłości. W XIX wieku narodziła się koncepcja miasta-ogrodu, ale współczesna technologia pozwala nam pójść o krok dalej. Dzięki innowacyjnym projektom możliwe jest już nie tylko wkomponowanie się w biotop, ale także przejmowanie wynalazków, wymyślonych przez samą Matkę Naturę.

C40 vs. CO2

C40 vs. CO2

Co łączy Rio de Janeiro, Nowy Jork, Londyn, Tokio i Johannesburg? Poza tym, że należą do największych metropolii na swoim kontynencie, są także zrzeszone w jednej organizacji. Large Cities Climate Leadership Group, zwana C40, skupia sieć dużych miast na całym świecie, które postanowiły wspólnie zadbać o dobry klimat.

Miasto tonące… W zieleni!

Miasto tonące… W zieleni!

Wyobraź sobie, że Twoja poranna droga do pracy prowadzi nie przez zatłoczone ulice, ale… parkowe alejki. Zamknij oczy i pomyśl o mieście, w którym świeżo wędzony ser możesz kupić bezpośrednio od rolnika, a siedziba lokalnych władz mieści się w sercu zielonej enklawy. Piękny sen? Wręcz przeciwnie! Zapraszamy w zieloną podróż po współczesnych miastach-ogrodach.

Udziel się i podziel się… budżetem!

Udziel się i podziel się… budżetem!

Masz dość widoku z okna swojego mieszkania? Szare elewacje, zaniedbany park czy niewykorzystana, acz zaśmiecona przestrzeń? Weź sprawy w swoje ręce i sam zadecyduj o tym, jak będzie wyglądało otoczenie Twojego miejsca zamieszkania. Coraz więcej inicjatyw społecznych daje ku temu szanse. Jedyne co musisz zrobić to się zainteresować i zadziałać!

Chwytaj życie! Powoli…

Chwytaj życie! Powoli…

Hasło ,,zwolnij” kojarzy się nam raczej z kampaniami policji drogowej. Okazuje się jednak, że wolniej warto nie tylko jeździć, ale przede wszystkim – żyć. Do tego nawołuje ruch zwany ,,Slow cities” - ,,wolne miasta”, propagujący niespieszny i tym samym zdrowszy tryb życia.

Carpooling sposobem na tanie wakacje?

Carpooling sposobem na tanie wakacje?

Carpooling to korzystanie z wolnych miejsc w prywatnych środkach transportu lub ich oferowanie innym. Może być idealnym sposobem na tanie podróżowanie, zawarcie nowych, interesujących znajomości oraz przeżycie niezapomnianych przygód. Nie trzeba chyba dodawać o wymiernych korzyściach dla środowiska naturalnego.

Twórczość recyklingowa

Twórczość recyklingowa

Karina Marusińska, autorka kolekcji rozmaitych rzeźb, instalacji oraz wielu interdyscyplinarnych produktów opowiada m.in. o wykorzystaniu odpadów w jej twórczości, misji „zarażania” innych ideą zrównoważonego rozwoju oraz o podejściu do recyklingu.

Miasta z energią

Miasta z energią

Znalezienie złotego środka między niezakłóconym rozwojem, a ograniczeniem zużycia energii jest problemem, z jakim ludzkość zmaga się  już od czasu Wielkiej Rewolucji Przemysłowej. W poszukiwanie modelu zrównoważonego rozwoju zaangażowanych jest dziś wiele organizacji. Ostatnimi laty coraz bardziej podkreśla się znaczenie lokalnych przedsięwzięć, które dają zdecydowanie lepsze efekty niż projekty, zakrojone na skalę światową. Jednym z nich jest stowarzyszenie Energy Cities.

Oswoić transport

Oswoić transport

Sposobów poruszania się po mieście jest wiele. Korki to nieodłączny element krajobrazu chyba wszystkich metropolii na całym świecie. Lokalne władze rzucają im wyzwanie, podejmując walkę o usprawnienie miejskiej komunikacji. Efekty są różne.

Wsiądź na rower… Dla dobra ludzkości!

Wsiądź na rower… Dla dobra ludzkości!

Czy można dbać o środowisko, radośnie przy tym pedałując? Okazuje się, że jak najbardziej. Przekonują o tym członkowie organizacji ICLEI, zrzeszającej lokalne samorządy z całego świata. W tym roku minie 6 lat od wdrożenia programu EcoMobility, który udowadnia, że podróżowanie z pomysłem może być nie tylko przyjemne, ale też pożyteczne. I to dla całej ludzkości.